Νεο Μελος

Γεια σας

Αποφασισα και εγω να γινω μελος στο φορουμ, θεωρωντας τo Rocking.gr ως την πιο ενδιαφερουσα κοινοτητα οσον αφορα την μουσικη στο ελληνικο διαδικτυο.

Η μουσικη παντα επαιζε μεγαλο ρολο στη ζωη μου…οχι μονο ακουγοντας αλλα και διαβαζοντας τις ιστοριες γυρω απ?αυτην.

Πριν λιγους μηνες αποφασισα να ασχοληθω πιο οργανωμενα με αυτο το χομπυ μου…Να κανω κατι που παντα ηθελα … να μελετησω την ιστορια της συγχρονης μουσικης, ανεξαρτητως ειδους, απο την αρχη του 20ου αιωνα ως και τις μερες μας…
Να μαθω, να ακουσω και να θυμηθω… Αρχισα να ψαχνω απο εδω και απο εκει στο ιντερνετ…Δεκαδες sites και blogs…αλλα κανενα με τον τροπο που το ειχα στο μυαλο μου…

Μια χρονολογικη βαση δεδομενων με οπτικοακουστικο υλικο…Οποιος εχει ακουσει ή διαβασει τον δασκαλο Γιαννη Πετριδη, μπορει να καταλαβει τι εννοω…

Δε το παιζω ιστορικος ουτε κριτικος μουσικης . Εχω σκοπο να κανω καταγραφη γεγονοτων και παρουσιαση μουσικων οσο πιο αντικειμενικα γινεται…

Στη πορεια συνειδητοποιησα οτι θα παρει καιρο να το ολοκληρωσω…Αλλα δε με νοιαζει, το κανω για το κεφι μου…

Εχω αρχισει την ερευνα και σιγα σιγα θα αρχιζω να ποσταρω…

Προς το παρον , εχω ανεβασει το blog με μια μορφη ραδιοφωνικου προγραμματος…
Καθημερινα posts με τραγουδια και πληροφοριες με τις μερες αφιερωμενες σε καθε δεκαετια…

Αν βρειτε χρονο και διαθεση, ριξτε μια ματια…Παρατηρησεις ευπροσδεκτες.

http://themusicgates.blogspot.com

Kαλωσόρισες στο rocking!! Το blog σου είναι πολύ ενδιαφέρον, απο μια γρηγορη ματια που του εριξα. Ti ακούς απο μουσική?

:eek::eek::eek:

Έχεις καταπιαστεί με ένα τρομερά δύσκολο εγχείρημα… Σου εύχομαι καλή υπομονή, και βέβαια καλωσήρθες στο φόρουμ!

Δε μου λες όμως, απ’ όλα αυτά που ακούς, απ’ ότι φαίνεται, ποιές είναι οι προτιμήσεις σου; Πες δυο-τρία αγαπημένα συγκροτήματα.

Nice, καταπληκτικό εγχείρημα, μπράβο!
welcome κι απο δω, ό,τι και να ακούς, αν το ακούς σωστά, μας κάνει:D

Η μουσικη που ακουω εχει να κανει κατα κυριο λογο απο το πως ειναι η διαθεση μου και το τι κανω τη δεδομενη στιγμη…

Το πρωι πηγαινοντας στη δουλεια…θελω κατι που θα μου φτιαξει το κεφι…
Συνηθως mid50s ? early60s και συγκεκριμενα Rock n Roll και Soul.

Κατα τη διαρκεια της δουλειας η Jazz ειναι η ιδανικη συντροφια…

Την ωρα που γυμναζομαι 70s Rock και 80s Punk ή Μod…Με φτιαχνει και παιρνω κουραγιο…

To βραδυ σπιτι… αναλογως τα κεφια…Blues , Rock ( πολυ γενικα…οπως ακουγεται) ή Swing και Βig Bands 30s-40s .

Α…και κατα τη διαρκεια του sex ΔΕΝ βαζω Barry White :lol:

Σχιζοφρενεια ;; Δε νομιζω…Μ?αρεσει η καλη μουσικη…χωρις ταμπελες…

Και τωρα με την ενασχοληση μου με το The Project (sic!), το νιωθω πιο εντονα…

Καθε ειδος εχει να δωσει τοσα πολλα που ειναι κριμα να το αφησεις απ?εξω…
Μακαρι να ειχα περισσοτερο χρονο να εμβαθυνω στα παντα… Τουλαχιστον επιφανειακα το κανω για ολα…

Τωρα για να απαντησω και στον φιλο Gracchus Babeuf, δεν ειμαι ιδιατερα «επαναστατικος» στα αγαπημενα συγκροτηματα μου… Rolling Stones (τα πρωτα χρονια),Led Zeppelin,AC/DC,Black Sabbath,Pink Floyd,Doors, Clash,Ramones, Jam, Smiths και δεκαδες ακομα…

Και απο συγχρονα και πιο γνωστα… Suede, StarSailor,Radiohead,Muse, Arcade Fire, U2 ( τα πρωτα τους ) και καμμια δεκαδα ακομα…

δυνατη ιδεα αυτη φιλε! δεν ειναι κατι π γινεται απο την μια μερα στην αλλη! θελει χρονο και αφωσιωση… καλο κουραγιο. εχουν να δουν τα ματια σ απιστευτες ιστοριες απο αυτη τη σκηνη μπολικες… επειδη σε βλεπω αρκετα εκτενη με τα ποστ σ θα σ προτεινω ενα πραγμα μονο!

