Καλυτερος παικτης της μπαρτσελονα τα τελευταια τριαντα χρονια

Ακριβως.
Μεγαλος ηγετης ο Ριβαλντο.
Σε αυτο το παιχνιδι μαλιστα, δεν εβαλε μονο αυτο το γκολ, χατ-τρικ ειχε κανει !!

:bow:

τον ρομαριο δεν τον εβαλα,γιατι,οπως ειπε και ο κρις π,πρεπει να βλεπουμε την προσφορα ενος ποδοσφαιριστη συνολικα.ο ρομαριο εκανε μιαμιση καλη χρονια με την μπαρτσελονα,οποτε δεν ξερω αν μπορει να μπει σε εναν τετοιο πολλ.

εν τελει παντως τεινω προς τον ροναλντινιο,μια αποψη τελειως υποκειμενικη.γιατι οκ,μπορει τα τελευταια χρονια να εχει πεσει,αλλα ηταν ο παικτης ο οποιος αναγενησε την μπαρτσα,την οδηγησε στις επιτυχιες,εκανα πραγματα τα οποια εμειναν αξεχαστα και κυριως(για εμενα)γιατι,αν ο οβερμαρς και ο ριμπο με καναν να την υποστηριζω,ο ροναλντινιο με εκανε να την λατρεψω.

Rivaldo,xavi,messi!

Θρυλοι!

overmars,van bronckhorst,sylvinio,henry,hleb

αχαχαχαχχ πάλι καλά που δεν έβαλε και καναν Reizinger

Απ’το τόπικ, Ριβάλντο απ’όσους έχω προλάβει (απ’τους λίγους παίκτες που φοβόμουν όταν έπαιζαν εναντίον της Γιουνάιτεντ) αλλά θεωρώ πως ο Μέσι αξίζει ήδη να θεωρείται ο καλύτερος. Τώρα αυτό με την βοήθεια που’χει από Τσάβι και λοιπούς δεν το συμμερίζομαι, πετάει ένα κάρο γκολ συνέχεια και αυτό λέει πολλά από μόνο του.

Ο Στόιτσκοφ απ’όσα έχω δει σε βίντεο, μεγάλος παίκτης και μεγάλος συντελεστής στην εθνική του ομάδα επίσης …

Τα φάουλ του Κούμαν τρομερά!

[quote="“Leviathan,post:25,topic:16867”]

αχαχαχαχχ πάλι καλά που δεν έβαλε και καναν Reizinger

[/QUOTE]

ρε επειδη εχουν παιξει στην αρσεναλ τους ειπα, τη γνωμη μου την ειπα στο τεταρτο ποστ

Δεν είναι θέμα βοήθειας στον Μέσι, είναι θέμα συνόλου και ομάδας. Παίζει το ίδιο στυλ παιχνιδιού με τους ίδιους συμπαίκτες από το 2000 και έχουν φτιάξει υπερομάδα. Σ’ αυτή την υπερομάδα είναι ο καλύτερος αλλά δεν ξέρουμε τι θα έκανε εκτός συνόλου και ελπίζω και να μην το μάθουμε ποτέ.

Ούτε ο ίδιος είδε και πολλή Μπάρτσα! Ας όψεται ο “χασάπης του Μπιλμπάο” ο Γκοϊκοετσέα, το ενάμισυ από τα δύο χρόνια που πέρασε εκεί ήταν τραυματίας. [-X

δεν ξέρω ποιος είναι καλύτερος, αλλά ξέρω οτι έχω μια αδυναμία στον Luis Enrique

η φορακλα ο κλαιβερτ γιατι δεν ειναι στο πολλ?

ψηφισα πουγιολ…γιατι ειναι ακομα πιο δυσκολο για αυτη την αμυντικαρα να διακριθει σε ενα ροστερ αστερων

Όχι και δίκαια! Γιατί στα χρόνια του η ομάδα ήταν ασταθής και κομπλεξική και ο ίδιος από ένα σημείο και μετά βάρυνε.

