Καλύτερο σόλο κιθάρας όλων των εποχών

Επειδή εσχάτως είναι πολύ της μόδας, να μην υπάρχουν solo κιθάρας στα τραγούδια κι επειδή προσωπικά είμαι εντελώς ντεμοντέ, βάζω το συγκεκριμένο θέμα?
Έτσι για να πάμε κόντρα στο κατεστημένο?
Καλό θα ήταν να βάζαμε μόνο ένα? Το ξέρω ότι υπάρχουν εκατοντάδες solos που μας έχουν στείλει, ωστόσο φαντάζει πιο «γοητευτικό» να γράψουμε ΜΟΝΟ ένα?
Λοιπόν εγώ επιλέγω το A LIGHT IN THE BLACK του Θεού Ritchie?

Εγω θα πω το αμεσως προηγουμενο τραγουδι. STARGAZER

Ναι το σολο του Blackmore στο Stargazer απο το Live In Germany του 1976.
Που παρεπιπτοντως εχει διαρκεια περιπου 6:30 λεπτα.
Και ενα εξυπνο σολο ειναι αυτο του Metal Heart των Accept (δεν αντεξα το ειπα και το δευτερο).

Μόλις μου ρθε στο μυαλό το solo του She Wolf των Megadeth στο Rude Awakening

Ki ego solo tou Ritchie Blackmore tha po…stargazer apo to kalutero album olon ton epoxon kata tin tapini mou apopsi…to rising ton rainbow.

Randy Rhoads “Revelation”(Mother earth)
Jimmy Page “Achilles last Stand”
David Gilmour “Shine On You Crazy Diamond Part.1”, “Time”,“Echoes”
Allen Collins "Freebird’
Tony Iommi “The Warning”
χωρίς καμία σειρά και φυσικά πολλά πολλά άλλα απο Frank Zappa, Mark Farner που δεν μας φτάνει ο χώρος να τα γράψω. 8) 8) 8) 8)

Εγω θα πω το solo του Slash στο Sweet Child O Mine, και αυτο γιατι ειναι το πρωτο solo που ειχα κολλησει απο πιτσιρικας, οταν ξεκινησα να ακουω μουσικη,
αλλα τα μονα solos που αληθινα με αγγιζουν ειναι του D.Chadler στο Dying inside και στο Born Too Late. (St Vitus) :twisted: :evil: :twisted: :evil: :twisted: :evil:

tha mporoysa na grapso kamia 50ria solo .alla tora ayto poy moy erxete einai to solo toy van halen sto beat it

#1: Jimmy Page - Stairway To Heaven

Το solo του James Hetfield των Metallica στο Master Of Puppets, το 1ο solo του τραγουδιού. 8) (Και το 2ο του Kirk τρομερό είναι αλλά τέσπα)

Θα μπορούσα να πω πολλά αλλά είπα αυτό που με άγγιξε περισσότερο όταν το άκουσα :stuck_out_tongue:

__Λοιπόν… τι να πω… δε μπορώ… μιλάτε τώρα για ίσως το δυσκολότερο ερώτημα της rock μουσικής! Είναι τόσα πολλά και για τόσους διαφορετικούς λόγους…

__Αποφάσισα να μη πω κάποιο. Παρ’ όλα αυτά εάν το αποφασίσω κάποια στιγμή θα επανέλθω… πάντων τώρα δε μπορώ να πω… τουλάχιστον όχι ένα.

__Για να συνεισφέρω όμως στην κουβέντα θα αναφέρω ΕΝΑ σόλο. Ομως θα είναι το αγαπημένο μου σόλο που έχω ακούσει τώρα τελευταία! Είναι απο γυναίκα (!!!). Απο ένα γερμανικό γυναικίο συγκρότημα, που όμως δε θυμάμαι το όνομά του. Το τραγούδι είναι αυθεντικό (στο πνεύμα - όχι στο άκουσμα) ροκ με αυτοσαρκαστικό ύφος (καθότι γυναίκες) και λέγετε “We don’t play guitars”. Μου έκανε πολύ καλή εντύπωση, έχω ακούσει πολλές γυναίκες να παίζουν καλή κιθάρα, αλλά αυτή μαμούσε. Δεν ήταν Van Halen, αλλά το solo της ήταν “άλλης” φιλοσοφίας, πολύ ιδιαίτερο, εύηχο και μελετημένο και μου άρεσε πολύ. Ηταν και γαμώ, αλλά όχι ποζεράδικο, είχε δικό του χαρακτήρα και ήχο -μπράβο της! Οποιος ξέρει περισσότερα (και κυρίως το όνομα του συγκροτήματος), ας προσθέσει κάτι…

Το συγκρότημα που λες είναι οι Chicks On Speed

__Thanx! (είμαστε πολλά αστέρια εδω μέσα ρε μαμώτο…! :stuck_out_tongue: )
1000 klowledge points!

Προσωπικά μου έρχεται το solo στο streamline των system of a down στο album steal this album

-Malmsteen-Οτιδήποτε δικό του μαμεί και δέρνει

ennoeis to solo h ekeino to EKPLHKTIKO riffaki pros to telos? to solo mou diafeygei, gia auto

TO kalutero solo: Blind GUardian-Born in a mourning hall

Epishs omorfa solos exei to november rain ton guns

Ο Malmsteen απλα εχει γρηγορα σολο. Αυτο ομως δεν σημαινει και πολλα. Για μενα χανεται το νοημα ετσι…

Sultans of swing και millions miles away(Rory φοβερό solo…)

Ευτυχώς που είδα την παρένθεση αλλιώς εκ πρώτης όψεως μου ήρθε το “million light years away” των Stratovarius και λέω “καλά τι λέει αυτός;”, παρόλο που έχει κι εκεί καλό σολάκι. Όντως το Sultans of swing και Tunnel Of Love κορυφαία.

Paul Gilbert - Technical Difficulties
Paul Gilbert - Godzilla (B.O.C. Cover)
Paul Gilbert - Red Rooster
Paul Gilbert - ΟΛΑ ΟΛΑ ΟΛΑ ΟΛΑ ΟΛΑ ΟΛΑ ΟΛΑ ΟΛΑ ΟΛΑ ΟΛΑ
Roy Z - Tears Of The Dragon
Adrian Smith - The Magician, 2 Minutes To Midnight, Wasted Years
Gary Moore - Walking By Myself
Glenn Tipton - A Touch Of Evil , Between The Hammer & The Anvil, Painkiller
Dave Murray - ΟΛΑ
Kirk Hammett - ΟΛΑ

Steve Vai - ΟΛΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΕΛΕΙΩΣ
RACER X - ΟΛΑ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΤΕΛΕΙΩΣ ΛΕΜΕ

ΤΟΤΟ - Hold The Line

Sentenced - Nepenthe, Neverlasting

ΝΑΙ ΚΥΡΙΕΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΙ, Ο PAUL GILBERT ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΟΣ!