Ελληνικη οικονομική κρίση/δντ/νεα μετρα

Ας μην εξισώνουμε τον κομμουνισμό με μια ενδεχόμενη επιστροφή στη δραχμή ή μια οικονομική ανεξάρτησία και μη δουλοπρεπή συνάρτηση με τις οικονομικές δυνάμεις!

Δεν είναι το ένα ή το άλλο.

Από αυτά που λες St. Anger μόνο το 2ο μπορεί να γίνει με την κοινωνία (=και τους πολιτικούς) μας. Τα άλλα 2 είμαστε πολύ δούλοι να τα κάνουμε

.H μεγάλη φορολογία είναι που έδιωξε τόσες και τόσες επιχειρήσεις στη Βουλγαρία. Δε νομίζεις ότι θα έπρεπε να προσελκύσουμε νέες επενδύσεις και όχι να διώξουμε και τις επιχειρήσεις που έχουμε; Προφανώς την σπατάλη όλοι θέλουμε να την περιορίσουμε. Είτε μείνουμε στο ευρώ είτε όχι. Μείωση των εξοπλισμών όμως έχω την εντύπωση θα είναι δυσκολότερη έξω από την Ε.Ε.

Εντάξει πως θα μειώσουμε το έλλειμα είναι μεγάλο θέμα και ουσιαστικά είναι και ζήτημα ιδεολογίας τους καθενός. Το βασικότερο είναι να συμφωνήσουμε ότι ΠΡΩΤΑ πρέπει να εκμηδενιστεί το έλλειμα και μετά να πάμε σε δικό μας νόμισμα. Άρα οποιος υποψήφιος βγαίνει αυτή τη στιγμή και προτείνει την έξοδο από την Ε.Ε και την επιστροφή στη δραχμή καλό θα ήταν να βγαίνει και να λέει ότι πρέπει να μηδενιστεί το έλλειμα με αυτόν και αυτόν και τον άλλο τρόπο. Έχω την εντύπωση ότι δεν το κάνουν αυτό. Απλά πουλάνε φούμαρα στον κόσμο ότι θα πάμε στη δραχμή, θα κοροιδέψουμε όλον τον υπόλοιπο κόσμο και θα είμαστε καλύτερα από ότι είμαστε τώρα.

Και εγώ δεν μπορώ να είμαι κατηγορηματικός τί θα συνέφερε στη χώρα. Έχει δίκιο ο comealot ότι δεν πρέπει να μπερδεύουμε μια τέτοια στρατηγική επιλογή με κομμουνισμό ή φιλελευθερισμό κτλ κτλ. Προσωπικά αν πηγαίναμε στη δραχμή θα είχα μεγάλο κέρδος γιατί είμαι σε εταιρία που εξάγει προιόντα. Δεν το βλέπω όμως έτσι γιατί προφανώς δεν με νοιάζει μόνο η αφεντιά μου.

Πόσο κόσμο έχουν τρομοκρατήσει οι θιασώτες της δραχμής και έχει στείλει τα λεφτά του έξω με οδυνηρή συνέπεια για την οικονομία;

Την μισή Ελλάδα θα αγοράσουν επιχειρηματίες που έχουν έχουν στείλει έξω ήδη δισεκατομμύρια.

Μπορώ να σου αναφέρω αρκετά οφέλη από το ? στα “καλά χρόνια” πριν μας πάρουν χαμπάρι: Π.χ. το 2007 όταν η τιμή του πετρελαίου κάλπαζε, εδώ δεν ίδεωνε και τόσο το αυτί μας γιατί το ? ξεπέρασε εκείνη τη χρονία για πρώτη φορά το 1,3 σε σχέση με το δολλάριο. Αλλά βέβαια το ? ερχόταν με ορισμένους κανόνες που δεν τηρήσαμε και όταν διαπιστώσαμε πως κανείς δεν μας δανείζει άλλο και πως η μαθημένη στη “διολίσθηση της δραχμής” οικονομία μας δεν προσαρμόστηκς ποτέ στο σκληρό νόμισμα αρχίσαμε να κατηγορούμε το νόμισμα…

Σε ποιά χρονιά ζεις; Που είναι αυτά τα “υπερκέρδη”; Για τo PSI έχεις ακούσει τίποτα; :-s

Τα τελευταία χρόνια (προ κρίσης, αν θέλεις) τράπεζες και μεγάλες επιχειρήσεις είχαν αύξηση καθαρών κερδών, για τα οποία δεν φορολογήθηκαν όπως θα έπρεπε. Και επειδή οι τράπεζες έχουν τώρα θέμα ρευστότητας (για το οποίο ευθύνονται και οι ίδιες), θα σου έλεγα να της αφήσουμε προσωρινά από επιπλέον φορολόγηση που προανέφερα. Ικανοποιήθηκες τώρα; :slight_smile:

