Φημες για συναυλιες #2

Έλα ρε, βρήκες δουλειά στο τμήμα του μάρκετινγκ τους;

Το Rockwave αύριο δεν απεργεί!!!
Να τα πούμε γύρω στις 12:00 ?

Απο το facebook. Μήπως έχουμε καμμιά ανακοίνωση?

Άει ρε. Ευκαιρία δεν χάνετε. :stuck_out_tongue: Σαν κοινό εννοούσα, τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται.

Λέω και γω, γιατί κομματάκι δύσκολο να σε έπαιρναν αν τους απάνταγες “Δεν είμαι καλή σε τίποτα, είμαι άμπαλη” στις ερωτήσεις τους.

Σοβαρά τώρα, τι μας νοιάζει πως θα φανούμε ως κοινό;

Ε δώσε λινκ ντε

https://www.facebook.com/events/754849861255156/?pnref=lhc.recent

Δεν ξέρω πώς το πέτυχες πραγματικα, ακόμα και τώρα έχω βάλει όλους τους δυνατούς συνδυασμούς στο γκουγκλ και δεν μου το βγάζει.

Εκεί θα είμαστε εκτός αν μπει η Αθήνα το Σάββατο

Ούτε εγώ θυμάμαι πώς ξεφύτρωσε,μάλλον suggested θα ταν.
Πιστεύω θα μπει κ Αθήνα τόσο κόσμο είχε το '12 :slight_smile:

Δεν ξέρω. Όμως “χτυπάει” κάπως όταν οι άλλοι είναι μεγάλη και καταξιωμένη μπάντα στο είδος της και έρχονται για να παίξουν σε ένα τελειωμένο φεστιβάλ μπροστά σε 1000-2000 άτομα. Δηλαδή, καλύτερα να το κάνουν σε κλειστό χώρο να τελειώνουμε, παρά τα ρεζιλίκια των τελευταίων ετών.

Τώρα, αναφορικά με αυτό που ρωτάς, θυμάμαι ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα: τους Σύστεμ, την πρώτη και τελευταία φορά που έπαιξαν στην Ελλάδα, ως σαπόρτ σε μία μεγάλη μέταλ μπάντα και οι μεταλάδες τους πετούσαν μπουκάλια και τους βρίζανε και τώρα τους ψάχνουν! Προσωπικά το βρίσκω και προσβλητικό και αγενές. Να μη θυμηθώ ότι πήγαν και βάλανε στο χαζοφεστιβάλ τους τους Ντεντ καν ντανς, πέρυσι. Και φέτος του άλλαξαν τα φώτα. Καλώς ή κακώς, κάποιες μπάντες έχουν αποκλειστικά δικό τους κοινό (που θα τα σκάσει), αρκετές φορές όμως απευθύνονται σε άλλο ακροατήριο και θέλουν τον δικό τους χώρο. Η ντιντι ποντάρει ότι θα “αναστήσει” το ροκγουέηβ, μη σεβόμενη ούτε αυτούς που πληρώνουν ούτε τη μπάντα, βάζοντας τη να παίξει μπροστά σε ένα “ό,τι να’ναι” κοινό.

Λωρης στον Ροκ φμ: 30 Μαΐου οι Black Keys.

Tapatalk

Δυο πράγματα μόνο, όσο πιο σοβαρά και ήρεμα μπορώ:

Το φεστιβάλ το κάνουν οι μπάντες που το πλαισιώνουν. Αν φέρεις τελειωμένες μπάντες θα έχεις ένα τελειωμένο φεστιβάλ, αν φέρεις γαμάτες μπάντες, θα έχεις ένα γαμάτο φεστιβάλ.

Όσον αφορά τους Σύστεμ, δεν ξέρω τι είναι αυτά που γράφεις και με τι είδους λογική στέκουν αλλά να σου πω ότι και τη συναυλία των Prodigy το '96 την έκοψαν γιατί τους πέταγαν πέτρες και από τότε έχουν έρθει άλλες τρεις φορές και γάμησαν το σύμπαν.

