Καλύτερο σόλο κιθάρας όλων των εποχών

__Είναι! Πάντως ήθελα να πω κάτι για τον Steve Lούκαθερ (ναι ρε, δε ξέρω πως γράφετε, υπάρχει πρόβλημα; :stuck_out_tongue: ) των TOTO. Πιστευα πως είναι ένας πραγματικά ώριμος και καλός μουσικός /κιθαρίστας. Μέχρι που τον είδα σε ένα dvd -που φορούσε μία Jimi Hendrix μπλούζα- να τραβάει ένααα, μα έεενααααα σόλο (με γυρίσματα σε Hendrix) και μου έφυγε το κεφάλι. ΤΙ ΠΑΘΟΣ! Καιρό είχα να δω κάτι τέτοιο! Απίθανος! Δε θυμάμαι ποιό ήταν, αλλά ήταν επι εποχής Porcaro στα drums…[/quote]

Ακου το Sweet Lament στο τελευταιο αλπουμ του Derek Sherinian. Μιλαμε ΤΟ σολο! Κιθαπα παιζει ο Steve!

stargazer
child in time
anya(live)
november rain
children of the sea

__Thanx Zakk! Το Black Utopia είναι ένας απο τους (πολλούς δυστυχώς! δεν υπάρχει ούτε τόσος χρόνος ούτε τόσο χρήμα για ν’ αποκτίσω /ακούσω όλα τους δίσκους που θα επιθυμούσα…!) δίσκους που κάποια στιγμή πιστεύω πως θα άξιζε να τσεκάρω… 8)

__Με την ευκαιρία, ας πω ένα ακόμα σόλο, έτσι ως τροφή για όλους (και εμού χάρην των υπολοίπων) όσοι δε το ξέρουν. Μιλάμε για ΤΟ απίστευτο rock σόλο σε ακουστική κιθάρα. Υπεύθυνος ο κύριος Van Halen. ΟΚ, ήξερα ότι ήταν καταπληκτικός και μεγάλος δάσκαλος, ήξερα ότι ξεσκίζει στην ηλεκτρική, αλλά ότι θα μπορούσα ν’ ακούσω κάτι τόσο απίστευτο σε κλασσική κιθάρα απ’ αυτόν δε το περίμενα. Απλά απίστευτο, ΑΚΟΥΣΤΕ ΤΟ!! Ο λόγος για το “Eddie Van Halen Acoustic Solo” -αυτό είναι το όνομα με το οποίο εγώ το βρήκα στο internet… δεν έχω ιδέα απο που είναι -αν κάποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο… Πάντως για να σας βοηθήσω θα πω ότι διαρκεί 55".

Ετσι και αλλιος το Black Utopia ειναι ενα μαστ αλπουμ! Πεζουν κιθαρα ο Zakk Wylde, Al Di Meola, Malmsteen και Steve Lukather!

Δεν ξέρω αν το έχω ξαναγράψει, αλλά για μένα το κορυφαίο solo που έχω ακούσει είναι αυτό του Blackmore στο A light in the black…

Embers Fire πάνω απ’όλα.

Αυτα ειναι…

:twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Jimmi Page-Wholla lotta love

Μικρο αλλα τοσο μεγαλο…

ο jimmy hendrix με το All Along the Watchtower ειναι κορυφη σε αυτο το 4λεπτο! αριστουργηματικη η μουσικη του…

Den ksero an to eho ksanaanaferei alla to proto solo tou Master of puppets me stelnei. Aplo alla theiko kai taksidiariko… :roll:

Ennoeitai tou Slash sto sweet child o’ mine!!!

εγω θα πω ενα που ακουσα τελευταια και καραγουσταρα.στο αλμπουμ των kreator enemy of god στο τραγουδι voices of the dead προς το τελος του.τσεκαρετε το.
αν και γενικα ολο το αλμπουμ σπερνει.
:roll:

jimi hendrix - machine gun
roy buchanan - five string blues
ufo-rock bottom
uli jon roth-hirosima

2 προχειρα

JUMP - E.V.HALLEN

HOLD THE LINE - S.LUKATHER

αυτα
aor

Οι Metallica έχουν τα αγαπημένα μου solos. Το 1ο στο Master Of Puppets και αυτό στο Wherever I May Roam, πολύ πορωτικά… Πάντως δεν είμαι και φαν των solos, κάποια είναι θεϊκά πάντως… :roll:

Ενώ κάποια άλλα μάπα, πείτε μου, ΓΙΑΤΙ έχει σόλο το Holy Smoke των Maiden; Απλά μπήκε για να έχει σόλο το κομμάτι! :stuck_out_tongue:

Ήθελα να αναφέρω κάτι από dream theater, αλλά είναι τόσα πολλά ρε γαμώτο.ίσως Lie και Home να ναι τα αγαπημένα μου, αλλά και πάλι δύσκολο.

Επίσης Struggle Within από Hammett, είναι για κοπάνημα.

One Last Goodbye από Anathema γιατί είμαστε και ρομαντικοί και γουστάρουμε μελαγχολία.

Embers Fireπου είχα αναφέρει και παραπάνω και Widow, Dying Freedom, Once Solemn από Paradise Lost, απλά γιατί ο Mackintosh είναι θεός.

Highway Star, Pictures Of Home από Deep Purple και τα λόγια είναι περιττά.Προσκύνημα.

Stranger In A Strange Land από Maiden. Απίστευτα συναισθηματικό solo από τον Smith.

Αυτά πρός το παρόν.

fisika to solo tou stairway to heaven to tragoudi einai ymnos kai se taksideuei mazi me ton jimmy page kai tin parea tou se enan kosmo magiko

Διαφωνω…ΕΙΝΑΙ Ο ΥΜΝΟΣ ΤΩΝ ΥΜΝΩΝ…

MARTY FRIEDMAN (MEGADETH): TORNADO OF SOULS
ALEX SKOLNICK (TESTAMENT): PRACTICE WHAT YOU PREACH
DANIEL GILDENLOW (PAIN OF SALVATION): SECOND LOVE
JOHN PETRUCCI (DREAM THEATER): ANOTHER DAY
JEFF DUNCAN (ARMORED SAINT): REIGN OF FIRE
ΑΠΕΙΡΑ ΤΟΥ JASON BECKER!!!

ΟΣΑ ΘΥΜΗΘΗΚΑ

Olwn twn epoxwn, einai fysika adynato, alla to agaphmeno mou twn teleytaiwn 5 xronwn (gia th akriveia 3) einai to solo tou Jack White sto Black Math, twn White Stripes.
Otan to eixe akousei prwth fora eixa pa8ei gerh plaka.
Meta fysika xa8hke to metrhma…