ΜΕΙΝΕ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΟ OFF TOPIC :slight_smile:

καλως μας ηθρες

Ευχαριστω για τη συμβουλη AnimeCrazy !
:lol::lol:

Αλλα μη φοβασαι… Μονο στο Blog με πιανει λογοδιαροια…Απλα προσπαθησα να συστηθω…ισως να το παρακανα…
:smiley:

Βασικά δεν ξέρω πώς ακριβώς την εννοείς την “επαναστατικότητα” στα ακούσματα αλλά εγώ μια χαρά σε κόβω. :thumbup:

Ε, ντάξει. Σχεδόν. Βγάλε τους Doors. Και ίσως και τους U2. Κατά τ’ άλλα κομπλέ. :stuck_out_tongue:

To επαναστατικο πηγαινε για τον Γράκχο :wink:

Παντως για τους U2, οπως εγραψα… στα πρωτα χρονια τους…
Το Under a red blood sky το ειχα λιωσει στα νιατα μου…και ακομα με φτιαχνει…
Παντως στις συναυλιες τους δε πηγα…απο αποψη…

I see…

Πάντως να ξέρεις ότι το κριτήριό μου στη μουσική μου δεν είναι η επαναστατικότητα! Όπως συζητούσα μ’ έναν φίλο και συμφορουμίτη προχτές, αν το κάναμε αυτό ζήτω που καήκαμε, θ’ ακούγαμε υπερελάχιστα πράγματα.

Μ’ αρέσεις νέε γιούζερ, ξέρεις από μουσική!

Καλως ηρθες κι απο μενα!!Το μπλογκ σου ειναι φοβερο επιχειρημα και θα πρεπει να εχεις τρομερη υπομονη!Οποτε καλη τυχη σου ευχομαι!!:slight_smile:
Για ολα τα μουσικα σου ακουσματα σε συγχαιρω,γτ κι εγω ακουω ολα αυτα που ειπες (εχοντας και καποια αγαπημενα μου) αλλα πανω απο ολα γτ ειπες μια μαγικη λεξη, ειπες Muse:roll:8)
Οποτε σε καλοσωριζω διπλα!:stuck_out_tongue:
Καλη τυχη και παλι και have fun:)

[I]“Εν οίδα ότι ουδέν οίδα”[/I] φιλε Γρακχε…

Αλλα ελπιζω να μειωσω την αγνοια μου οσο το δυνατον περισσοτερο…
Ενας απο τους λογους που αποφασισα να μπω σε αυτο το forum…ειναι και αυτος…

Χαζευοντας σας “απ’εξω”, διαπιστωσα οτι εχετε μαζευτει αρκετοι αξιολογοι εδω μεσα !

:bow:

χαιρετε και απο εμενα! βασικα απο σποντα βρεθηκα εδω αλλα οπως λενε καθε σποντα για καλο… (ή κατι τετοιο)

εδω και λιγες μερες εφτιαξα ενα μπλογκ, καθαρα για καψιμο, μην το παρετε στα σοβαρα… θεμα του ειναι οι συγκρισεις μιας κιθαρας με αλλα μουσικα οργανα (στο τελος κερδιζει παντα η κιθαρα… προς το παρον) ειναι τελειως ακυρο και δεν εχει λογο υπαρξης, σας προειδοποιω!

για τους τολμηρους ομως θα το αναφερω…

http://polukaloguitar.blogspot.com

[B]και τα σχολια ειναι δωρεαν! [/B]:stuck_out_tongue:

filaraki συγγνωμη αν σε στεναχωρήσω αλλα το blog σου είναι για τον ΠΟΥΤΣΟ ξανθη.

Κοίτα να σοβαρευτείς λίγο γιατι με τέτοιες μαλακίες γελάει μόνο ένα άτομο στον κόσμο.
ΒΡΕΣ ΚΑΜΙΑ ΓΚΟΜΕΝΑ. ΠΑΡΕ ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ. ΜΗ ΜΑΣ ΠΡΗΖΕΙΣ ΤΑ ΑΡΧΙΔΙΑ

να αγιασει το στομα σου Πατερ

ΟΛΟΙ ΟΙ ΝΕΟΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ , ΘΑ ΧΟΥΝΕ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΠΟΥ ΘΑ ΛΕΓΕΤΑΙ
INFERNO ΞΥΠΝΑΤΕ

:hippy::hippy::hippy:

Αυτο το thread παιρνει επιτελους τη σωστη μορφη του…
Κοινοβιο…
Εποχη των λουλουδιων…
Ολοι μπορουμε να ποσταρουμε εδω… Γουσταρω…:lol:

@polukaloguitar : το blog σου αν και ειναι νεογεννητο, δειχνει να εχει προοπτικες…
Συμβουλη : Απεφυγε φωτο σαν την τελευταια…αν και παιρνω το μηνυμα οτι θες να αντιπροσωπευεσεις στην blogoσφαιρα το benetton style… shock to be remembered…

@Πατέρας Μάξιμος : Πατερ, δε θα φερεις την νεολαια κοντα σου με τετοια λογια. Λιγη κατανοηση

@Πατέρας Μάξιμος & @Lupin : [I]“το blog σου είναι για τον ΠΟΥΤΣΟ ξανθη”[/I] Σε ενα κοινοβιο δε πετατε ετσι μια κουβεντα και φευγετε… Για ποιον απο τους δυο μας κτυπα η καμπανα ???

:slight_smile:

@at the music gates

σε ευχαριστω πολυ, οπως ειπα το εφτιαξα καθαρα και μονο για πλακα! δεν περιμενω να αρεσει σε ολους! (δες πατερα):stuck_out_tongue:

βασικα για εμενα το ειπε, αλλα ποιος μεγαλος μπλογκερ δεν κατακριθηκε στα πρωτα του βηματα?? (εκτος απο εσενα! να και το γλυψιμο…)

για ποια φωτογραφια μιλας ακριβως?

@polukaloguitar : Ζωγραφιζεις !!! Αστους να λενε…