Οι SΟΑD είχαν έρθει σαν support στους Slayer στο κλειστό του Περιστερίου.
Αντιμετωπίζονταν από τους περισσότερους σαν Nu Metal, κάποιοι έκραξαν, κάποιοι χειροκρότησαν (ειδικά όταν μίλησαν για τη γενοκτονία των Αρμενίων χειροκρότησαν όλοι), αλλά δεν είναι και πολύ ενδεικτικό τι είχε γίνει το 1998, σε συναυλία των Slayer (που μέρος του μύθου τους είναι πως οι οπαδοί τους γυρνούσαν την πλάτη όταν έπαιζαν άλλες μπάντες περιμένοντας τους Slayer και έφευγαν μόλις τέλειωναν το σετ τους), με μία μπάντα που είχε μόλις είχε κυκλοφορήσει το ντεμπούτο της.

Επίσης, δεν ξέρω τι λέτε για το Rockwave, αλλά στη Lana Del Rey απ’όσο διάβαζα, μια χαρά κόσμο είχε.
Αν είχε 1000 άτομα πέρυσι, είναι γιατί δεν υπήρχαν οι μπάντες που θα προσέλκυαν περισσότερο κόσμο.
Οπότε δεν είναι το θέμα ούτε αν το απαξιώνουν οι μεταλλάδες (δικαίωμα τους/μας), ούτε ότι απαξιώθηκε γενικά (εδώ δεν απαξιώθηκε με τα καραγκιοζηλίκια περί ηλεκτρικής καταιγίδας στους Motley Crue -την επόμενη μέρα στους Slipknot είχε 8-9.000 κόσμο). Καλώς ή κακώς δεν υπάρχει στην Ελλάδα (πρώτιστα από τους διοργανωτές) η φεστιβαλική κουλτούρα, δεν υπάρχει το φεστιβάλ που χτίζει όνομα και έχει συγκεκριμένο χαρακτήρα, όπου ο κόσμος θα αγοράσει εισιτήριο πριν ανακοινωθούν οι headliners.
Αν παίζουν μπάντες που ενδιαφέρουν το κοινό, θα πάει.

Ερωτηση/παρακληση.Κανουν ευρωπαικο τουρ οι Godspeed you!black emperor και ερχονται μεχρι και ιταλια.Ξερει κανεις αν παιζει να κανει κανενας διοργανωτης την παλικαρια?

από rock overdose ( http://www.rockoverdose.gr/news_details.php?id=35489 )

AGALLOCH: Σε ΑΘΗΝΑ και ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ το 2015!

Οι Αμερικανοί Dark Metal / Folk / Progressive metallers Agalloch έρχονται στη χώρα μας το 2015!

Συγκεκριμένα (σύμφωνα με αποκλειστικές πληροφορίες του Rock Overdose) οι ημερομηνίες είναι οι παρακάτω:

23 Αυγουστου 2015 στο Κύτταρο

και

24 Αυγουστου 2015 στο Eightball

Αναμένουμε την επίσημη ανακοίνωση!

Μικρό καλάθι επειδή rockoverdose είναι αυτό και οι αποκλειστικές του πληροφορίες συνήθως είναι κάποιος που δεν διάβασε καλά τα tour dates και μετά από λίγο σβήνει τις παπαριές που έγραψε και τα ρίχνει στον δαίμονα του τυπογραφείου, αλλά αν ισχύει εννοείται εκεί.

ασδασδagallochγαμωτηντρελα

Θα γκρίνιαζα γιατί ντάλα καλοκαίρι, αλλά αυτή τη στιγμή αγαπώ όλο τον κόσμο.

το είχα ακούσει ήδη και από φίλο έμπιστο, οπότε μεσαίο προς μεγάλο καλάθι :stuck_out_tongue:

Τί λέτε ρε;

ΦΑΚ.ΦΑΚ.ΦΑΚ.

Απ΄το Rockoverdose κι αυτό:

[U]Οι Accept το 2015 στην Ελλάδα[/U]