Αστεια περιστατικα σε συναυλιες

Συναυλία Anthrax στο Cardiff το 2003, 200 άτομα το πολύ σε ένα club-άκι.
Είμαι δεύτερη σειρά μπροστά από Scott Ian με μπύρα στο χέρι και δε με ακούμπησε κανείς για μιάμιση ώρα (και να με ακούμπαγαν, θα μου ζητούσαν συγγνώμη:lol:).

Ιανουαριος 2005 συναυλια Rotting Christ στο Gagarin 205…Ολος ο κοσμος μπροστα προσπαθει να ανεβει στην σκηνη για stage diving αλλα τρωει ακυρο απο τους σεκιουριταδες…Ξαφνικα ανεβαινει ενας τυπος εντελως καμμενος στην σκηνη μεσα στην τρελη χαρα…Γυριζει προς τους σεκιουριταδες αρχιζει τις χειρονομιες και ξεκιναει το stage diving για να καταληξει με την μουρη στο πατωμα μιας και ολοι μπροστα ανοιξανε τελευταια στιγμη…

scorpions οταν έκανα ενα crowd surfing κ ακουγα μια να μου φωνάζει “εισαι μαλακας ρε;! Θα μας βγάλεις κανένα μάτι!”

και μεθυσμένα ξωτικά που σε καποια φαση ειχε ανεβει στη σκηνη ενα 8-10 χρονων κοριτσάκι το οποιο ηξερε όλους τους στίχους κ εν τέλει της βάλανε κ μικρόφωνο :lol::lol:

Αχαχαχχαχαχα αυτό είχε γίνει και στους Τestament, Θεσσαλονίκη 2007!!! Ένας χοντρούλης έσκασε σαν το καρπούζι στο πάτωμα γιατί όλοι τρομοκρατήθηκαν και άνοιξαν μόλις τον είδαν να παίρνει φόρα για stage diving.:lol::lol::lol:

Δικό μου αστείο περιστατικό που όποτε το θυμάμαι με πιάνουν τα γέλια είναι το εξής:
Kreator-Celtic Frost 2007 στην Υδρόγειο είχε κάγκελο που ανέβαζες πάνω τα πόδια σου ανάμεσα στα διαχωριστικά για να δεις τη συναυλία. Πριν βγουν οι Celtic Frost έχουμε πιάσει την πάρλα με έναν τυπά, το 1.90 το χε στο τσεπάκι, και μόλις βγαίνει το συγκρότημα γυρίζει και μου λέει άντε ξεκίνησε ανέβα. Και του απαντάω: ανεβασμένη είμαι τόση ώρα… ΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΧΑ:lol::lol::lol:

αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ

Καλά ε θυμάμαι ένα αστείο τώρα από την συναυλία των Wotan τον Οκτώβριο του 2010 στο Harley Bar(Θεσσαλονίκη) όπου έπαιζαν support οι Sorrows Path.Ε,λοιπόν φτάνουν στο τέλος του setlist που είχαν και παίζουν διασκευή το επικό “Holy Diver” του Dio!Και βλέπω κάτω στο πάτωμα του stage κολλημένους με τους στίχους του τραγουδιού!Μάλιστα στο τέλος ο τραγουδιστής των Sorrows Path ζήτησε συγγνώμη,αφού δεν ήξερε καλά τα λόγια!Ε,αυτό είναι ντροπή,όχι μόνο γιατί διασκευάζει ένα τεράστιο κομμάτι ενός ΜΕΓΑΛΟΥ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗ,αλλά αποδίδεται και από μια αξιόλογη μπάντα.Αυτό ήταν πάντως αντιεπαγγελματικό!Θυμάμαι που κάποιοι από το κοινό είχαν σκάσει στα γέλια.Λίγοι,αλλά γελούσαν πάντως! Ελπίζω να μην ξανασυμβεί κάτι παρόμοιο!

Ε ντάξει δε λέει κάτι αυτό. Οκ είναι πασίγνωστο κλπ κλπ αλλά δεν είναι υποχρεωμένος να το ξέρει.

Απ’την άλλη αν είναι έτσι δεν έπρεπε να το πουν

Anyway! couldn’t care less!! :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Ποιός θυμάται έναν τυπάκο Ρόδον στους Gamma Ray που τον ανεβάσανε στη σκηνή και γκάριζε [B]Future World - Future World [/B]
Ο πιο χαρούμενος της βραδιάς:D

Το είχε γράψει σε χαρτόνι, στο Rockwave του 1997 είχε γίνει, στη Ριζούπολη :lol:.

και ο mustaine απαντησε “i am not a writer!” :lol::lol::lol:

στο beach volley πριν 5-6 χρονια δεν ηταν ομως;

Στην συναυλια του Τανκιαν, μια τυπισσα σε ολη την συναυλια ανεβοκατεβαζε με τα χερια της ενα κουτσουρο/κλαδι σε στυλ ιερομαντειας/μαγειας κτλ. Ολοι οσοι ηταν διπλα ειχαν πεθανει στο γελιο …

Αυτη η χοντρη στους Annihilator ηταν οντως γτπ!!Ειχα λιωσει στο γελιο ημουν με εναν φιλο μου εκει και κρυβοταν απο μπροστα μου για να μην τις φαει!!Αλλα τις εφαγε!!χαχα

Εγω θυμαμαι και εναν ΚΛΑΣΜΕΝΟ στους manowar(ναι οκ τοτε ακουγα…ημουν μικρος και ψαχνομουν!:stuck_out_tongue: ) να φωναζει : MANOWAR ΡΕ Μ@@ΝΙΑ…(και μετα απο 4 λεπτα)…ΚΑΙ ΠΑΝΑΘΑ!!!..

Ξέρω πως ενδεχομένως κάποιοι να θεωρήσετε ιεροσυλία το να αναφερθώ σε μια τέτοια συναυλία αλλά τα μουσικά γούστα του καθενός διαφέρουν. Και όπως είναι οι ξένοι καλλιτέχνες έτσι είναι και οι Έλληνες.
Το παρακάτω περιστατικό συνέβη τον περασμένο Νοέμβρη και μπορεί να μη σας φανεί αστείο αλλά για μένα που το έζησα ακόμη και τώρα κλαίω στα γέλια.

Είχαμε πάει στη συναυλία Μικρούτσικο-Θηβαίου στη Θεσσαλονίκη στο Club του Μύλου. Καταφέραμε να πιάσουμε ένα σταντ επάνω καθώς είχε ομολογουμένως πολύ κόσμο για τα δεδομένα βέβαια του χώρου αυτού. Είχε καλό χαβαλέ το πράγμα και πριν ξεκινήσει η συναυλία με τα διπλανά σταντ, ένα συγκεκριμένο λίγο πιο πίσω μας ήταν άδειο. Μετά κάνα μισάωρο που άρχισε η συναυλία ήρθανε τα πιπίνια με τους,… πιπίνους και καθίσανε στο ρεζερβέ σταντ τους. Ήτανε δύο ξανθιές με δυο τύπους που το παίζανε ιστορία, είχανε και κάποιο κονέ στο μαγαζί, να φανταστείτε μεσούσης της συναυλίας κόψανε τούρτα γενεθλιών που πήγε ο άλλος και την έφερε από κάτω!!!
Πραγματικά δεν λέμε ότι μιλούσαν ή τραγουδούσαν. ΦΩΝΑΖΑΝ! Ό,τι μ@λ@κί@ τους ερχόταν στον εγκέφαλο. Η μία έλεγε που έκοψε το τσιγάρο από το πανεπιστήμιο, πραγματικά ό,τι ηλιθιότητα μπορείτε να φανταστείτε. Ως που δεν ακούγαμε τη μουσική αλλά δυο ξανθιές να τσιροκοπάνε σαν τα ηλίθια.
Ο κόσμος δυσανασχετούσε, εμείς τους κάναμε πάνω από 5 φορές παρατήρηση και αυτές μας ειρωνεύονταν κιόλας. Και από 'κει που ήμασταν μέσα στο κέφι είχαμε ξενερώσει άπειρα γιατί ήταν ακριβώς δίπλα μας. Λέει ο Μικρούτσικος τους 7 Νάνους και είμαστε στο αποκορύφωμα και αυτές να μη δείχνουν ΚΑΝΕΝΑΝ σεβασμό, τίποτα. Τελειώνει το τραγούδι, standing ovation από τον κόσμο, ησυχάζουν κάπως τα πνεύματα και βγαίνει ο Θηβαίος. Οι ξανθιές τον χαβά τους. Ο κολλητός μου να έχει αρχίσει να φορτώνει που είναι ο πιο ήρεμος άνθρωπος του κόσμου και μέχρι τότε έκανε υπομονή. Σε κάποια φάση γυρνάει θυμωμένος τους λέει “Ε, Γ@ΜΗΘΗΚ@ΤΕ!!” αυτές πάλι να μην καταλαβαίνουν τίποτα.
Και μέσα στο τραγούδι ανάμεσα στις κουβέντες που λέγανε ακούμε τη μία να λέει χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια είναι η αλήθεια:
"Τα μάθατε;;; Την άλλη εβδομάδα έρχεται ο Μάλαμας στο Principal. Θα πάμε, έτσι;;;"
Και γυρνάει με έντρομο ύφος ο κολλητός μου και φωνάζει μέσα στον όλο κόσμο που έχει μείνει μαλάκας:
[B]“ΠΑΙΔΙΑ, ΜΗΝ ΠΑΤΕ ΜΑΛΑΜΑ”[/B]!!!
Όλος ο κόσμος που υπήρχε τριγύρω μαζί με μας είχε κλάψει στο γέλιο, ό,τι και να κάνω δεν μπορώ να σας περιγράψω το πόσο γελοία ήταν η όλη φάση!
Και το καλύτερο; Για το υπόλοιπο 20λεπτο της συναυλίας οι ξανθιές το βούλωσαν. Κάπως έτσι έκλεισε η βραδιά τουλάχιστον ακούσαμε με ευχαρίστηση τα τελευταία τραγούδια και είχαμε μια ωραία ιστορία να θυμόμαστε!

