Εξωγήινοι!

Με μία σύντομη αναζήτηση που έκανα είδα πως δεν υπάρχουν παρόμοια θρεντ.
αν υπάρχει άλλο ζητώ συγνώμη

ΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ πως υπάρχουν εξωγήινοι?

το ερώτημα έχει ήδη απαντηθεί.

^

:’)

επος το κομματι!!!

[SPOILER]
[B][SIZE=“5”]αμ εν ελιεν![/SIZE][/B][/SPOILER]

αμανελιεν

τζων λοκ :stuck_out_tongue:

Σαγιντ Τζαρα!!

γουατ ις ιτ?

Και μετα αναριωτιέσαι αν υπάρχουν εξωγήινοi:p
εσυ πρεπει να είσαι εξωγήινος που δεν έβλεπες Lost:!:

Αν και κριμα να παει χαμενο σε τοπικ που θα κλειδωθει,ωστοσο η αληθεια βρεθηκε…

Εξωγηινοι…

οι δικοι μου εξωγήινοι είναι καλύτεροι:p

μου το γαμήσατε το τοπικ :cry::cry::cry:

Δεν πειράζει…θα κάνεις άλλο… πατ πατ

Οχι απλα υπαρχουν, αλλα ερχονται και στη Γη καθ’ολη τη διαρκεια της ανθρωπινης Ιστοριας. 8)

το πρώτο σοβαρό reply στο θρεντ

:respect:


Απλά έχω πεθάνει!!!

Και τώρα για ν’ απαντήσω και σοβαρά, δεν αποκλείω την ύπαρξη ζωής στο διάστημα- τόσα ηλιακά συστήματα υπάρχουν, μόνο στη γη να δημιουργήθηκαν οι κατάλληλες συνθήκες για την ανάπτυξη των οργανισμών; Όμως σχετικά με το στάνταρ εξωγήινο πρότυπο που οδηγεί σούπερ-εξελιγμένα διαστημόπλοια κι ιπτάμενους δίσκους έχω σοβαρές επιφυλάξεις, για να μην πω αμφιβολίες. Κι αν υπάρχει ζωή σε άλλον πλανήτη, φαντάζομαι περιορίζεται εκεί.

Όταν, Night*Sky, υποστηρίζεις πως υπάρχουν ιστορικά τεκμήρια, μήπως θα μπορούσες να μου παραθέσεις κάποιο;

Στο ποστ μου δεν ειπα οτι υπαρχουν ‘‘ιστορικα τεκμηρια’’. Αλλο ειπα. :smiley:

Αλλα φυσικα υπαρχουν και, τουλαχιστον, ενδειξεις αν καποιος δεν τα θεωρει τεκμηρια:

Ιερογλυφικα απο διαφορους αρχαιους πολιτισμους σε ολο τον κοσμο που αναπαριστουν μορφες με σκαφανδρα, αλλα και ιστορικα ντοκουμεντα οπως περιγραφη του Θουκυδιδη οτι κατα τη διαρκεια μιας μαχης μεταξυ ελληνων και περσων νομιζω, η συγκρουση σταματησε ξαφνικα γιατι τρομοκρατηθηκαν οι στρατοι απο ενα ιπταμενο φωτεινο σκαφος που στεκοταν απο πανω τους και ετσι τραπηκαν αμεσως σε υποχωρηση.

Αυτό ομολογουμένως δεν το ήξερα! Από την άλλη δεν είμαι σίγουρη κατά πόσο επιβεβαιώνει την εικόνα που έχουμε σήμερα για τους εξωγήινους και κατά πόσο [B]οφείλεται[/B] σε αυτό η εικόνα που έχουμε. :stuck_out_tongue:
Για παράδειγμα, στο έπος του Γκιλγκαμές ουσιαστικά περιγράφεται η πολύ μεταγενέστερη “καταστροφή του Νώε”. Ασφαλώς, το έπος δεν επιβεβαιώνει την πλημμύρα, καθώς παρουσιάζονται λεπτές διαφορές μεταξύ των δύο αφηγήσεων, όμως θα μπορούσε να αποτελεί την πηγή [I]έμπνευσης[/I] της πλημμύρας για τη χριστιανική πίστη.

Και ο Δευκαλίωνας και η Πύρρα το ίδιο. Και άλλοι Ευρωπαϊκοί μύθοι. Που κολλάνε οι εξωγήινοι με αυτό;

Aκολουθεί σπαμ:

“Από την άλλη δεν είμαι σίγουρη κατά πόσο επιβεβαιώνει την εικόνα που έχουμε σήμερα για τους εξωγήινους και κατά πόσο [B]οφείλεται[/B] σε αυτό η εικόνα που έχουμε.
Για παράδειγμα…”

Το παράδειγμα δεν έχει να κάνει με τους εξωγήινους, αλλά με το ότι στο παρελθόν βρίσκουμε πηγές που φαινομενικά δείχνουν να επιβεβαιώνουν η μία την άλλη, αλλά στην πραγματικότητα απλά επηρεάζεται η μία από την άλλη. Και λέω, όπως έγινε έτσι με το Έπος και τη Βίβλο, μπορεί κι η άποψή μας για τους εξωγήινους σήμερα να μην επιβεβαιώνει τα ιερογλυφικά, αλλά να επηρεάζεται από αυτά.

Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητή αυτή τη φορά… :stuck_out_tongue: