Ηχος τυμπάνων: Σας επηρεάζει στο να σας αρέσει ο δίσκος;

Γενικά δε με επηρρεάζει στο αν θα μου αρέσει η όχι ένα τραγούδι αλλά με επηρρεάζει στο αν θα πορωθώ ή όχι :stuck_out_tongue: Μου τη σπάνε αυτά που [B]φαίνονται[/B] ότι είναι full τρίγκα (όταν χτυπάει πολύ και δεν ταιριάζει, γιατί υπάρχουν και full τρίγκα που είναι καλά, π.χ. Dimmu Borgir). Βέβαια εξαρτάται και από το στυλ για το τι ταιριάζει… Των Death τα τελευταία, τα Slayer τα μεσαία είναι κάποια που είναι κ γαμώ… Επίσης Destruction στο Metal Discharge μου έχει μείνει το πόσο γαμάτα είναι τα drums… Α και το St. Anger είναι κ γαμώ :stuck_out_tongue:

σαν μικρος τυμπανιστης συμφωνω απολυτα!!

απλα ειναι δυο κατηγοριες
α)δισκοι που ο ηχος των τυμανων ειναι απαραδεκτος
β)οταν η γενικοτερη μιξη υποβαθμιζει και τα τυμπανα

χαρακτηριστικο δειγμα το born again των sabbath…ενας καλος δισκος που ακουγεται τοσο αισχος!!

κορυφαιος σε τετοια θεματα ειναι ο martin Birch σαν παραγωγος!:wink:

ενα δειγμα απο το μεγιστο machine head…


ακους τον ηχο και σου τρεχουν τα σαλια:p

Καλα εδω ειναι και το παιξιμο που μετραει. Αλλα ναι, σιγουρα, ειναι παραγωγαρα οπως και να το κανουμε και τον ηχο του paice τον εχει περασει τελεια.
Βεβαια δεν πρεπει να ξεχναμε και τις αναλογικες και ψηφιακες ηχογραφησεις που πολλες φορες αλλοιωνουν τον ηχο. ενταξει τωρα για st. anger ειχαμε και χαλια κουρδισμα.
επισης και τα mp3 χαλανε τον ηχο.

Εγω απο τους καλυτερους ηχους που εχω ακουσει ειναι:

ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΜΠΟΤΑ!
για το ταμπουρο δεν μιλαω. με τρελαινει ο ηχος του

Δεν γινεται να παραλειψω και τις υπερτατες παραγωγες του caveman


γυρω στο 5:20 τα tom ηχουν καλυτερα απο ποτε

Ξεθάψιμο του θρεντ, λόγω του ότι άκουσα ξανά 1-2 κομματια από το …and justice for all και ακομα δε μπορώ να καταλάβω τι είχε στο μυαλό του ο κοντός τυμπανιστής και άφησε το ψεύτικο αυτό αποτέλεσμα να βγει από το στούντιο.

εμένα μου αρέσουν πάρα πολυ τα τύμπανα του …and justice for all.είναι πολύ κομπρεσαρισμένα αλλά δεν τα θεωρώ ψεύτικα.

Παίζει ρόλο σημαντικό, αλλά ίσως όχι καθοριστικό, τουλάχιστον για αποθέωση δίσκου/κομματιού (για το αντίθετο δεν παίρνω όρκο).

Προβλεπέ, αλλα ο ήχος του Ulrich στο Justice είναι απλά ασύλληπτος. By the way, γενικά οι μεγάλοι drummers έχουν και καλό ήχο (ο Lars ήταν πολύ καλός τότε). Συνεχίζω προβλεπέ και τυχαία: Peart, Carey, Porcaro, Portnoy, Jeff Burrows (The Tea Party, σε όλα τα κρουστά που παίζει), Harisson, Reinert, δεν τελειώνουμε. Άλλοι πάλι άξιζαν ακόμα καλύτερο ήχο και ήξεραν πώς να το πετύχουν, αλλά ας όψεται το underground. Xαρακτηριστικότατο παράδειγμα ο μεγαλειώδης Little (κάνει γαμάτη αντίθεση).

Το χειρότερό μου είναι ο ποζεροήχος που είναι σα να βαράς ελενίτ. Ένας λόγος που το Ultimate Sin δε μου κάθησε ποτέ τόσο καλά (συγκριτικά με τα προηγούμενες 3 δισκάρες) ήταν ο ήχος του Castillo (:-k). Κρίμα, γιατί ο Jake παίζει μερικά από τα κορυφαία solos του εκεί (top5 metal κιθαρίστας εύκολα για μένα).

Ο μπουκωμένος 70s ήχος δε με χαλάει τόσο. Όχι φυσικά επειδή είναι 70s (:p), αλλά κυρίως γιατί αυτό συνήθως δεν καταδίκαζε ούτε το (συνήθως σχετικά απλό) παίξιμο στα drums, αλλά και τα κομμάτια εν γένει. Χαρακτηριστικό παράδειγμα ο Kerslake και οι Heep κατ’ επέκταση. :wink:

Πρόβλημα επίσης μπορεί να είναι και ο υπερβολικά τσιτωμένος ήχος στα τύμπανα(τώρα μην περιμένετε ορολογίες και τέτοια, δλδ πλιζ.). Πρώτη φορά που αντιμετώπισα τόσο έντονα αυτό το θέμα ήταν στο Go For The Throat των Shok Paris, ήταν τόσο δυνατά και “τρυπούσε” τόσο ο ήχος που καταντούσε πολύ ενοχλητικός, ξέχωρα από την ποιότητα του δίσκου βέβαια.

Βασικό ρόλο παίζει, πρωταρχικά, η ποιότητα των τυμπάνων και μετά η μίξη και η γενικότερη παραγωγή.
Στο …and justice for all συγκεκριμένα, η ποιότητα είναι δεδομένη, αλλά εκτός από το κομπρεσάρισμα σε όλο το σετ, τα τύμπανα είναι και πολύ μπροστά στην μίξη, με αποτέλεσμα ο ακροατής να δίνει βάση στα χτυπήματα θέλοντας και μη και να προσέχει και την κάθε λεπτομέρεια. Πολύ μεγάλο σφάλμα για μένα γιατί έτσι ημι-κατέστρεψε ένα κατά τα άλλα πολύ καλό άλμπουμ. Φαντάζομαι, η ματαιοδοξία του κοντού να αποδείξει κάτι που δεν είναι, έφερε αυτό το αποτέλεσμα…

ναι μας επηρεάζουν.
αλλά τα τύμπανα του justise ειναι απο τα αγαπημένα μου.
χώνω

Ασε και το μπασο που ειναι ανυπαρκτο?Τον φαγανε οι κλικες τον φουκαρα τον Newsted

Δεν μιλάω για τον ήχο καθαυτόν, μιλάω για την επιρροή ας πούμε που έχει στο άλμπουμ… αν πάρουμε μόνα τους τα τύμπανα τότε ναι, είναι καθαρά και ωραία, όπως και σχεδόν σε όλα τα γκρουπ αν τα απομονώσεις.

Mud, τον χαντάκωσαν κανονικά τον κακόμοιρο!

Ναι βρε. το έπιασα τι λες.
απ,α τυχαίνει το αποτέλεσμα στον συγκεκριμένο δίσκο να το λατρεύω.! δεν θα άλλαζα τίποτα.

Το …And Justice κι εγω το λατρευω οπως ειναι.Αν ψαξετε θα βρειτε μια εκδοση που λεγεται …And Justice For Jason με το μπασο κομπλε,σα να ακους αλλο δισκο!

On topic:Με χαλαει το πολυ trigger στα τυμπανα αν και υπαρχουν μπαντες που το κανουν καλα (Dimmu Borgir).Δισκαρα με χαλια ηχο στα drums ειναι το Cruelty And The Beast,με τα χρονια ομως το συνηθισα.Απορω τι σκεφτοταν ο Νικολας!!!Ο ηχος του στο συγκεκριμενο album ειναι ενας απο τους λογους που πλακωθηκε με τον κοντο και αποχωρησε.

Για μια πραγματικά θηριώδη μπότα παραπέμπω στο Terria του Devin Townsend. Στο drum kit Gene Hoglan ε!

Τυχαίο δείγμα το [B]Earth Day[/B]

Για μια πραγματικά καταπληκτική παραγωγή σε τύμπανα αλλά και γενικότερα, τη θεωρώ πρότυπο, κλικ [B]εδώ[/B]