:lol: [B]ΠΑΙΔΙΑ, ΜΗΝ ΠΑΤΕ ΜΑΛΑΜΑ[/B] :lol:

*τι ιεροσυλία μωρέ

:roll: Ξέρω 'γω, πολύ ροκ κι έτσι και λέω μη μου την πούνε! :slight_smile:

Συναυλία Blind Guardian στο Ρόδον, αιώνες πριν.

Πάμε μεγάλη παρέα, καμιά 10ρια άτομα, μεταξύ των οποίων και ορισμένοι ψιλοάκυροι σε φάση “είδα φως και μπήκα” ή αλλιώς “πάμε να δούμε πώς είναι οι metal συναυλίες”.
Ένας εκ των άκυρων ονόματι Γιώργος (καλή του ώρα) είχε έρθει τελείως από σπόντα, το παλικάρι ούτε ήξερε , ούτε άκουγε Guardian. Το ΜΟΝΑΔΙΚΟ κομμάτι που ήξερε ήταν το Valhalla, οπότε και ρώταγε τους πάντες:
“Ρε θα το παίξουν το Valhalla;”
“Μπα, όχι ρε δε νομίζω”

Τελοσπάντων, μπαίνουμε στο Ρόδον, πάμε κάγκελο 1η σειρά στα δεξιά και περιμένουμε. Ξεκινά η συναυλία, ο δικός μας γουστάρει αλλά δε καταλαβαίνει ούτε τα κομμάτια, ούτε στίχους απλά κουνά το κεφάλι πάνω κάτω όπως βλέπει ότι κάνουν οι άλλοι.
Σε κάποια φάση (δε θυμάμαι αν το φώναξε ο Hansi ή όχι) ακούγεται η εισαγωγή του Valhalla… Αυτό΄ήταν… Ο τύπος σεληνιάζεται, αρχίζει να κοπανιέται μόνος του φωνάζοντας VALHALAAAAA πριν καν το ρεφρέν, οι γύρω του κάνουν χώρο και τελικά, εντός 30 δευτερολέπτων τρώει μια αυτοκρατορική σαβούρα που τον οδηγεί κατευθείαν στο πάτωμα του Ρόδον… Λιώσαμε…

Άλλο… συναυλία Scorpions Κωνσταντινούπολη. Εγώ και το αμόρε οι μοναδικοί έλληνες πάμε σε ένα πάρκο όπου θα γινόταν η συναυλία (φοβερός χώρος αλλά αυτό άλλη ιστορία). Ξεκινάνε οι Scorpions και κάποια στιγμή παρατηρώ ένα τύπο σχεδόν δίπλα μου που ουρλιάζει ROCK YOU LIKE A HURICCANE!!! κάθε φορά που τελειώνει ένα κομμάτι και πολύ πριν το encore. Ποπο λέω στη κοπέλα μου, αυτοί οι Τούρκοι ίδιοι με μας είναι, και στην Ελλάδα το έχω ακούσει να το ζητάνε.
Το σκηνικό συνεχίζεται, ο τύπος να ζητά διαρκώς το κομμάτι μέχρι που κάποια στιγμή ακούγεται από τον τύπο:
"ROCK YOU LIKE A HURICCANE ΡΕ!!!"
Τελικά ήταν Έλληνας :stuck_out_tongue_winking_eye:

χαχαχαχα

πω ρε μεγαλε εγω στην θεση σου θα τους ειχα τρεσαρει μια πατητη :smiley:

έπρεπε να τους πετάξεις την τούρτα στην μούρη

αχαχαχα ωραιος ο φιλος σου!!:lol::lol: