Ας μου απαντήσει κάποιος!

Θα απαντήσω με δύο τραγουδάρες της αγαπημένης μου μπάντας…

Social Distortion

Don’t Take Me For Granted

Reach For The Sky

Άσε τι κάνουν όλοι οι άλλοι και κάνε αυτό που γουστάρεις εσύ και κάντο για σένα και μόνο!

42

:lock:

so,understand.dont waste your time always searchin for the wasted years…face up…make your stand…and realize you’re livin in the golden years…εκτος αν εισαι οντως πουστης.τοτε DIE BY MY HAND

:lol::lol::lol::lol::lol:
Σωστός!!!:lol::lol::lol:

ρε δεν παίρνω ναρκωτικά, απλά είχα μια απορία σαν παιδί και εγώ

ευχαριστώ σε όσους απάντησαν σοβαρά :slight_smile:

στο 1:54 το μέταλλο με την μπλούζα Amon Amarth τα σπάει :lol:

Αα.Και σου λύθηκε η απορία στο θρεντ αυτό?Γουάου,πρώτη φορά βλέπω κάποιος να καταλαβαίνει το νόημα της ζωής σε μία μόνο μέρα :stuck_out_tongue:

να δεις το meaning of life των monty pythons 8)

λοοοοοοοοολ

Πάντως για να σου πω και τη δική μου γνώμη, βλέπω που όλοι γράφουν “ζήσε τη ζωή” και “ζήσε τη ζωή” και μου φαίνεται εντελώς αόριστη κι ασαφής συμβουλή. Πώς ακριβώς τη ζεις και σε ποιο βαθμό μπορείς πραγματικά να κάνεις τις ελεύθερες επιλογές σου την σήμερον ημέρα, οεο;

Για μένα, ακόμα κι αν πραγματικά πεις πως έζησες τις στιγμές σου -καλές και κακές- και πέτυχες τις βασικές επιδιώξεις σου ως προς το πτυχίο/επάγγελμα κλπ. δε συνεπάγεται πως έζησες ευτυχισμένος ή ότι υπάρχει πληρότητα. Θα πρέπει να έχεις ένα όνειρο-στόχο, κάτι ιδιαίτερο και ξεχωριστό που θα αποτελέσει το νόημα της ύπαρξής σου. Η ζωή για μένα είναι να το ακολουθήσεις και να προσπαθήσεις να το κάνεις πραγματικότητα… Όταν το πετύχεις, δε θα σε νοιάζει πλέον ο θάνατος.

Φίλε, κανείς δεν είπε πως η ζωή σ είναι καθορισμένη! Μπορείς άνετα να τα παρατήσεις όλα και να πας να ζήσεις σε ένα βουνό, ή όπου αλλού θες και να κάνεις ό,τι γουστάρεις! Απλά θα είναι λίγο πιο δύσκολο να επιβιώσεις γιατί έχει διαμορφωθεί έτσι η κοινωνία σήμερα που μας “σπρώχνει” στο να κάνουμε κάποια συγκεκριμένα πράγματα, μια συγκεκριμένη στιγμή και με μια συγκεκριμένη σειρά…

Απλά μην πιστεύεις ότι ντε και καλά η ζωή σου είναι καθορισμένη. Δεν είναι για κανέναν λόγο!

[SPOILER]

:roll:
Τα σπάει η ταινία αλλά είναι των Monty Python :stuck_out_tongue:

[/SPOILER]

ώπα ωπα, τι “αλλά”??? :-k

Εννοώ, αλλά είναι των Monty Python και όχι των Monty PythonS :stuck_out_tongue:

Νένιελ άστα δεν ξέρει αγγλικά ο bleeding :stuck_out_tongue:

Τότε θα πεθάνεις.
Η ζωή τελικά είναι πράγμα πολύ απλούστερο απ’ότι νομίζουμε. Ένα από τα χαρακτηριστικά της είναι ότι δεν συζητάται, βιώνεται.

Σκεφτόμουν όσο διάβαζα τα ποστς
-να το παίξω ψυχολόγος (δεν χρειάζεται, το ποστ της William Wilson με κάλυψε)
-να το παίξω χιούμορ
-να το παίξω φιλόσοφος [SPOILER](ο Heidegger έχει πει - ο άνθρωπος είναι ένα ων προς το θάνατο, αλλά αυτό σήμαινε ότι ο Heidegger ήταν υπέρ της Τελικής Λύσης. Να φύγει, να πάει αλλού)
[/SPOILER]

Και τελικά θα το παίξω κουλτούρα, γιατί ο καλύτερος “οδηγός ζειν” που έχω ακούσει ποτέ μου είναι του Καβάφη.

[B]Όσο μπορείς[/B]

[I]Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.
Μην την εξευτελίζεις πηαίνοντάς την,
γυρίζοντας συχνά κ’ εκθέτοντάς την
στων σχέσεων και των συναναστροφών
την καθημερινήν ανοησία,
ως που να γίνει σα μια ξένη φορτική.[/I]

Όσο για το νόημά της, απαντήθηκε πιο πάνω επιτυχώς 8)

Aντίο, κι ευχαριστώ για τα ψάρια :hippy:

Αυτο ακριβως. :thumbup::thumbup::thumbup:

:bow:

Ίσως και τελικά το νόημα της ζωής είναι να μην ψάχνεις το νόημα της ζωής αλλά θα δεις ότι όταν βρεις κάτι που θα σου αρέσει να κάνεις και να ζεις από αυτό τότε θα πεις ότι βρήκες το νόημα της ζωής μέχρι να απολυθείς (όσο έχουμε καπιταλισμό θα συμβαίνει αυτό:p).Άρα μετά ψάχνεις για άλλη δουλειά να δίνει νόημα στη ζωή σου μιας και αν δεν ευχαριστιέσαι από την εργασία σου τότε το νόημα της ζωής είναι ότι δεν έχει νόημα η ζωή σου άρα πρέπει να επαναστατήσουμε όλοι για να αποκτήσει ένα νόημα η ζωή μας το οποίο δεν μπορούμε να προσδιορίσουμε τη φύση του

[SPOILER]συγγνώμη για το βλακώδες ποστ αλλά βαριόμουν:p[/SPOILER]

Τι κάθεστε και αναλύετε γαμάτε ρε.

Μεγάλο ποστ.

:stuck_out_tongue:

Το συνεχές γαμήσι είναι το νόημα της ζωής?

Όχι, είναι όμως η πραγματικότητα των κοινωνιών που ζούμε - μόνο που η πλειοψηφία δε γαμάει, γαμιέται. (μεταφορικά πάντα)