Αγαπημένες κινηματογραφικές ερμηνείες

δεν ξερω γιατι να μην θεωρειται μεγαλη η ερμηνεια του Καμπελλ απλα επειδη δεν ανηκει σε “υψηλη τεχνη”, βγαζει μια υπερβολη και μια παρανοια τοσο αγνη και τοσο μοναδικη,ουτως ή αλλως αυτη ειναι που στο τελος δινει την μαγεια στην ταινια.Δηλαδη ποσα ατομα θα μπορουσαν να βγαλουν αυτη τη σκηνη τοσο θεικα? http://www.youtube.com/watch?v=PnlG59MOYkg

Στο ψητο τωρα, μια προχειρη λιστα που μου ερχεται και η οποια θα εμπλουτιστει στο μελλον ειναι η εξης: (προσοχη! ακολουθει καργα γραφικο ποστ!)

[SPOILER]1) Matthew Modine ως[B][U] Private Joker[/U][/B], Vincent D’Onofrio ως [B][U]Private Pyle[/U][/B] και προπαντων Ronald Lee Ermey ως [B][U]Sargeant Hartman[/U][/B] στο θεικο [I]FULL METAL JACKET[/I].
Α) Ο D’Οnofrio,περα απο τη συνολικη του εξαιρετικη ερμηνεια ως αφελη καλουλη που δεινοπαθει στο κεντρο εκπαιδευσης χαριζει στον ανυποψιαστο θεατη το πιο ανατριχιαστικο βλεμμα που εχει υπαρξει,στην περιφημη τελευταια σκηνη του α’μερους.

Β)R.Lee Ermey κορυφαιος β’ρολος στην ιστορια του κινηματογραφου.Οσοι εχουν δει ξερουν.Οσοι δεν εχουν δει να τρεξουν.

Γ)Αν αρχισω αναλυσεις και γραφικοτητες για Private Joker θα λιωσει το πληκτρολογιο.

2)Αl Pacino ως [B][U]Τοny Montana[/U][/B] στον [I]Σημαδεμενο[/I].Καθε δευτερολεπτο εμφανισης στην οθονη αυτοκρατορικο.Ηταν ισως η πρωτη ταινια που οταν την ειδα καταλαβα τι σημαινει βαζω και την ψυχη μου μεσα στο ρολο, η πρωτη ταινια που η ερμηνεια του πρωταγωνιστη με ειχε συνεπαρει τοσο πολυ που παρατηρουσα καθε του κινηση,καθε λεξη,ακομα και το πιο μικρο νευματακι.Απλα ΘΕΟΣ.

3)Clint Eastwood,Lee Van Cleef και Eli Wallach ως [B][U]Καλος[/U][/B],[B][U]Κακος[/U][/B] και [B][U]Ασχημος [/U][/B]αντιστοιχα στην ομωνυμη ταινια.Ειδικα ο “Αγγελοματης” Λι Βαν Κλιφαρος απο τους ωραιοτερους κακους που περασαν ποτε απο το σινεμα…

  1. Daniel Day Lewis ως [B][U]Βill Cutting[/U][/B] στις [I]Συμμοριες της Νεας Υορκης[/I] και ως [B][U]Daniel Plainview[/U][/B] στο [I]Θα χυθει αιμα[/I].

Γαματοσυνη και αντριλα overload.Ειδικα η 2η ερμηνεια (προφανως ανωτερη της 1ης,αν και η 1η επισης κλεινει σπιτακια) μου εσκασε σε μια εποχη που ημουν της αποψης “δεν υπαρχουν ποια ηθοποιοι οπως παλια να δινουν συγκλονιστικες ερμηνειες” και μου δωσε το σαγονακι στο χερι.
Απλα [SPOILER]I told you I would eat you. Τι αλλο να ζητησεις απο μια ερμηνεια?[/SPOILER]

  1. Heath Ledger ως [B][U]Joker[/U][/B] στον [I]Σκοτεινο Ιπποτη[/I].Απλα χαμογελαω σα χαζος καθε φορα που εμφανιζεται στην οθονη, ισως ο αγαπημενος μου β’ ρολος εβερ,μαζι με Χαρτμαν.

  2. Jack Nicholson ως [B][U]Jack Torrance[/U][/B] στην [I]Λαμψη[/I]. Τα λογια περιττευουν,ο κορυφαιος ψυχοπαθης που εχω δει σε ταινια.

