ΠΑΖΑΡΙ ΒΙΒΛΙΟΥ 2011

νομιζω εισαι λαθος. Προφανως θα βρεις παλαιο στοκ, και ουσιαστικα αυτος ειναι ο ρολος του παζαριου η εκποιηση, σε χαμηλες τιμες, κυκλοφοριων που για τον ενα η αλλο λογο δεν εχουν πουλησει και στιβαζονται στις αποθηκες. Απο εκει και περα δευτεραντζες δε θα το ελεγα. Αντιθετως.

Αρκετοι οι ποιοτικοι τιτλοι. Προσωπικα εχω αγορασει οχι ελαχιστους τιτλους απο εκδοτικους οικους οπως οι : ΟΞΥ, Αποπειρα, Θεμελιο, Φιλιστωρ, Υψιλον κ.α., που μονο για την ελλειψη ποιοτητας δεν χαρακτηριζονται οι κυκλοφοριες τους.

Τωρα αν περιμενεις στο συγκεριμενο παζαρι να βρεις κατι εμπορικο ή δημοφιλες, ευτυχως οχι δε θα το βρεις. Εξαλλου η δημοφιλια ή η εμπορικοτητα δεν πανε απαραιτητα πακετο με το περιεχομενο ενος βιβλιου. :wink:

Προφανώς γενικεύω σε κάποιο βαθμό, αλλά για 1-2 βιβλία που μπορεί να σε σε ελκύσουν θα πρέπει να διατρέξεις εκατοντάδες τίτλους πεπαλαιωμένων πανεπιστημιακών σημειώσεων, άθλιων λεξικών, φτηνών φωτογραφικών αναπαραγωγών, κακών μεταφράσεων που έμειναν στα αζήτητα, αριστερίστικων “δοκιμίων” εποχής '80 κτλ. Κι εγώ πήρα 2 βιβλία, αλλά το να λέμε στο συμφορουμίτη ότι στο παζάρι βρίσκεις τα ίδια βιβλία που βρίσκεις στα βιβλιοπωλεία είναι παραπλανητικό. Αν ψάχνεις κάποια συγκεριμένα βιβλία, να 'σαι σίγουρος ότι στο παζάρι αποκλείεται να τα έχουν! Εκτός κι αν έχεις ΠΟΛΥ περίεργα γούστα. Το ψάξιμο είναι πάντως ευχάριστη ενασχόληση :slight_smile:

Μια χαρά είναι το παζάρι αυτό. Ο καθένας βρίσκει κάτι που τον ενδιαφέρει και είναι για όλα τα γούστα. Και σίγουρα δεν είναι δευτεράντζες τα περισσότερα… ειδικά π.χ. κάτι λευκώματα φωτογραφιών σε φοβερές τιμές, και πολλά άλλα. Στην τελική, κάνει κάποιος τη βόλτα του, αν δεν τον ενδιαφέρει τίποτα, δεν τον αναγκάζει κανείς να αγοράσει. Και η βόλτα αξίζει 8)

[SPOILER]Στο περσινό ή προπέρσινο παζάρι είχα βρει ένα παμπάλαιο βιβλιαράκι με τραγούδια του ΕΛΑΣ! Εννοείται ότι το τσίμπισα… τρελό γέλιο! Η πλάκα ήταν ότι κάποια από τα τραγούδια αυτά τα θυμόταν ο πατέρας μου… μιας και ο παππούς ήταν στον ΕΛΑΣ![/SPOILER]

για τους γνώστες, λογικά θα χει και φέτος bruce morgan. έστω και μεταφρασμένα, αξίζουν :lol:

Λοιπόν, επειδή πηγαίνω κάθε χρόνο, ισχύει πως κατά κανόνα τα βιβλία δεν είναι οι πρόσφατες νέες κυκλοφορίες που θα βρείτε στα γνωστά ?και μη? βιβλιοπωλεία.

Όμως είναι μια πολύ καλή ευκαιρία να αγοράσετε γνωστά κλασικά σε πολύ χαμηλές, εξευτελιστικές τιμές.
Π.χ. εγώ μόνο έτσι βρήκα την ευκαιρία να πάρω βιβλία από: Νίτσε, Κάφκα, Όσκαρ Γουάιλντ, Χέρμαν Έσσε?κτλ, που λόγω υψηλής τιμής δεν μπορούσα να συγκεντρώσω μαζικά όλα όσα ήθελα στη βιβλιοθήκη μου. :slight_smile:

Τώρα αν κάποια βιβλία έχουν και κάποιο τσαλάκωμα ή λεκέ, ε, πόσο πια πειράζει?

Το μόνο αρνητικό (για μένα): Στρίμωγμα, κόσμος και ουρά.
Τουλάχιστον τις πρώτες μέρες.

Γύρισα λοιπόν απο το παζάρι. Έχω να πω πως οι φίλοι που τόνισαν στα προηγούμενα ποστ την ποικιλομορφία των βιβλίων, το οτι δηλαδή βρίσκεις απο όλα, καλές [B]και[/B] κακές εκδόσεις, παλιά [B]και[/B] νέα, βιβλία σε καλή [B]και[/B] σε κακή κατάσταση έχουν απόλυτο δίκιο.

Εντόπισα πολλά και ωραία πράματα, κατέληξα και γω τελικά με ένα καλάθι στα χέρια (αν και δεν το είχα πάρει εξαρχής) και μπορώ να πω πως [U]άξιζε και με το παραπάνω[/U]. Να τονίσω πως, ναι, βρίσκεις εκεί ΚΑΙ απο τα βιβλία που υπάρχουν στα βιβλιοπωλεία, είδα εκατοντάδες τέτοια, και όχι μόνο τα κακής ποιότητας, τα πεπαλαιωμένα κλπ. Ούτε χρειάστηκε να ψάξω ιδιαίτερα για να τα βρω, μπροστά στα μάτια μου ήταν, σε ίση αναλογία με τα άλλα.

Με λίγα λόγια έχει πολλά καλούδια εκεί, απο θέμα ποικιλίας, στο χέρι σου είναι τελικά τι επιλογές θα κάνεις.

Καλή φάση λοιπόν, ωραίες τιμές, πολλής κόσμος, του χρόνου πάλι εκεί θα μαι.