Αν καταλαβαίνω καλά τον τίτλο του θρεντ, όπου μιλάει για τον σπουδαιότερο παίχτη στην ιστορία της Μπάρτσα και όχι τον πιο «καλλιτέχνη» ή βιρτουόζο ή τεχνίτη ή «μάγο» ή όποιος αλλιώς θέλετε πείτε τον, τότε θα πρέπει να επιλέξουμε με βάση την προσφορά και την συμβολή του στην ομάδα, όχι μόνο με βάση τα αποτελέσματα (και αυτά σίγουρα), αλλά με βάση την προσπάθεια αυτής της συγκεκριμένης ομάδας να παίζει όμορφο ποδόσφαιρο (κάτι που η Μπάρτσα σαν κλαμπ έχει πάντα ως στόχο). Επίσης, μιας και αναφερόμαστε σε παίχτη της Μπαρτελόνα, προφανώς εννοούμε το τι έκανε όσο φορούσε τη φανέλα της και όχι στην υπόλοιπη καριέρα του.
Με βάση όλα αυτά, ο Μαραντόνα, όσο και αν τον αγαπώ, θεωρώ πώς δεν έχει καν θέση στο πολλ. Όπως σωστά έγραψε και ο Mule, ο Ντιέγκο στην Μπάρτσα, περισσότερο τραυματίας ήταν, παρά έπαιζε. Πρόλαβε βέβαια να κάνει μερικά χουνέρια στην Ρεάλ (αν δεν κάνω λάθος, υπάρχει ένα ωραιότατο 0-5 στο Μπερναμπέου με τον Ντιέγκο πρωταγωνιστή), αλλά αυτό δεν αρκεί.
Με την ίδια λογική, αποκλείω και τους Γκουαρδιόλα, Όφερμαρς, Ριβάλντο, Λουίς Ενρίκε και Στόιτσκοφ. Παιχταράδες όλοι τους, με μεγάλη προσφορά στην Μπάρτσα, αλλά επειδή πιστεύω ότι η καλύτερη περίοδος στην ιστορία του συλλόγου είναι η τελευταία 5ετία, όπου εκτός από το γεγονός ότι κατέκτησε τα πάντα, ξανά και ξανά, έχει παίξει και ασύλληπτο ποδόσφαιρο, θα επιλέξω παίχτες μέσα από αυτήν την πενταετία.
Την εποχή των Ενρίκε, Ριβάλντο, Όφερμαρς κλπ, η Μπάρτσα απείχε πολύ από αυτό που είναι σήμερα. Δηλαδή η κορυφαία ομάδα του πλανήτη. Μην ξεχνάμε πως για ελάχιστα εκατοστά (χιλιοστά ίσως, αν θέλουμε να κυριολεκτούμε) δεν την απέκλεισε ο ΠΑΟ, από τους 4 του CL. Κάτι που σήμερα απλώς φαντάζει ανέκδοτο, να συμβεί στην ομάδα της τελευταίας πενταετίας. Ή ότι μετά τον ΠΑΟ, η Μπάρτσα έπεσε πάνω στην Ρεάλ, που πέρασε «αέρα» από το Καμπ Νου. Όσο παιχταράδες και να ήταν όλοι αυτοί, η τότε ομάδα δεν έφτασε την τωρινή σε ποδόσφαιρο αλλά και αποτελέσματα, σε καμιά περίπτωση.
Άρα, Ροναλντίνιο, Πουγιόλ, Τσάβι, Ινιέστα (αδιανόητο να λείπει από το πολλ) και Μέσι είναι οι επιλογές μου, ενώ θεωρώ ότι οι 4 τελευταίοι έχουν ένα λόγο παραπάνω σ? αυτό το οικοδόμημα της τελευταίας πενταετίας, που είναι η καλύτερη Μπαρτσελόνα όλων των εποχών (απ? όλες τις απόψεις) και ίσως η καλύτερη ομάδα που έχει εμφανιστεί ποτέ από καταβολής ποδοσφαίρου (λαμβάνοντας υπόψη ότι δεν ήταν ξέσπασμα απόδοσης 1-2 χρόνων, αλλά έχει διάρκεια 5 and counting.

Επίσης θεωρώ ότι στο πολλ έπρεπε να υπάρχει ο Γιόχαν Κρόιφ. Και αν μιλούσαμε όχι για τον σπουδαιότερο ποδοσφαιριστή (που και εκεί έχει θέση), αλλά τον σπουδαιότερο σε προσφορά άνθρωπο στην ιστορία του συλλόγου, τότε ίσως θα έπρεπε να είναι και η μοναδική επιλογή του πολλ. Τους λόγους φαντάζομαι τους ξέρουν όλοι, δεν χρειάζεται να πω κάτι επ’ αυτού.

Ναι αλλά από Μέσι, Ινιέστα και Τσάβι, μπορείς να απομονώσεις έναν ως τον καλύτερο? Το αναφέρω με τη λογική του ότι πέρσι έλειψε πχ ο Ινιέστα από τον πρώτο ημιτελικό με την Ίντερ (ήταν η μόνη απουσία βασικού μάλιστα) και το οικοδόμημα υπέστη ρωγμές τέτοιες που έφεραν τον αποκλεισμό. Μπορεί και να ήταν τυχαίο βέβαια, αλλά με τα “μπορεί” δεν βγαίνει μεγάλη άκρη.

Ο Μέσι, ο Τσάβι και ο Ινιέστα είναι σπουδαίοι παίκτες. Η σύγχρονη Μπαρτσελόνα είναι σπουδαία ομάδα. Είναι δύσκολο να πεις με βεβαιότητα αν η τριάδα αυτή (και οι υπόλοιποι εννοείται) κάνουν την Μπαρτσελόνα σπουδαία ή αν η Μπαρτσελόνα κάνει σπουδαίους αυτούς. Βασικά και τα δύο ισχύουν, αλλά ποιο υπερισχύει δεν το ξέρουμε. Ο Μέσι κάνει μαγικά πράγματα ναι, αλλά όταν βγάζει την εκάστοτε απίθανη ασίστ του το κάνει γνωρίζοντας ότι εκεί που θα πετάξει την μπάλα θα έχει κάνει κίνηση ο συμπαίκτης του. Να ένας λόγος που στην εθνική Αργεντινής δυσκολεύεται σημαντικά περισσότερο.

Ο Ριβάλντο έπαιξε σπουδαίο ποδόσφαιρο σε μια Μπαρτσελόνα που δεν ήταν και τόσο σπουδαία, σίγουρα όχι σε διεθνές επίπεδο και για κάποια χρόνια ούτε και στην Ισπανία, ουσιαστικά μετά το 1999 αυτός την κρατούσε. Το ματς με την Βαλένθια που έδωσε το εισιτήριο του Champions League ή εκείνο με τη Ρεάλ μέσα στο Μπερναμπέου που την έπαιξε μόνος του (του είχαν ακυρώσει και το γκολ που θα έδινε τη νίκη) είναι από τις ιστορίες εκείνες που θυμάσαι με ενθουσιασμό όποτε συζητάς για ποδόσφαιρο.

Θυμησε μου…

Εντιτ: Μιλας για ενα 2-2;

Εντιτ2: Αυτοβασικα;

Ακριβώς.
Το ξαναείδα και συγχύστηκα.