  3. Anthony Hopkins ως [B][U]Hannibal Lecter[/U][/B] στη [I]“Σιωπη των Αμνων”[/I]. Aνυπερβλητη ψυχοπαθεια volume 2.

8 ) Oλοκληρη η ομαδα στο [I]Monty Python and the Holy Grail[/I].Κολικος απ τα γελια οτιδηποτε κι αν πει ο οποιοσδηποτε σε αυτη την ταινια.

  1. Dustin Hoffman ως [B][U]Raymond Babbit[/U][/B] στον [I]Ανθρωπο της Βροχης[/I]. Ε-ΚΠΛΗ-ΚΤΙ-ΚΟΣ.Βεβαια δεν ειμαι και ο πιο αντικειμενικος κριτης μιας και παντα με συγκινουν οι ταινιες με ανθρωπους με νοητικη στερηση (οπως θα δειξει και το νο.10 :p),αλλα ρε φιλε ο ανθρωπος δινει ΤΗΝ ερμηνειαρα :!:

  2. Sean Penn ως [B][U]Sam Dawson[/U][/B] στο[I] Με λενε Σαμ[/I]. Συγκινητικος Penn στον ρολο του διανοητικα καθυστερημενου πατερα να τρεχει σαν το σκυλι οσο του επιτρεπει η αντιληψη του για τον κοσμο να φροντισει την κορη του και να μην επιτρεψει σε κανεναν παλιοπουσταρα να του την παρει μακρια.

  3. Robert De Niro ως [B][U]Jake La Motta[/U][/B] στο [I]Raging Bull[/I]. [SPOILER]You never got me down Ray.
    Και φυσικα η απολυτη απογνωση οταν βαραει τον τοιχο στη φυλακη.[/SPOILER]

  4. Harrison Ford ως [B][U]Han Solo [/U][/B]στα [I]Star Wars[/I]. Πιο συμπαθητικος δεν παει.

  5. ή μαλλον παει.Ian McKellen ως [B][U]Gandalf[/U][/B] στα[I] Lord of the Rings[/I]

  • τις 2 ερμηνειες που εθιξε στην αρχη o Dead (Campbell και Willis),χωσε και ενα Σβαρτζενεγκερ στον Τερμινατορα 2 (μαζι με τον θεικο κακο) και για την ωρα ειμαστε κομπλε μιας και 2 και μιση το βραδυ δε μπορω να σκεφτω κατι αλλο…[/SPOILER]

Bryan Cranston στο Breaking Bad. Τι, δεν είναι ταινία; Είναι κινηματογραφική ερμηνεία όμως… Βάζει γυαλάκια σε πολλές μεγάλες ερμηνείς του κινηματογράφου.

Α και πατσίνο στο σκάρφεις.

Για το πρώτο δεν ξέρω, ειλικρινά λατρεύω τα παλιά Star Wars και πολλές φορές τα έχω υπερασπιστεί με πάθος απέναντι σε σοβαροφανείς τύπους που λένε τη γνωστή μαλακία “πολύ παιδικές ταινίες”, αλλά τώρα το να αναφέρονται και τα Star Wars σε θρεντ που αφορά κινηματογραφικές ερμηνείες… ξέρω γω, μάλλον τα έχω δει όλα. :stuck_out_tongue:
Δεν είναι και τόσο άσχημος ο Φορντ εδώ δηλαδή, ούτε είναι ο χειρότερος που υπάρχει από ηθοποιία στις παλιές ταινίες του saga, αλλά πάντα ήμουν της γνώμης ότι οι ερμηνείες δεν είναι το δυνατό σημείο των Star Wars…
Anyway.

Για τον Σερ Ίαν ως Μιθράντιρ τώρα, τι να πω. Το μουρμούριζα αυτές τις μέρες που έκανα άααααλλον ένα Lord of the Rings marathon… κάθε λέξη του, κάθε ανάσα του μετράει υποκριτικά περισσότερο από ολόκληρες φιλμογραφίες.

και γώ που μικρός ήθελα ΝΑ ΓΙΝΩ ο Han Solo όταν μεγαλώσω, την έρμηνεία΄του Φόρντ σε αυτές τις ταινίες, δεν θα την ανέφερα και σαν +, παρόλο που ο χαρακτήρας ήταν τόσο γαμάτος που δεν χρειαζόταν καν να προσπαθήσει για να κατακτήσει την οθόνη όπωτε έσκαγε μύτη…

επίσης ποιός μπάσταρδος τα είπε παιδικές ταινίες να τον γαμήσω?

