Συμβουλή

Λοιπόν,θέλω να σας πω μία ιστορία και θέλω σοβαρές απόψεις.Άρχισα να παίζω κιθάρα 2α γυμνασίου.Από δευτέρα λυκείου την έχω παρατήσει και ακόμα και μετά την τρίτη λυκείου δεν εχω ασχοληθεί σχεδόν καθόλου.Άρχισα πρόσφατα μαθήματα σε ωδείο για να μπορώ να μάθω θεωρία μπας και μου κινήσει το ενδιαφέρον αλλά γενικά διαβάζω μόνο μία ώρα πριν πάω.Γενικά μου ψιλοαρέσει όταν παίζω αλλά μήπως το γεγονός ότι δεν ασχολούμαι καθόλου πάει να πει πως δεν μου αρέσει πραγματικά?Εδώ και αρκετό καιρό μου έχει καρφωθεί να μάθω ντραμς γιατί γενικά με πωρώνουν και πιστεύω έχω ρυθμό.Τι να κάνω πείτε μου?Κιθάρα δνε παίζω ποτέ και δεν μου κινεί το ενδιαφέρον σχεδόν καθόλου και πιστεύω είναι ηλίθιο να συνεχίζω…μήπως να την πουλήσω και να αγοράσω ντραμς?

εφοσον γουσταρεις ντραμς ξεκινα ρε…απλα αν δεν θες ηλεκτρικα ντραμς,δες αν εχεις τους καταλληλους γειτονες[ή καταλληλο σπιτι:p] για κανονικα…

ειχε παρει ο αδερφος μου πριν καποια χρονια…και στον μηνα μονο που δεν φεραν την αστυνομια επειδη ακουγανε…

κατα τα αλλα παρε κανα κιθαριστα φιλο σου και πηγαινε σε κανα στουντιο να παιξετε λιγο,να δεις πως σου πανε…

και νομιζω θα πρεπει να σκασεις κατι παραπανω απο μια μεταχειρισμενη κιθαρα για να παρεις καλα ντραμς…

Θα συμφωνησω με τον απο πανω.
Εφ’οσων δε βρισκεις ενδιαφερον σ’ενα οργανο ειναι καταπιεση στον ιδιο σου τον εαυτο να το συνεχισεις… Επομενως ξεκινα drums αφου τα γουσταρεις περισσοτερο!
Σιγουρεψου ομως πρωτα πως το θες πραγματικα ωστε να μην το μετανιωσεις αργοτερα…

η κιθάρα που έχω αν καταφέρω να την πουλήσω θα βγάλω κανα 700άρι στην χειρότερο(είναι ντιν ρέιζρομπακ ρε:p).Τώρα όσο για το τζαμάρισμα το έχω δοκιμάσω στο παρελθόν με μπάντα όπου έπαιζα ντραμς και οκι γούσταρα.ΌΣο για το σπίτι πάλι,έχουμε υπόγειο οπότε μπορεί να χωθώ εκεί.Πιστεύω αξίζει να το αρχίσω,γιατί με την κιθάρα πιστεύω καταπιέζω τον εαυτό μου και δεν ξέρω,δεν πιστεύω ότι έχω και μεράκι

νταξει λογικα καλα εισαι τοτε με 700…νομιζα οτι θα χες κιθαρα αρχαριου κετς :stuck_out_tongue:

just do it τοτε…8)

Κοιτα [U]συνηθως[/U] αυτοι που αρχιζουν να μαθαινουν ενα οργανο ειναι απιστευτα καυλωμενοι με αυτο.Μονο ετσι θα λιωσεις στην μελετη και μονο ετσι θα γουσταρεις οταν εχεις αποτελεσματα.Δεν ειναι γεννημενοι ολοι να γινουν μουσικοι,ασχετα με ποσο τους αρεσει να ακουν μουσικη.Αν δε σου αρεσει τοσο η κιθαρα,πραγματικα αστην,δεν εχει νοημα.Εφοσον λες οτι τα ντραμς σε πορωνουν πιο πολυ,δοκιμασε να μαθεις 2 πραγματα.Δεν ειναι αναγκη να παρεις ολοκληρο σετ απ την αρχη.Ειχα φιλαρακι που κανε πατεντες με καρεκλες και μαξιλαρια μεχρι να βρει λεφτα να παρει σετ.Ασε που πολλα στουντιο εχουν χωρους για μελετη,με πολυ χαμηλο αντιτιμο,οποτε ισως βρεις καποια ακρη.Οποτε τσεκαρε και με τα κλαπατσιμπαλα πως θα σου βγει και πορευεσαι αναλογως.