Ακουτε Γιαννη Πετριδη ;;

Τον Γιαννη Πετριδη (και την εκπομπη του), τον ανακάλυψα τυχαία σε πολυ τρυφερη ηλικια ενα καλοκαιρι στις αρχες της δεκαετιας των 80ς.

Δεν υπηρχε ιδιωτικη ραδιοφωνια και τη μουσικη μου ενημερωση τη καλυπτα μέσω της πειρατικης ραδιοφωνίας του 772, (Αλέξη Βένετη…αληθεια ξερει κανεις αν συνεχιζει πουθενα;) και του 267 ( ο γνωστος Τσαουσοπουλος που δεν ειχε καμμια σχεση το τοτε με το τωρα όσον αφορα τις μουσικες του επιλογες).

Πρεπει ομως να ομολογησω οτι οφειλω την μουσικη διαπαιδαγωγηση μου στις ακροασεις των καθημερινων εκπομπων του Πετριδη!!

Ο Πετρίδης μου έμαθε οχι μονο οτι δεν υπαρχουν ταμπελες στην καλη μουσικη αλλα και τι θα πει μουσική ενημέρωση. Οτι δεν αξιζει μονο να ακους τις μελωδιες…αλλα να ψαχνεις και τις ιστοριες γυρω απο καθε τραγουδι…

Συνεχιζω να τον ακουω ακομα και σημερα…Υπαρχουν φορες που διαφωνω μαζι του αλλα συνεχιζω να εκτιμω αφανταστα τη γνωμη του…

Για την αντικειμενικοτητα αλλα και το ανοιχτο μυαλο του σε καθε ειδος μουσικης…για την απλοτητα του και τις σχεση του με τους ακροατες του,παροτι ειναι ενας ζωντανος θρυλος στον χωρο του…για την εγκυροτητα του…για την εξισου μεγαλη του αγαπη προς το καλο κινηματογραφο…

Για οσους δεν εχουν ιδεα για ποιον μιλαω…μπορουν να παρουν μια ελαχιστη ιδεα απο αυτο το trailer.

http://www.youtube.com/watch?v=nDFyw4c70TU&NR=1

Το ερεθισμα να γραψω αυτο το post το πηρα απο την καταπληκτικη δουλεια που εκανε ο ΑΓ6 ηχογραφωντας 144 εκπομπες απο το μοναδικο αφιερωμα που εκανε ο Πετριδης για τη περιοδο 1955-1970.
Και οχι μονο αυτο…αλλα αποφασισε να τα μοιραστει κιολας…

Το λιγοτερο που μπορω να κανω για να τον ευχαριστησω ειναι να σας ενημερωσω οτι αν θελει καποιος να βρει τα links, μπορει να επισκφθει το blog του και να κατεβασει ολες τις εκπομπες… Η διευθυνση του ειναι στο bloglist μου…

Δεν είναι τυχαίο ότι από τους μεγαλύτερους θα ακούσετε συχνά την έκφραση: “πρωτοάκουσα πανκ από τον Γ. Πετρίδη”, ούτε το γεγονός ότι είναι το μοναδικό ελληνικό μέλος του Rock n Roll Hall of Fame, ούτε to ότι έβαλε τις Τρύπες από την AnoKato στην Virgin.

respect απο εμενα.ισως ο καλυτερος ραδιοφωνικος παραγωγος.αν και ειναι εμφανης η προτιμηση του στα 60ς και στα 50ς παιζει τα παντα απο μουσικη.απο αυτον ακουσα πρωτη φορα αμορφις πριν 5 χρονια!πλεον εχω χασει επαφη αλλα ειναι πραγματικα μεγαλη μορφη

επίσης είναι ο μοναδικός που έχω διαβάσει εγω (μπορει να υπάρχουν και
άλλοι,ελάχιστοι) που έχει δει Led Zeppelin .

Εχει μηπως κανενας καλος συμφορουμιτης λινκ του ντοκυμαντερ για τον Γιαννη Πετριδη να τα στειλει σε pm?

Γενικα respect σε εναν ανθρωπο που εμαθε μουσικη σε πολλους.

Ακουω Γιωργο Μιχαλη…τι κερδιζω?