ΠΑΖΑΡΙ ΒΙΒΛΙΟΥ 2011

Το καθιερωμένο παζάρι του Συνδέσμου Εκδοτών Βιβλίων, ξανά και φέτος στην πλατεία Κλαυθμώνος από 21 Ιανουαρίου έως 9 Φεβρουαρίου.

Βιβλία σε απίστευτα χαμηλές τιμές.
Καθημερινά, από τις 10.00 το πρωί μέχρι τις 21.45 το βράδυ.

Τέλεια!Λογικά θα το τιμήσω και φέτος!

έχετε υπόψιν ότι θα είναι διαφορετικοί εκδότες στα 2 δεκαήμερα.

Τι εννοείς dude? Μισοί τις πρώτες 10 μέρες και μισοί μετά;

Φέτος δεν θα το τιμήσω. Είμαι μακριά.

ναι, έτσι είχα διαβάσει πριν 3-4 μέρες, δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι…

τέλεια!! θα το τιμήσουμε και φέτος!!! :D:D

Περασα σημερα μια βολτα απο κει.

Πολυ περσινο πραμα, βεβαια εριξα γρηγορη ματια οποτε δε μπορω να κρινω και 100%.

Μια παρατηρηση ομως, ενω περσυ εμπαινες απο δεξια και εβγαινες, κανοντας τον κυκλο, απο αριστερα, φετος η εισοδος με την εξοδο ειναι διπλα διπλα, οποτε επικρατει ενας συνοστισμος με αυτους που βγαινουν/μπαινουν.

θα ξαναπαω βεβαια, να ριξω μια σωστη ματια στην φετινη σουμα τους.

Καλό είναι (τσίμπισα και 2-3 βιβλία που δεν πρόσεξα ή δεν είχε τις άλλες φορές) αν και πολλά παλιά και ίδια κάθε φορά. Με τις εισόδους/εξόδους λίγο πρόβλημα αλλά ΟΚ.

Νομίζω και πέρσι κάπως έτσι ήταν. Ίσως το διοργανώνουν δυο διαφορετικοί φορείς. Πάντως πάνω-κάτω το ίδιο υλικό παίζει, οπότε μην ανησυχείς. Εκτός και αν σου’λειψε η ουρά.

χαζή ερώτηση ίσως, αλλά παίζουν βιβλία στα αγγλικά?

επίσης, ποιός ο λόγος να προτιμήσουμε το παζάρι και όχι κάποιο βιβλιοπωλείο? πιο φθηνά? για τη βόλτα?

Ελάχιστα ξενόγλωσσα και αυτά είναι στην ουσία Έλληνες λογοτέχνες μεταφρασμένοι.
Και τα δύο, κάνεις τη βόλτα σου και παίρνεις (κυρίως κλασικά) βιβλία σε πολύ χαμηλές τιμές.

Εχει κατι ξενογλωσσα βιβλια, αλλα δεν θυμαμαι αν ηταν ολα λεξικα ή οχι.Νομιζω το 1ο.

Οσον αφορα γιατι να το προτιμησεις, τιμες ξεφτυλλα.Μιλαμε για καλα βιβλια απο 2 με 7 ευρω.

οκ cool. εννοούσα ξένους συγγραφείς στα εγγλέζικα, φαντάζομαι δεν.

να πάμε, να πάμε

μολις γυρισα απο κει. πηγα επιτηδες πρωι και ωρα που εχουν απεργια τα λεωφορεια, αλλα δεεεν. πολυς κοσμος, μετρια πραγματα αλλα καλες τιμες.

Αν και θα περάσω ούτως ή άλλως, να σας ρωτήσω κάτι πρώτα. Οι εκδόσεις των βιβλίων είναι λίγο πολύ οι ίδιες που βλέπουμε στα βιβλιοπωλεία, ή είναι άλλες, πιο “φτηνές” ξέρω γω (με ενδεχόμενη χειρότερη ποιότητα και μεταφράσεις).

κι έτσι κι αλλιώς. γενικά αξίζει, ειδικά αν πας για πρώτη φορά.

Ok cool, θα περάσω στάνταρ μια μέρα απ’τις επόμενες, κάθε χρόνο μου διαφεύγει αυτό το παζάρι, φέτος επιτέλους θα το προλάβω!

Eιναι ακριβως οι ιδιες εκδοσεις που θα βρεις στα βιβλιοπωλεια. Δεν θα βρεις ομως καινουριες κυκλοφοριες. Νομιζω υπαρχει ενας περιορισμος που επιβαλλει στους εκδοτικους οικους να εκποιησουν βιβλια τριετιας και παλιοτερα, και στο 30% της ονομαστικης τιμης. Αν πας πρωτη φορα θα βρεις πολυ υλικο.

Thanx man!

Credits και στη threadstarter γιατί αν δεν άνοιγε το θρεντ αυτό πάλι δε θα έπαιρνα χαμπάρι το παζάρι και θα το έχανα και φέτος, όπως συμβαίνει όλα τα τελευταία χρόνια.

Γενικά είναι δευτεράντζες, παλιό στοκ που δεν κινείται με τίποτα και ως επί το πλείστον μικροί εκδότες χωρίς καλή διανομή. Δε θα βρεις τίποτα ιδιαίτερα ποιοτικό, πρόσφατο, εμπορικό ή δημοφιλές. Ωστόσο, όπως και να το κάνουμε, μέσα σε εκατοντάδες τίτλους όλο και κάτι βρίσκει κανείς…