Επίσης, ξέχασα και κάτι πολύ σημαντικό που έπρεπε να είχε γίνει από χτες! Φόρο στις χρηματιστηριακές συναλλαγές.- (μη μου λες πάλι για PSI…)

αυτό νομίζω έχει περασει ήδη

επίσης έρχεται ο φόρος στην/για ιδιοκατοίκηση(δεν πληρώνεις για ενοίκιο, θα πληρώσεις όπως και να έχει). σε λιγο οι λογαριασμοί της δεη θα έχουν 4 ψηφία

Εντάξει, τα “οφέλη” του ευρώ τα ζήσαμε όλοι. Στην πράξη όμως αποδείχτηκαν παγίδες. Συμφωνώ απόλυτα ότι η ελληνική οικονομία έχει κάποιες, εχμ, “ιδιαιτερότητες” που την έκαναν πολύ πιο ευάλωτη σε επιθέσεις, αλλά η κρίση και σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες του Νότου ή ακόμα και το Βορρά (π.χ. Ολλανδία) δείχνει ότι υπάρχουν ή τεράστιες δομικές αδυναμίες ή/και περίεργες (για να το θέσω πολύ μετριοπαθώς) προθέσεις πίσω από την ευρωπαϊκή ολοκλήρωση.

Το ερώτημά μου παραμένει: πώς θα πείσεις έναν λαό ότι το ευρώ θα του είναι επωφελές όταν τα οφέλη που είδε στο παρελθόν αποδείχτηκαν “ψεύτικα”;

Μια ερωτηση. Με μια εξοδο απο το ευρω και μια υποτιμηση 30% (για τετοια μιλανε οι θιασωτες της δραχμης) ποσο θα παει το πετρελαιο που πληρωνουμε;

Ο κόσμος ξετινάζει τον Βενιζέλο, σε ζωντανή εκπομπή. όποιος έχει όρεξη…

Θα παίρνουμε πετρέλαιο από το Ιράν και τον σύντροφο Αχμαντινετζάντ.

Tα προ κρίσης κέρδη τραπεζών και μεγάλων επιχειρήσεων φορολογήθηκαν και με το παραπάνω αναδρομικά: Πρώτα από τον Παπαθανασίου με την “έκτακτη εισφορά στις κερδοφόρες” του 2009 (πάνω στα κέρδη του 2008), το 2010 με την αντίστοιχη εισφορά του Παπαθανασίου στα κέρδη του 2009 κλπ.

Τι εννοείς φόρο στις χρηματιστηριακές συναλλαγές; Έχεις την εντύπωση πως αυτή τη στιγμή κυκλοφορεί χρήμα στην Αθηνών; [-X

Δεν διαφωνώ πως το ? είχε προβλήματα στον σχεδιασμό του που έχουν φανεί κατά δραματικό τρόπο. Παρ’ όλα αυτά θεωρώ προτιμότερο, λογικότερο και ακόμα και ευκολότερο το να διορθωθούν αυτά τα λάθη σε Ευρωπαϊκό επίπεδο (όχι με τις τωρινές ηγεσίες στην Ευρώπη) παρά το να εγκαταλείψει η Ελλάδα αυτή τη στιγμή το ?

Ρε!!! 8O
Εδώ ο Χατζηπαπάρας έκλεψε το nick του δικού μας eNick και εσείς ασχολείστε με τον Βενιζέλο; :lol::lol:

5:40, τιμιότητα:

Τι εννοείς; Την ερώτηση της κυρίας για την ΤτΕ;

Όχι, τον αμέσως επόμενο θεούλη.

“είναι πολύ ωραία ερώτηση” είπε ο Μπενίτο… και δεν απάντησε ποτέ…

με δεκάδες “καλά εντάξει”, “ωραία, αφήστε με να συνεχίσω” “λοιπόν, έλεγα πως…”, “να απαντήσω όμως…”, “ε ακούστε λοιπόν!”, κουραστική η εκπομπή στο σύνολο, άσχετα νούμερα, κούφια λόγια και παραπλανητικά επιχείρηματα, ο ορισμός της στρεψοδικίας…

Λαλίστατος και για τον Τσουκάτο!

Δεν είπε ούτε ένα [B]θΑ[/B], λίγο το 'χεις;

το update μοντέλο κάνει χρήση του “μπορούμε να…?” και χωρίς να δίνει απάντηση (λεπτομέρειες) οδηγεί κάποιους στο ότι “μπορεί και ναι”

Ο Δελαστικ στην ΑΝΤΑΡΣΥΑ. Τωρα εξηγουνται ολα :slight_smile:

Μα δεν ειναι γνωστο εδω και καιρο οτι ο Δελαστικ ειναι ανταρσυα ?
Προς τι η εκπληξη σου ?

Δεν το ηξερα. Απλα το φανταζομουν.