Ανασκοπήσεις 2010

Δεν πειράζει που είναι ριγμένο από τα εγχώρια μέσα, έχουμε το ρόκιν φόρουμ να μας τα πρήζετε αρκούντως :!:

Ρε σεις, αυτό το ουφομάμουτ που γίνεται τόσο ντόρος, πόσοι τελικά το έχουν ακούσει και το γουστάρουν; Γιατί πέρα από δύο χρήστες, δεν έχω ακούσει άλλον να μιλάει για αυτό. Το δε classic rock είχε γράψει μία μέτρια κριτική (του στυλ έίναι ευχάριστο αλλά όχι τίποτα ιδιαίτερο), χωρίς βέβαια και αυτό να σημαίνει κάτι. Απλά ψάχνω ένα μεγαλύτερο στατιστικό δείγμα για να διαμορφώσω άποψη, αν και με τόσο θόρυβο που έχει προκαλέσει θα το ακούσω έτσι κι αλλιώς…

κλικι

Ό άλλος γράφει ότι το Ναχτμύστιουμ ήταν quite unique album και περιμένεις να πάρουμε τη λίστα των μπαφιάρηδων στα σοβαρά?

περιμένω πώς και πώς τη μπλακμέταλ ανασκόπηση του ρόκιν με ένα τσουβάλι ποπ-κορν :D:D:D:D

Δεν θα γράψω λέξη :!:

Άσε που αν την κάνει αυτός που πρέπει να την κάνει, την περιμένω κι εγώ να τσεκάρω κυκλοφορίες που μου ξέφυγαν. :wink:

:lol:

στο μόνο που εμπιστεύομαι αυτόν που την έγραψε είναι στο να προκαλεί. coming soon…

:lol:

ε άντε μωρέ μαλάκες. Τόση ώρα περιμένω :(:(:frowning:

Τεσπα να πω εγώ ότι 3-4 κυκλοφορίες που μ’άρεσαν φέτος (the Howling Wind, Withered, Jumalhamara ή πώς διάολο γράφονται) δεν τις βρήκα μέσα στο κείμενο, αν και δεν ξέρω τι απήχηση βρήκαν, μπορεί όντως να τις ακούσαμε 5-10 καμένοι, γενικότερα δεν ξέρω αν όντως τα πράματα ήταν πεσμένα στο χώρο όπως έγραψε ο Φίλιππος, εγώ -ως “τουρίστας”- δεν άκουσα πολλά [U]σπουδαία [/U]πράματα (πέρα από Παράκλητο και Μπέλους φυσικά. Και Τρίκυκλον και Μίζερι ϊντεξ) από τα “μεγάλα” άλμπουμ, αλλά αυτό το ποστ είναι αφιερωμένο στον τύπο με τους Nocturnal Mortum στο facebook που ξυπνάει μνήμες moody mplues.grace και με συγκίνησε ο μπαγάσας. :’) :’)

Από αυτά που άκουσα για φέτος σε death και Black νομίζω ότι οι μεγαλύτερες παραλήψεις ήταν Hour Of Penance και Forest Of Stars αντίστοιχα. Το Withered λίγο που το τσέκαρα έπρεπε να είναι.

Edit : και Severe Torture

Κωστα, δυο απ αυτα π ανεφερες τα χω τσουβαλιασει γι αλλου…

για τα underground λογικά?
Δεκτό, έτσι κι αλλιώς ξαναλέω ότι είμαι ψιλοτουρίστας και δεν ξέρω αν όντως είχαν “ανταπόκριση” ή αν έμειναν σε καλτ κύκλο.
Οκ κατατάλλα. :slight_smile:

H ανασκόπηση έπρεπε να καλύψει μεγάλο εύρος, λογικό να μην αναφερθούν αυτά.

Πιθανόν να μπορούσαν να αναφερθούν οι [B]Forest Of Stars[/B] στο “future belongs to the brave”, οι [B]Blood Revolt[/B] λόγω μελών (και καλού δίσκου φυσικά) και το live από [B]The One/Acherontas[/B] αλλά είναι ψιλά γράμματα.

