Φημες για συναυλιες #2

κάνω swap τα σχόλια μου και λέω

ΝΤΕΜΗ ΓΥΡΝΑ Ή ΕΣΤΩ ΤΗΛΕΦΩΝΑ

έχω να δω μεγάλο λαηβ στο ΟΑΚΑ απ τους U2 ( ή Bon Jovi μάλλον αν ήρθαν την επόμενη χρονιά , δε θυμάμαι πλέον )

Το έμαθα και εγώ από μια χαρτορίχτρα

Ορίστε στον έφερα (πακέτο με τον ΓΑΠ βέβαια). Τελευταίο μεγάλο live στο ΟΑΚΑ ήταν οι Peppers.

1 Like

Πολυ καλα νεα γιατι στο μυαλο μου αυξανονται οι πιθανοτητες για ροκγουειβ με ozzy, manowar, helloween :wink: (δεν ξερω τπτ, απτο μυαλο μου τα βγαζω, μην τσιμπατε)

Οακα παντως δεν γεμιζουν οι μεταλικα ουτε με 30 ευρω τικετο, μην τρελαθουμε

U2 03/09/2010
Bon Jovi 20/07/2011

1 Like

κρίμα που δεν θυμάμαι και τόσα πολλά από U2 ρε γαμώτο. Και σιγά, 8 χρόνια πριν :confused:

την έχω στο μυαλό μου ως μια απ τις καλύτερες που έχω πάει, αλλά αν χρειαστεί να θυμηθώ έστω και λίγες λεπτομέρειες δεν μπορώ . Μόνο ότι τους έδειχνε η κάμερα να περπατούν προς το stage με ηχητική υπόκρουση space oddity ( αλάνια ) , ότι είχαν ηχάρα ( edge αφού ) και ήταν η 360 tour

Στο οακα δυο φορες περασα καλα, acdc που ημουν καγκελο και u2 που μπηκα στον κυκλο.
Οι υπολοιπες 3-4,που ημουν περιπου στη μεση της αρενας, εχαναν πολυ απο ατμοσφαιρα.
Απο αποψη χωρου προτιμω χωραφι 1000%

3 Likes

Και εγώ προσωπικά προτιμώ το χωράφι.
Πάντως αν γίνει ΟΑΚΑ είμαι περίεργος να δω πόσο κόσμο θα μαζέψει.

Στο ΟΑΚΑ ο ήχος πάνω σε κερκίδς είναι για κλάματα. Επίσης το τσιμέντο βράζει… Δε λεω όσες φορες εχω παει επειδή ήμουν αρένα πέρασα γαμώ . To χωράφι από άποψη ατμόσφαιρας/ δροσιας είναι καλύτερο. Αλλά είναι γεγονός ότι με ΟΑΚΑ θα παίξει πολύ λίγοτερη ταλαιπωρία και δεν θα γινουμε σαρδέλες. Το μόνο κακό, σίγουρα θα υπάρχουν άδειες κερκίδες. Είναι ρίσκο το ΟΑΚΑ. Δεν ξέρω κατά πόσο θα γίνει.

Μετάλλικα είναι σχεδον σίγουρο, απο Didi. Και Helloween ακούγεται. Λογικά Ghost μόνοι τους και οτι άλλο “2ο” βρούν που να κολάει ημερομηνιακά.

3 Likes

Μην τα λες απότομα αυτά ρε!

θα πιάσω δεύτερη δουλειά έτσι όπως πάμε…

4 Likes

βασικά πήγαν καλά οι Maiden και όχι καλά όλα τα άλλα, οπότε θα επενδύσουν σε “μεταλλάδες” του χρόνου, γι αυτό. Με όλο το σεβασμό όμως, ΔΕΝ θα παω σε κανένα απο όλα αυτά. Metallica ΔΕΝ θέλω να ξαναδώ. Οπως δεν θα ξαναπάω να δω διάφορα που έχω δεί αρκετες φορές, εκτος αν παίζουν σε καποιο φεστιβάλ, γιατι θέλω να μείνω με τις ΚΑΛΕΣ αναμνήσεις και όχι με την εικόνα μπαντών που σέρνονται κουρδισμένες ως και 2 τόνους κάτω, σε καποιες περιπτώσεις και παλι δεν την παλεύουν.

Οι Metallica είναι σε top φόρμα όμως, οπότε αμαρτία να τους χάσεις. Αλλά ο καθένας όπως την βρίσκει

1 Like

Και οι Helloween έχουν ξανανιώσει με το reunion… Αν και χτες που χάζευα την εμφάνιση στο Wacken, χαίρομαι που τους είδα νωρίς στη Βουλγαρία μιας κι ο Kiske ξεζουμιζεται σιγά σιγά

5 Likes

Όντως δεν θα το γεμίσουν αλλά ποιος χέστηκε? 40.000 θεατές θα έχει σίγουρα πάντως. Εδώ ο Roger Waters είχε μαζέψει 30.000 κόσμο στο αχανές ΟΑΚΑ και ήταν μια χαρά συναυλιάρα. Πολύ καλός ήχος, περάσαμε σούπερ. Φαντάσου τώρα που στους Metallica θα έχει τουλάχιστον 10 χιλιάδες άτομα παραπάνω.

Γιατί δεν είχαν καλό ήχο οι κερκίδες σε U2 και AC/DC ?? Στους Bon Jovi και Red Hot Chili Peppers όντως δεν ήταν καλός ο ήχος αλλά εκεί πουθενά δεν ήταν καλός. Ούτε σε κερκίδες ούτε στην αρένα.

Θεωρείς ότι σερνόντουσαν οι Metallica στην περιοδεία για το Hardwired? Έχεις δει υλικό από την συγκεκριμένη περιοδεία?

4 Likes

Θα μεταφέρω κάτι με κάθε επιφύλαξη. Οι Metallica και το ΟΑΚΑ έχουν βάση, και ο λόγος δεν είναι η …ασφάλεια του κοινού ή η περιορισμένη χωρητικότητα της Μαλακάσας αλλά το ότι το stage τους και η παραγωγή για την επερχόμενη περιοδεία δε χωράει στο χωράφι (υποψιάζομαι ότι μιλάμε για το stage του stadium leg στις ΗΠΑ). Για τον ίδιο λόγο δε θα εμφανιστούν στο Hellfest που τους προσέγγισε (και μάλλον θα είναι headliners οι Slipknot και οι Rammstein).

Από την άλλη, μιλάμε για αλμυρή παραγωγή. Όπως και να έχει, σε ένα μήνα περίπου θα γνωρίζουμε.

8 Likes

Άρα μιλάμε για υπερπαραγωγή. Δεν νομίζω ότι θα υπάρχουν προβλήματα με τον ήχο, παντού καλός θα είναι σε κερκίδες και αρένα. Για Metallica μιλάμε.

Από τιμές εισιτηρίων τι προβλέπεται? Φαντάζομαι κάποιοι θα αρχίσουν να γκρινιάζουν :stuck_out_tongue:

Αν κρίνουμε από το ότι οι Maiden δεν ερχόντουσαν εδώ και 2 περιοδείες γιατί ζητούσαν 3 δις και έπρεπε το εισιτήριο να είναι 500ευρώ με 100.000 κόσμο για να βγει ο Λώρης και τελικά ήρθαν με 49ευρώ φέτος, οκ, νορμάλ θα είναι κι αυτή η τιμή.

6 Likes