Πως προέκυψε το "στάνταρ" κούρδισμα

Ρίξτε μιά ματιά σε αυτό το αρθράκι από το site της Fender, προσωπικά το βρήκα ενδιαφέρον:

http://www.fender.com/news/index.php?display_article=658

Οντως ενδιαφερον αλλα και αναμενο.Στο κοντραμπασο επισης,που η σκαλα του ειναι πολυ μεγαλη το κουρδιζουν και αυτο σε 4ρτες,σε αντιθεση με ολα τα υπολοιπα της οικογενιας του βιολιου.Το αρθρο μου θυμισε και μια ατακα που μας ειχε πει ο εξαιρετικος Βob Brozman sto live sto μυλο:Ενω επαιζε μεχρι εκεινη την ωρα με στανταρ κουρδισμα,κουρδιζει σε καπια φαση σε open G kai leei:Western people we call that standar tuning and i cant understand why(βαραει ολες τις ανοιχτες χορδες και ακουγετε σολ μαντζορε συγχορδια)this is just so effortles 8)

Ποιός άλλος θα συμμεριζόταν το ενδιαφέρον μου στο συγκεκριμένο θέμα! :)8)
Νόμιζα πως το είχες κόψει το rocking εντελώς!

Ο Bob Brozman είναι γίγαντας και ακόμα ντρέπομαι εκ μέρους των συμπολιτών μου που στην τελευταία του εμφάνιση στο Κύτταρο πριν 3 χρόνια είμασταν μόνο 10 άτομα… [-X

H αληθεια ειναι πως εχω κοψει,οχι μονο το ροκιν αλλα και γενικοτερα τον υπολογιστη καθως και καηκε το λαπτοπ μου και χρησιμοποιω μια στο τοσο ενα δανεικο απο το σχολειο του πατερα μου που εχει κλειδωμενα τα παντα και δεν μπορω ουτε youtube να μπω :stuck_out_tongue: . Απλα ετυχε και ανοιξα το φορουμ και ειδα το νικ σου στο Headline της κατηγοριας και μπηκα να δω τι ποσταρες 8)

Οσο για τον brozman μου φενεται απιστευτο.Τον ειδα λαιβ 2 χρονια στη σειρα στη θεσσαλονικη στο μυλο και τη πρωτη ηταν φισκα,και τη δευτερη,ενω σαφως υπηρχε λιγοτερος κοσμος παλι πρεπει να ειμασταν καμια 50-60 ατομα.πολυ περιεργο κατω να ειχε τοσα λιγα…

H αλήθεια είναι πως και το Κύτταρο είχε κάψει από μόνο του εκείνη τη συναυλία: Mηδέν διαφήμιση, όσοι πήγαμε το είχαμε μάθει από στόμα σε στόμα… [-X