Σε γενικές γραμμές, ο Φίλιππος δίνει στις “βαριές” κυκλοφορίες (Μπέλο και Παράκλητο) τη σημασία που τους αρμόζει, αναφέρει τις επιστροφές παλιών ηρώων ([B]Profanatica[/B], [B]Von Goat[/B], [B]Autopsy[/B]), κράζει όπως πρέπει [B]CoF[/B] και [B]Burger [/B]για τους ανούσιους δίσκους τους (που απορώ πώς διάολο είχαν απήχηση και βρέθηκαν και σε λίστες, δεν είναι θέμα bm ή όχι, είναι απλώς ανέμπνευστοι δίσκοι) και επαναφέρει τα πράγματα στην τάξη όσον αφορά στο [B][I]Aealo[/I][/B]. Επίσης δεν αναφέρει καν το [B]Watain[/B], οπότε ακόμα μεγαλύτερο respect από μένα γι αυτό. :lol:

Tα υπόλοιπα στα underground…

Έδιτ: Επίσης αλλάχτε τον τίτλο κάποιος, σε “Ανασκοπήσεις 2010” να τα συζητάμε όλα εδώ.

Η αληθεια ειναι πως για το bm αφιερωμα ειχα μηδεν χρονο ν ασχοληθω, εχω ετοιμασει ομως μια μινι ανασκοπηση με πραγματα που θα ενδιεφεραν κοσμο για το underground. The Howling Wind, Blood Revolt και Jumalhamara ειναι μεσα, αν ειχαμε χρονο θα επενδυα και στο Withered, αλλα οκ δε μπορω να προτεινω μεσα δισκο που εχω ακουσει 3-4 φορες και θα γινοταν πολυ αχταρμας φοβαμαι. Ηδη εχω πολλες προτασεις που αρκουν για τον καθενα…

Edit: Εχει και Ludicra π αρεσουν του Κωστη, περιμενω να πιασω στα χερια μου το βινυλιο πως και πως.

Ωραιο το black/death metal αφιερωμα.Παντα θα μπορεις να πεις οτι κατι λειπει
αλλα νομιζω οτι τελικα ηταν πληρες.

οσο αφορα το heavy αφιερωμα

πιστευω μια γραμμη για τους arryan path επρεπε να γραφτει εκει μαζι με τα αλλα ελληνικα γκρουπς…

eisai megas lakamas mr fillipe…diskos tou mhna se 18 periodika pagkosmios to aealo ksanazestameno faghto to les esy…oso gia dimmu kai cradle des ti ginetai sta live tous kai meta na milas gia gelia…alla ksexasa esu vrhkes to BELUS to kalhtero black album tou 2010 afto kai an einai gia gelia!!!

:lol:

Το τρολάρισμα από FB για το εαλωλ έχει πάρει ήδη διαστάσεις.

Αλληλεγγύη στον κατατρεγμένο νάιλιστ!

Ο Κρισπ γενικά το έπιασε το νόημα. Σε μια ανασκόπηση, αν θέλεις να είναι κείμενο και όχι drop list με απαρίθμηση ονομάτων, δυστύχώς κάποια θα τα κόψεις, άλλα μπορεί να σου έχουν ξεφύγει, δεν είναι κάτι που μπορείς να αποφύγεις. Πχ. το νεο Inquisition το οποίο είναι καταπληκτικός δίσκος, θα μπορούσε να χει θέση και στη λίστα μου με τα τοπ της χρονιάς, αλλά δυστυχώς το άκουσα κατόπιν εορτής. Κάτι θα κάνουμε και γι αυτό πάντως.
anyway thanx σε όλους για τα καλά λόγια και την αλληλεγγύη. :stuck_out_tongue:

Ελλιπες το classic metal αφιερωμα, oντως.
Καμια αναφορα στις δισκαρες των Arryan Path, Gamma Ray, Rage, Avantasia.
Τουλαχιστον οι InnerWish παιρνουν την αναγνωριση και το status που τους αξιζει.

αυτα δεν είναι power metal? :–