Πάντως η ερμηνεία του Πατσίνο στο Dog Day Afternoon χώνει άνετα αυτή του Scarface

η ερμηνεία του Pacino στο Serpico βασικά χώνει όλη του την υπόλοιπη φιλμογραφία…

Δεν έχεις άδικο, απλά είναι πολύ καλό παιδί και αδέκαστο στο Serpico…με χαλάει:p

[B]Peter Sellers - Being there
Takashi Shimura - Seven Samurai[/B] (ο αρχηγός της παρέας)
[B]Kirk Douglas - Champion, Lonely are the brave
[/B]
Αυτά για γρήγορα. Πιο αργά δεν έχει, γιατί θα χαλάσω τη μαγεία της γρήγορης αντίδρασης…

@ grachus: τι θύμησες με τον Lorre. Τον χάζευα σε κάτι ταινίες του Χίτσκοκ και τρελάθηκα…

Α, και άλλη μία κορυφαία…

[SPOILER]Geoff Tate - Roads to madness[/SPOILER]

νομιζω οτι σε αυτο το φορουμ τα ειδαμε ολα οταν καποιος ειπε οτι δεν υπηρξε ποτε φαουλ στον Πεν :har:

Και αυτο ειναι που για εμενα το συνιστα [B][U]αγαπημενη[/U][/B] ερμηνεια.Ενα χαμογελο απ το ενα αυτι στο αλλο οποτε εμφανιζοταν.Αλλωστε αυτος ειναι και ο τιτλος του θρεντ.“Αγαπημενες”, οχι [B][U]μεγαλες[/U][/B] ερμηνειες. Το ενα δεν συνεπαγεται απαραιτητα το αλλο. Με αυστηρα αντικειμενικα κριτηρια εννοειται πως δεν μιλαμε για μεγαλη ερμηνεια. Αλλος μπορει να εχει αγαπημενες ερμηνειες απο τον Ταμτακο, ξερωγω; :stuck_out_tongue:

Και λεγοντας Ταμτακο ( ο οποιος ειναι για τα σκουπιδια) θυμηθηκα το διαμαντι του ελληνικου 80’ς καλτ κινηματογραφου “Δε κοπανοι” (που ειναι ΕΠΟΣ). Μου ειναι λιγο δυσκολο να διαλεξω αγαπημενη ερμηνεια γιατι ολοι ηταν τελειοι αλλα ακομα και το βλεφαρισμα του Γιωργου Κωνσταντινου μου προκαλει νευρικο γελιο

[B]ΣΑΜ ΝΗΛ[/B]- [I]Στο Στόμα Της Τρέλλας.[/I]
:wink:

del toro-depp στο fear and loathing πιάνεται για ερμηνεία?

http://www.youtube.com/watch?v=K5nUUD8SM0Y

ίσως ο καλύτερος μονόλογος όλων των εποχών, βάζει κάτω σέξπηρς και πούτσες ΑΛΛΑ την ειδοποιό διαφορά την κάνει Αυτός που τον εκφέρει, στην ίσως κορυφαία ερμηνευτική στιγμή ηθοποιού του 20ου αιώνα…

Συν απειρο στον απο πάνω.

Έκανα το λάθος και κλίκαρα…:stuck_out_tongue:

περάστε έξω

Εννοώ ότι δεν αντέχω άλλη δόση Κόναν σε διάστημα λίγων ημερών! Παρακαλώ να έρθει ο Alucard να επιβεβαιώσει ότι έκατσα ήσυχα με μπόλικη υπομονή και ξαναείδα Κόναν!

πολλες φοβερες ερμηνειες μου ρχοντε στο μυαλο αλλα η κορυφαια για μενα ειναι του brando στον νονο…θα λεγα ιδιοφυης…

μονο μια υποκριτικη ιδιοφυια θα μπορουσε να παει να βαλει βαμβακι στο στομα να μιλαει με αυτον τροπο και παρ ολα αυτα οχι μονο να μην φανει γελοιος και κωμικος αλλα να γραφτει στην ιστορια σαν ο αρχετυπος ρολος μαφιοζου στην ιστορια του σινεμα…

ακομα και οι original νονοι-μαφιζοι πιστευω πως θα επειρεαστηκαν απο αυτην την ερμηνεια στον τροπο συμπεριφορας τους…

http://www.youtube.com/watch?v=4dBvcnwjD00
καλα ολη η ταινια γαμαει…