Προφανώς η παρουσία του Ριβάλντο στην Μπάρτσα θα μείνει αξέχαστη στους φίλους της. Οπωσδήποτε μιλάμε για ένα πολύ σπουδαίο παίχτη, ο οποίος πρόσφερε σε αποτελέσματα και θέαμα. Όμως σπουδαιότερος; Μου φαίνεται λίγο υπερβολικό. Η Μπάρτσα δεν κυριάρχησε επί Ριβάλντο. Όπως καλά είπατε, χρειάστηκαν τα μαγικά του στο ματς με την Βαλένθια για να εξασφαλιστεί η ?4η θέση! Ναι, ήταν σίγουρα πιο «μόνος» απ΄ότι ο Μέσι, ας πούμε. Τον αδικεί αυτό. Ίσως αν ήταν τώρα 25άρης ? 27άρης, στη σημερινή ομάδα, να φαινόταν ακόμα πολυτιμότερος και θεαματικότερος. Αλλά είναι μονάχα μια υπόθεση.
Καταλαβαίνω βέβαια την σκέψη σου. Οι Τσάβι, Ινιέστα, Μέσι, δεν είναι μόνοι τους. Έχουν ο ένας τον άλλον (κι όχι μόνον). Ναι, οπωσδήποτε είναι σημαντικό αυτό.
Εγώ όμως, αν έπρεπε ντε και καλά να επιλέξω έναν, θα έλεγα: ΤΣΑΒΙ ΕΡΝΑΝΤΕΣ και θα είχα την συνείδηση μου ήσυχη?

Παντως Ρότεν, οι μεγάλοι παίκτες δεν δένονται με τις ομάδες τους απαραίτητα μεσω επιτυχιών και τίτλων. Υπάρχουν άπειρα παραδείγματα παικτών που δεν εχουν παρει τρόπαια και εχουν ταυτιστεί απίστευτα με τις ομάδες τους. Αν για παραδειγμα εγω εκανα ενα αντίστοιχο πολ για την ΑΕΚ θα υπήρχε κανένας που θα ψήφιζε Δημητριάδη ας πουμε; Πόσοι θα ψήφιζαν όμως τον Μαυρο; Και όμως ο Δημητριάδης πήρε τίτλους με την ΑΕΚ και έπαιξε μπαλα σε αυτην σε μια από τις καλυτερες εποχες της σε αντίθεση με τον Μαυρο… :wink:

(οκ, μην βαρατε για το παραδειγμα με την ΑΕΚ σε αυτο το θρεντ, ήταν το μονο που μου ήρθε… :stuck_out_tongue: )

Εγω να σου πω την αληθεια μου, πιο πολυ μου κάνει η Μπαρτσα του Ριβάλντο παρά η τωρινή. Ναι, η τωρινή είναι η τέλεια ομάδα και εχει παρει πολλους τίτλους. Αλλα εκεινη η Μπαρτσα ήταν πιο παθιασμένη, πιο κοντά στο “κατι παραπάνω απο μια ομάδα”. Σε τραβαγε πιο πολυ να την δεις και ας μην εβλεπες το σουπερ πασινγκ γκεημ που βλέπεις τωρα. Γνώμη που πάντα, ε… Εγω ξαναείπα και πριν ότι όσες μεγάλες στιγμές και αν χαρισε εκεινη η Μπαρτσα εντός Ισπανίας (και εκεινο το 3-2 με την Βαλένθια ακομα και αν ήταν για την 4η θεση, ε ηταν μεγαλη ποδοσφαιρική στιγμή) δεν καταφερε να κάνει κατι αντίστοιχο στην Ευρωπη. Και αυτό βαραίνει (και) τον τότε ηγετη της, Ριβάλντο.

Αν και δεν είμάι λάτρης της Μπαρτσελόνα,ψήφισα αυτούς που έχουν προσφέρει τα μέγιστα στην ομάδα.(ψήφισα μόνο ανάμεσα σε αυτούς που έχω ζήσει).

Πρώτα τον [B]Messi[/B] γιατί,κατά τη γνώμη μου,έχει κάνει μια τρομακτική ανοδική πορεία και,άνευ απροόπτου,θα ανεβεί ακόμη πιο ψηλά.

Και επίσης ψήφισα τον [B]Puyol[/B],ο οποίος είναι από τα μεγαλύτερα ονόματα που έχει αναδείξει η ισπανική ομάδα.Ηγετική μορφή και χαρισματικός αμυντικός.

1 χρονος περασε απ το τελευταιο post και πλεον το ερωτημα δεν χρειαζεται καν συζητηση…:slight_smile:

Rivaldo , Messi , Puyol !!!