Αγαπημένες κινηματογραφικές ερμηνείες

…το 5λεπτο της Halle Berry στο “Monster’s Ball”. Αξεπέραστο.

[B][I]“I Wanna Feel Good, I Wanna Feel Good…”[/I][/B]

…και μπααααπ, πάρτον…

Για Hopkins: Θα μιλούσαμε για άλλον ηθοποιό χωρίς αυτή την ερμηνεία του βασικά. Γενικά ο Hopkins έχει κανείς αρκετές μέτριες η κακές επιλογές ταινιών που δεν έδωσε κάτι ερμηνευτικά. Το remains και 2-3 ακόμα είναι που τον ξεχωρίζουν πραγματικά για μένα.

Τον Χοπκινς καλή ευκαιρία να τον δούμε τώρα στο Χιτσκοκ να κάνει μια σπουδαία ερμηνεία επιτέλους.

εμένα στο Hitckcock μου φάνηκε εκτός τόπου και χρόνου πάντως…

[SPOILER]

H Genevieve Bujold ως Αντιγόνη…

http://www.myspace.com/video/mystery-hole/antigone-w-genevi-ve-bujold/17778515

Η συγκεκριμένη ηθοποιός παίζει και την Κασσάνδρα στις Τρωάδες (το θυμήθηκα από την αναφορά από πάνω) όπου είναι επίσης καταπληκτική. Και την έχω δει μόνο σ’ αυτά τα δύο. Great success.[/SPOILER]

[SPOILER]

Peter Lorre ως “Δράκος του Ντίσελντορφ”, στο M του Fritz Lang… Χωρίς λόγια…

[SPOILER]

Σοβαρότατος!
Βασικά υπάρχει κι άλλος λόγος που βάζω κι αυτό, εκτός του ότι έτσι κι αλλιώς θεωρώ κορυφαία την ερμηνειά του Άντι Σέρκις. Επειδή είμαι σίγουρος ότι αυτή η επιλογή θα θεωρηθεί αμφιλεγόμενη και παίζει να προκαλέσει συζήτηση, είμαι περίεργος να δω τί πιστεύετε.[/SPOILER]

Σωστός για τον Σέρκις. Ειδικά στο Χομπιτ ήταν υπέροχος.
ΕΙΝΑΙ το Γκολουμ, ο ίδιος ο Τζακσον του πε δεν υπάρχει καλύτερος.
Και χωρίς να ναι ακριβώς ο ίδιος ρόλος με αυτόν του βιβλίου (πχ στο βιβλίο δεν εστιάζει αν υπάρχει η διπλή προσωπικότητα) πέτυχαν διάνα, μπαίνει στο πνεύμα και οι επιπρόσθετες σκηνές είναι τόσο καλές και ο Τολκιν θα ταν περήφανος.

To βρήκα και δω http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?p=346184#post346184

[B]Jack Nicholson[/B] σε [B]Shining, Φωλιά του Κούκου[/B] και [B]Chinatown[/B]
[B]Sean Penn[/B] στο [B]Mystic River[/B]
[B]Kevin Spacey[/B] σε [B]American Beauty, Se7en[/B] και [B]Usuall Suspects[/B]
[B]Edward Norton[/B] στο [B]American History X[/B]
[B]Brad Pitt [/B]στο [B]Snatch[/B]
[B]Clint Eastwood[/B] στη [B]Τριλογία του Sergio Leone[/B] και στο πρώτο [B]Dirty Harry[/B]

Όλες σου οι επιλογές γαμάτες Γράκχε, thumbs up πιο πολύ για την αναφορά στην Gena Rowlands (και στη Νύχτα Πρεμιέρας ήταν απίστευτη):smiley:

Ω, ναι. Βασικά σε όλες τις ταινίες του άντρα της παίζει και είναι φανταστική. Μάλλον η αγαπημένη μου ηθοποιός.

Για Serkis συμφωνώ απόλυτα. Μάλλον θα τον βάλω και εγώ σε επόμενη λίστα με αυτούς που ξέχασα. Μιας και είδα πρόσφατα και πάλι τον Άρχοντα είναι κρίμα που η ερμηνεία του έχει μείνει τόσο πίσω λόγω του τρόπου που έγινε. Ειδικά στην σκηνή από όπου έχει μπει και η εικόνα είναι απίστευτος.

Second that.

Gabriel Byrne στο Miller’s Crossing που δεν εχει αναφερθει, κυριολεκτικα στο πετσι του ρολου.

