Που σταματά το σκληρό ροκ και που ξεκινά το μέταλ?

Γενικα συμφωνω οτι το heavy metal ειναι η συνεχεια του hard rock, ωστοσο δεν μπορω να διακρινω τα ορια… Κλασικο Metal θα ελεγα οτι ειναι οι MAIDEN και οι PRIEST και κλασικο HARD ROCK οι PURPLE, οι THIN LIZZY, οι UFO… Για παραδειγμα οι BLACK SABBATH ειναι και METAL και HARD ROCK

Pistevw oti h xrysh tomh anamesa sto rock kai sto metal einai sigrotimata san tous isis kai tous mastodon…Afth einai h gnwmh mou.Ka8e allh gnwmh sevasth…

Κατά την γνώμη μου, όλα rock είναι, αλλά όπως είχε πει και ο Dickinson αν ακούς UFO οι MAIDEN είναι heavy, αλλά αν ακούς MOTORHEAD τότε οι UFO είναι απλά rock… Τι ψάχνεις τώρα…όλοι rock είναι άλλοι πιο μελωδικοί, άλλοι πιο …βαριοί… Οι ταμπέλες απλά ορίζουν τα υποσύνολα του rock συνόλου το οποίο τείνει στο άπειρο… (Μαθηματικά τρίτης λυκείου…μμμμππρρρρρ…) τώρα στα γεράματα…αχ…χα…

Ο μόνος λόγος που το ψάχνεις Sirjim είναι για να μπορείς να ξεχωρίζεις αυτό που σ’αρέσει από το “σωρό”, ειδικά όταν δεν έχεις ιδέα, όχι μόνο για ένα άλμπουμ, αλλά για ένα συγκρότημα συνολικά! :wink:

εγω πιστευω οτι η διαφοροποιηση των ειδων ειναι μαλλον χρονικη . ο σκληρος ηχος των 70ς με τον τροπο που παιζονταν χαρακτηριζονταν hard rock.στα τελη των 70ς μπαινοντας στα 80ς τα group που ηθελαν να ακολουθησουν τους προηγουμενους επρεπε να πανε ενα βημα παραπερα,γιατι αυτο οριζε και η εξελιξη της εποχης αλλα και για να μην γινουν κακεκτυπο μεγαλων group.η εξελιξη αυτη χαρακτηριστηκε heavy metal

+1 στον allman brother…:slight_smile:

περα ομως απο τον ηχο το καθε ειδος(της μουσικης γενικοτερα) χαρακτηριζεται απο μια γενικοτερη κουλτουρα.ειναι ισως ενα απο τα ευκολοτερα και πιο αντικειμενικα κριτηρια με βαση τα οποια μπορουμε να διαχωρισουμε τα ειδη.

πχ.φανταστητε τους χιπχοπαδες με δερματινα και τους μεταλαδες με φαρδια ρουχα

ελπιζω να εγινα σαφης

Είναι λοιπόν ο διαχωρισμός περισσότερο θέμα ιστορικών/κοινωνικών συγκυριών, ή υπάρχει όντως μουσικός διαχωρισμός ανάμεσα στα είδη? Πιστεύω πως οι περισσότεροι θα συμφωνήσουν πως άλλο είναι μουσικά το hard-rock και άλλο το heavy metal, όσο και αν συγγενεύουν μεταξύ τους. Τους Priest για παράδειγμα, θα τους πει κάποιος “heavy metal”, τους Bon Jovi hard rock (ή μήπως όχι?..).

Απο την άλλη είναι γεγονός πως μπάντες-μεγαθήρια των '70ς, αποκαλούνταν “μέταλ” μπάντες στα περιοδικά και τον τύπο των αρχών της δεκαετίας του '80 και στα τέλη των '70ς. Αναφέρομαι σε συγκροτήματα όπως οι Led Zeppelin για παράδειγμα. Εκείνη την εποχή εξάλλου, την εποχή του punk, πριν ακόμα εμφανιστεί το NWOBHM, δεν υπήρχε κάτι ανάλογα “σκληρό” (οι Blue Oyster Cult παίζει να ήταν ό,τι πιο κοντά σε αυτό που λέμε “μέταλ” ήχο…).

Γενικά είναι λίγο πολύπλοκο το θέμα. Σίγουρα πάντως ο παράγοντας “κοινωνία” και οι ταμπέλες που παρέχει λόγω των διάφορων καταστάσεων που τις επιβάλλουν παίζει σημαντικό ρόλο. Απ’ αυτή την οπτική, μουσικά ο διαχωρισμός ανάμεσα στα 2 είδη (αναφέρομαι στο κλασικό μέταλ εδώ) δεν είναι τόσο μεγάλος.

Ίσως έχει παίξει ρόλο και ο παράγοντας “image”, καθώς και η θεματολογία των συγκροτημάτων. Οι Maiden είχαν τα τέρατα, και οι Priest τα δερμάτινα. Ο Van Halen όμως ήταν άλλη φάση. Πάντως υπάρχουν και εκείνα τα γκρουπ, όπως οι Guns 'N Roses, που ο διαχωρισμός γίνεται ακόμα δυσκολότερος.

Ίσως γι’ αυτό προέκυψαν και επιπλέον ταμπέλες στο μέταλ, όπως εκείνη του thrash για παράδειγμα. Εδώ ήταν πλέον φανερός ο διαχωρισμός ανάμεσα στο thrash (τύπου slayer) και το hard rock.

Εν ολίγοις, δυσκολεύομαι να καταλήξω κάπου όσο αφορά τον διαχωρισμό των 2 ειδών (hard rock και heavy metal), και αν οφείλεται περισσότερο σε μουσικές διαφορές ή σε κοινωνικές συμβάσεις και θέματα marketing ίσως…

για οσους γνωριζουν καλα το ρoκ ξεκινησε απο τον Johny Cass το σκληρο ροκ ξεκινησε απο το τελη 60 με αρχες 70 το ποιο ηταν πρωτος αγνωστο αλλα εχει πολλυ πραμμα για να ακουσεις οπως ELLOY, PINK FLOYD, και αλλους πολους το μεταλ παντως δεν εχει σταματησει και ουτε θα σταματησει.
Και κατι ασχετο…πως μπορει καποιος να κανει δικο του θεμα?:-k

Πιστεύω κι εγώ πως η διαφοροποίηση είναι χρονική, αυθόρμητα τα πιο παλιά συγκροτήματα θα τα έντασα σε Hard Rock και όχι Heavy Metal, κι όχι απαραίτητα γνωρίζοντας από πότε είναι τα κομμάτια, απλά μου χτυπάει διαφορετικά στο αυτί :stuck_out_tongue:

Όπως και να 'χει αυτή είναι η αποψή μου, γενικά δυσκολεύομαι αρκετά στην κατηγοριοποίηση της μουσικής.

Tα ορια?ποια ορια?δεν νομιζω να υπαρχουν ορια με την αυστηρη εννοια του ορου.απλα ειναι νοητα και για τον καθενα διαφορετικα.για μενα ειναι πολυπαραγωντικο το θεμα.παιζει ρολο και ο ηχος(ρυθμος,ξυσιμο,υφος) και οι στιχοι και το promotion,attitude και το εμφανισιακο στυλ και οι επιροες και η σκηνικη παρουσια και χιλια δυο αλλα.ενα ειναι σιγουρο.ο καθενας εχει τον δικο του ορισμο και δευτερον τον ροκ γεννησε το μεταλ σαν ηχο( γιατι σαν ιδεα και ο ψαραντωνης μεταλ ειναι).

τι θελει να πει ο ποιητης???:-k :-k :-k :-k :-k :-k :-k :-k :-k :

Στα 70’s ο όρος Heavy Metal δεν υπήρχε(μόνο σε κάτι στίχους των Stepenwolf και Blue Oyster Cult υπήρχε) και όλα ονομάζοταν Hard Rock. Σαν μετεξέλιξη κάποιου άλλου είδους(του Hard Rock στη συγκεκριμμένη περίπτωση) αρχικά παρουσίαζε πολλές ομοιότητες με αρκετά συγκροτήματα να είναι στο ενδιάμεσο αυτών των 2 ειδών(πχ UFO, Uriah Heep, Rainbow κτλ) έτσι όπως τα βλέπουμε πλεον που έχει χαρτογραφηθεί η συγκεκριμμένη εποχή. Σε κάθε μετεξέλιξη γίνεται αυτό μέχρι το νέο είδος να βρεί το δικό του δρόμο που το διαχωρίζει απο τον πρόγονο του, όπως πχ το Kill Em All και το Show No Mercy μπορεί κάποιος τότε να το έβλεπε σαν πιο γκαζωμένους και άμουσους Judas Priest ή όταν άκουγε κάποιος το 7 Churches να έλεγε “να αυτό είναι Metallica Riff, να εδώ οι κουλές μελωδίες του Hell Awaits” κτλ. τώρα όσον αφορά το διαχωρισμό αυτών των ειδών μάλλον έγινε όπως είπε και ο Allman πιο πριν(κάτι παραπάνω ξέρει, τα έβλεπε από πρώτο χέρι). Τώρα εγώ μουσικός δεν είμαι για να το θέσω με μουσικούς όρους αλλά το “Γκάπα - Γκάπα” των Sabbath όρισε το χαρακτηριστικό Heavy και το “Τζίγκι-Τζίγκι” των Priest όρισε το χαρακτηριστικο Metal(ναι το ξέρω ότι ακούγομαι σαν χαμεράς αλλά έτσι όπως το βλέπω εγώ έτσι είναι) και από εκεί και πέρα ότι αποτελείται από αυτά τα 2 χαρακτηριστικά είτε αποτελεί εξέλιξη τους είναι το Heavy Metal χωρίς να σημαίνει απαραίτητα ότι δεν τα συναντάμε και σε άλλα είδη που με τον τρόπο τους έχουν διαχωριστεί από το Metal.

P.S. Μην μου πετάξετε ντομάτες για τον τρόπο που όρισα τον ήχο. Είπαμε δεν είμαι μουσικός, ότι καταλαβαίνω εξ ακοής και μόνο.

Η γνώμη μου είναι οτι δεν υπάρχει όριο, γιατί μιλαμέ για μουσική… και η μουσική δεν έχει όρια και δεν γίνεται να έχει ή να της βάλεις όρια!!! ¶λλωστε τα όρια και οι ταμπέλες (υποκατιγορίες κτλπ.) είναι για τα περιοδικά, τις εταιρίες και γενικά για αυτό που ονομάζεται music marketing.(δείτε μονό στο χωρο του metal πόσες κατηγορίες υπάρχουν!!!).

“…Μουσικές ταξιαρχείες κι άλλες αηδίες εν είδη happening, Μουσικές και συνεντεύξεις κι όσο αντέξεις this is the marketing…”