Φημες για συναυλιες #2

Με 70+ ευρώ εισιτήρια δεν έρχεται με τίποτα ο άκυρος κόσμος για να ακούσει 2 μπαλάντες που κυκλοφόρησαν το 1991 από τους Metallica.

Οι RHCP τι σχέση έχουν; Σε αυτούς μπορούσε να πάει και άσχετος με το ροκ γιατί είχαν πολύ πιο πρόσφατα hits, που παίζονταν εκείνη την εποχή πρωί-βράδυ.

4 Likes

Έχουν σχέση ως μουσικό μέγεθος, τουλάχιστον στα μάτια μου. Οι RHCP τότε έκαναν περιοδεία για ένα μετρίως μέτριο album που δεν έχει κανένα hit ( που έπαιξαν και αρκετά κιόλας ) , και το προηγούμενο είχε 7 χρόνια στην πλάτη του. Πρόσφατο δεν το λες, πιο πρόσφατα από αυτά των τάλικα να το δεχθώ. Που ας μη γελιόμαστε, το Californication ήταν ο κράχτης. ΟΚ δεν θα έρθει o ίδιος όγκος από άσχετους, αλλά το νούμερο θα είναι σεβαστό. Προσωπική εκτίμηση. Μπορεί και πέρα για πέρα λάθος.

Από περιέργεια έψαξα τις τιμές των RHCP :

Με ένα 10% πάνω σε όλες τις τιμές , πόσους πιστέυετε ότι θα είχε; Απλά να επαναλάβω ότι ούτε εγώ πιστεύω ότι θα μάζευαν 50Κ που τυχαία βάζουμε ως σημείο καμπής για να είναι + ο Λώρης. ACDC έπαιζαν 80αρι στην αρενα.

Συγνώμη αν την τράβηξα τελείως offtopic την κουβέντα.

Το θέμα είναι πως η συγκεκριμένη περιοδεία είναι ακριβή με μεγάλη παραγωγή. Το φθηνότερο εισιτήριο νομίζω πως ήταν σε Πράγα και Βουδαπέστη που ξεκινούσε από 60 ευρώ. Στην Αγγλία λ.χ. τα φθηνά εισιτήρια στο 2ο διάζωμα ήταν 67 λίρες, standing 105 και golden circle 120.
Μιλάμε για ένα τουρ που είναι σχεδόν sold out από τώρα σε στάδια 60 και 70.000 σε πολλές περιπτώσεις.

Δεν προκύπτει από πουθενά πως στο ΟΑΚΑ τα εισιτήρια θα ήταν φθηνότερα για να μαζέψει περισσότερο κόσμο, γιατί σε όλη την Ευρώπη στα αντίστοιχα ΟΑΚΑ παίζουν.

Πέρυσι που έπαιζαν σε αρένες ήταν μικρότερη παραγωγή, μικρότερο κόστος για το διοργανωτή και δεν τους έφερε, γιατί έπρεπε να πληρώσει το κλειστό του ΟΑΚΑ.

Αν σε 1-2 χρόνια κάνουν φεστιβάλ πολύ πιθανό να τους φέρει. Φέτος το έψαξε -για ΟΑΚΑ- και πάλι τα εισιτήρια θα ήταν αρκετά τσιμπημένα. Αποφάσισε (σωστά για μένα) να μην πάρει το ρίσκο. Φαντάσου να ανακοίνωνε φθηνότερο εισιτήριο 60 ευρώ, 80 standing, 100 GC λ.χ. τι θα άκουγε…

Και τους Maiden δεν τους έφερε σε πιο ακριβές περιοδείες/παραγωγές τους έφερε φέτος που τον συνέφερε.

1 Like

Η αληθεια εδω μεσα ειναι μονο μια. Η αληθεια του ΦΑΜΙΛΥ. αλλιως εισαι τρολ και περνεισ πουλο. οποτε καλυτερα να γραφεισ για δικο σου καλο οτι οι Metallica θα ειχαν 100.000 χαλαρα.

Το οτι οι Μεταλλικα δεν μπορουν να μαζεψουν 60000 κοσμο ειναι υποθεση, οχι αληθεια.

Τίποτα πιο ενδιαφέρον θα πούμε;

2 Likes

άσχετο αλλά ξέρει κανείς πόσο κόσμο μ’αζεψαν acdc και u2 στο οακα?

acdc κατι παραπάνω απο 50.000 αλλά οι ac/dc έρχονται σαν παραγωγοι οι ίδιοι. απλά πληρώνουν κάποιον εδω διοργανωτή κάποια λεφτά για να κόψει τα εισητήρια. U2, ήταν ΤΙΓΚΑ (και τιγκα χωράει 100.000 + όλο αλλα είχε μεγάλη σκηνή, οπότε 70-80 χιλ θα ήταν μια ασφαλής πρόβλεψη.

Θέλω να ξεκινήσω την φήμη ότι θα έρθουν οι Slayer, Anthrax, Coroner την μία μέρα και King Diamond την επομένη.

7 Likes

Δεν θυμαμαι αν ηταν τιγκα (ημουν στον κυκλο κ δεν εβλεπα καλα τον κοσμο) αλλα μου ειχαν πει ατομα που ειχαν παρει τα 33αρια (πισω απτη σκηνη) οτι τους εβαλαν σε μπροστα θυρες τελευταια στιγμη για να φαινεται γεματο

1 Like

το οτι δεν εχουν μαζεψει μεχρι τωρα ειναι αληθεια οχι υποθεση

1 Like

U2 το wiki το δίνει sold out, δηλαδή 82.622 εισιτήρια. Αυτό με το ότι αυτοί που είχαν φτηνά εισιτήρια κερκίδας τελικά πήγαν σε καλύτερες θέσεις το ξέρω κι εγώ από δικούς μου, πάντως όπως και νά 'χει το γήπεδο φαινόταν παντού γεμάτο.

1 Like

Αυτο ειναι διαφορετικο με το αν θα μαζεψουν.

παίζει να ήταν δλδ το μεγαλύτερο live επι ελληνικού εδάφους…!

νομίζω το έχουμε ξανασυζητήσει για΄τι είχα και εγώ την ίδια απορία περί U2

όχι ότι θυμάμαι που καταλήξαμε αλλά μάλλον το συμπέρασμα ήταν ότι μας πάτησε κάτω η Μαντόνα (;;;;; ) :stuck_out_tongue:

Για ροκ , είναι σίγουρα η πολυπληθέστερη που εγώ έχω παρευρεθεί . Παντού κόσμος

Madonna ήταν επίσης sold out. Αλλά δεν ξέρω αν είχε κόσμο σε όλες τις κερκίδες, όπως είχε στους U2. Δεν το νομίζω.

1 Like

U2 η πολυπληθέστερη ξένη συναυλία. Ελληνικές με πολύ παραπάνω κόσμο έχουμε το πάρτυ του Κελλαηδόνη, Νταλάρα (αν είναι δυνατόν) και Σαββόπουλο. Τους U2 ακολουθούν πολύ κοντά οι Stones το 1998, ενώ μετά ειναι η Madonna (60.000-65.000)

δεν θα μαζεψουν αλλιως θα τους φερνανε

1 Like

Metallica to 07 ποσο κοσμο ειχε ? Θυμαμαι αρκετο.

Έρχονται slayer