Επισης, δεν ξερω τι λετε, αλλα στο τελος του τριτου Godfather, ο Pacino απλα σε σκοτωνει ρε παιδι μου (αυτη η σιωπηλη κραυγη δεν ξεχνιεται για κανεναν απολυτως λογο). Κατα τ’αλλα Scarface.

Jim Carrey στο Truman Show.

Kathy Bates στο Μisery δινει ρεστα και προκαλει εφιαλτες.

Jean Reno στο Leon: The Professional, πραγματικα με αγγιξε.

Brandon Lee στο Crow.

Javier Bardem στο No Country For Old Men.

Mερικές πολύ αγαπημένες ερμηνείες που μου έρχονται στο μυαλό:

Gene Hackman στο Conversation του Coppola. Ερμηνεία-υπόδειγμα, άφταστη, αν ήμουν ηθοποιός θα ήθελα να παίξω αυτό το ρόλο:p. Και η καλύτερη ταινία του Coppola (αιρετική άποψη, ξέρω:p).

Liv Ulmann στο Persona του Bergman. Ναι ξέρω, δεν μιλάει καθόλου στην ταινία. Αυτό είναι το απίστευτο.

Johnny Depp στον Ψαλιδοχέρη. Δε γίνεται να ξεχάσει κανείς το βλέμμα και τις εκφράσεις του Depp εδώ. Απλά δεν γίνεται.

Εric Bana στο Chopper. Xα! Η πιο απρόβλεπτη εγκληματική φιγούρα στην ιστορία του σινεμά! Χμ, ίσως μαζί με τον Βen Kingsley του Sexy Beast! Παίζει να είναι και μιμητισμός η ερμηνεία του Bana ως ένα βαθμό, αλλά διάολε, παίζει τρομερή μπάλα και υποκριτικά ο πούστς!

Kαι δυο έρωτες:

Ιrene Jacob στη Διπλή Ζωή της Βερόνικα…και Annie Girardot στο “Ο Ρόκο και τ’αδέλφια του” του Βισκόντι. Μα τι ερωτεύσιμα πλάσματα…

Ότι μου’ρθε, άρα είναι από τις πλέον αγαπημένες μου αυτές οι ερμηνείες. Θα το σκεφτώ κι άλλο και θα επανέλθω:)

  1. [SPOILER][/SPOILER]

  2. [SPOILER][/SPOILER]

  3. [SPOILER][/SPOILER]

  4. [SPOILER][/SPOILER]

  5. [SPOILER][/SPOILER]

  6. [SPOILER][/SPOILER]

  7. [SPOILER][/SPOILER]

8 ) [SPOILER][/SPOILER]

  1. [SPOILER][/SPOILER]

Λέω να μείνω στις 9 πρώτες ερμηνείες που μού’ρθαν στο μυαλό :stuck_out_tongue: στην 10η θέση βάζω όλες τις άλλες που θα μού’ρθουν αργότερα.

Βασικά τώρα που είδα τον Seagal θα είχε ενδιαφέρον μια λίστα με ερμηνείες που λατρεύτηκαν αλλά ποτέ δεν θα βραβεύονταν ως καλύτερες. Ερμηνείες όπως για παράδειγμα του Bruce Campbell στα Evil Dead ή του Bruce Willis στα Die hard (ειδικά στα 2 πρώτα), όχι απαραίτητα κωμικές απλά ως πούμε παραγκωνισμένες.

Ετοιμάζω λίστα.

ο Michael Clarke Duncan ως john Coffey στο Πρασινο Μιλι,σε μια απο τις πιο συγκινητικες ερμηνειες που εχω δει.Μας αφησε νωρις στο τελος του καλοκαιριου.:frowning:

Ω ναι, ξεχασα Duncan! Συγκλονιστικη μορφη και ερμηνεια.

Καλα ο Campbell ειναι μια σχολη μονος του, δεν το συζηταω :stuck_out_tongue:

άμα κάνω λίστα με τέτοιου τύπου ηθοποιούς, το ξέρετε όλοι πόσο τους αγαπάω, αλλά ο Βαν Νταμ σε εκείνο το διαμάντι από το πουθενά, τη μεγαλύτερη προσωπική μου έκπληξη των 00ς, το JVCD, χτυπάει όχι μόνο πρωτιά αλλά και σοβαρά βραβεία σε κάθε φεστιβάλ που μπορώ να σκεφτώ…

κρίμα που αναγνωρίστηκε από λίγους…