Φημες για συναυλιες #2

Ναί δεν θα γίνει κάτι απο αυτά. Αν σου κάνουν 3μερό θα κοστίζει όσο και έξω δλδ 100 τη μέρα, 200+ το τριήμερο. Ούτε συνεννοησή παίζει, αφού όλοι βλέπουν τις ίδιες προσφορές απ’ τους ατζέντηδες και κλείνουν κατα το δοκούν. Απο εκει και πέρα το Release πχ δεν είναι τόσο “ενδιαφέροντα” για το ίδιο κοινό όλα και σε αυτό βασίζονται. Πχ, δύσκολα ο οπαδός manowar ακουεί λχ και cure και όλα τ’ άλλα και γι αυτούς παίζει να πάει κόσμος σε αυτά που κοστίζουν. Καποιοι έρχονταί για 200.000 άλλοι για 50.000 οπότε, άλλα τα έξοδα σε κάθε περίπτωση. Αυτές είναι οι τιμές, όποιος θέλει πάει, εκει που νομίζει οτι θα περάσει καλά.

Επίσης τέλος χρόνου παίζουν πολλά ονόματα, βαριά, μεγάλα και ειδικά ένα απο αυτά με πανάκριβο εισητήριο.

δεν ειναι γκρίνια, απλή διαπίστωση των πραγμάτων. Οτι και να λετε μερικοι, ανετα θα μπορουσε να γινει ενα 2-3ημερο φεστιβαλ με τα περισσοτερα απο αυτα τα γκρουπ που ερχονται μεμονομενα φετος… Δεν γίνεται απλά να δωσεις 120€ για 3 live ενω αυτο το ποσό θα το έδιναν οι περισσοτεροι για ενα 2ημερο φεστιβαλ εστω τυπου rockwave αλλα αναβαθμισμενο (οσο αφορά τις υποδομές…). Για να μην αναφερω τους εκτος Αθηνων που θα πρεπει να δωσουν 3 φορες τα έξοδα μετακινησης, απλά αστείο…

Το ROCKWAVE μια χαρα τα πηγε τα τελευταια 2 χρονια (οσο αφορά το ροστερ…) και ηταν αυτο που τραβηξε τον περισσοτερο κοσμο , 4-5 ονοματα μαζι που μεμονομένα η πλειοψηφία δεν θα τραβιόταν Αθήνα…

Δυστυχως οι διοργανωτες θα το καταλαβουν με τον άσχημο τροπο το καλοκαιρι…
Ευχομαι πραγματικά να διαψευστώ.

2 Likes

Γενικά για τις συναυλίες του Release, έχει ανακοινωθεί κανένα support συγκρότημα.

Χωρίς να ξέρω τι είναι το “συγκριτη”, έχουν ανακοινωθεί αρκετά, απλώς όχι για όλες τις μέρες ακόμα.

2 Likes

Συγκρότημα, αλλά το autocorrect είχε κέφια

2 Likes

αμα λένε οτι 5χίλιαρο έχουν οι Manowar προπωλησή τουλάχιστο δεν θα χάσουν τα λεφτά τους.


Για να μην μπλέκουμε την βουρτσα … με την άλλη βούρτσα. Αυτό είναι ΦΕΣΤΙΒΑΛ.
Επίσης αυτό είναι 300 €. Αλλά βλέπεις το enfant gâté που περιοδεύει.
Και μόλις έκλεισα. Κουφάλα Blackmore…

2 Likes

Εξαιρετικό festival, αλλά να λαμβάνουμε και λίγο υπόψιν το κοινό στο οποίο κάθε διοργανωτής απευθύνεται. Ο Έλληνας νοιάζεται κυρίως για τον headliner. Δε θα πάει 5 μέρες σε καμπινγκ (για να ανέβουν και τα profit margins του διοργανωτή, να κάνει και κατανάλωση στα μαγαζιά κοκ), θα τσινίσει να κάνει 30 χιλιόμετρα κλπ κλπ.

Οπότε ο Χ διοργανωτής σου λέει φέρνω τον καθένα ξεχωριστά και ότι μαζέψω.

Επίσης δεν ήμαστε και κεντρική Ευρώπη να μαζέψεις κόσμο από Γερμανίες κλπ (όπως κάνουν οι Τσέχοι), δεν είσαι Σουηδία να έχεις όλη τη Σκανδιναβία να έρχεται κλπ κλπ.

Όχι ότι οι διοργανωτές είναι άμοιροι ευθυνών (άλλωστε το κοινό το “εκπαιδεύεις” σαν διοργανωτής) αλλά…

3 Likes

Ναι φίλε, ΑΛΛΑ, σ αυτό και σε όλα τα μεγάλα, λεφτά παίρνουν τα 5-10 μεγάλα, οι άλλοι ακόμα και οι mid tier καλλιτέχνες μπορεί να πηγαίνουν μόνο με τα έξοδα γιατί θα δώσουν merch κτλ, κατω 2 γραμμές, πιθανά να ναι τοπικά ή να του είπαν ελάτε μόνοι σας και παίχτε, λογω κοννέ.

Δλδ αν ήθελαν εδώ να τα μεγαλώσουν, δεν θελει ΠΟΛΥ προσπάθεια. Επίσης Ελλάδα με την καμία δεν φέρνουν γκρούπ πριν κάνει ΜΠΡΑΦ. μόνο αν είναι support σε άλλον και πολλές φορές τα κόβουν για λόγους κόστους.

1 Like

Αυτό με την εμβόλιμα κεφαλαιογράμματη γραφή κάποιο άλλο διεκεκριμένο μέλος του φόρουμ μου θυμίζει…

Θα έλεγα ότι θυμίζει περισσότερο μνημόσυνο!

3 Likes

Δεν ξέρω πολλά μνημόσυνα με 30000 λαό. Μπορεί να είναι κρυφο παρακλαδι της Τελεταί Μπούκουρας…

Κάποιος να φέρει ZZ Top . ΔΙΑΔΩΣΤΕ . Ευχαριστώ

1 Like

Ξέρνα τα όλα τώρα!!

2 Likes

Εδώ φέρνουν 1 μεγάλο όνομα και 3-4 support και αυτό το βαφτίζουν festival…

Αυτό βλέπω ότι θα γίνει μάλλον και στο release. Αντί να κάνουν ένα καλό φεστιβάλ 3-4 ημερών, έχουν βάλει 9 μέρες. Αναμένουμε βέβαια να δούμε και το τελικό lineup για να κρίνουμε.

Πάντως βλέπω πολύ πέραση το hard rock/ glam στη Σουηδία!
Κατα τ’ άλλα βέβαια έχει καλά ονόματα.

Περίμενα πολλά χρόνια για να επανδραστηριοποιηθούν οι Rainbow αλλά δυστυχώς ο σημερινός Blackmore δεν είναι ότι καλύτερο και ο τραγουδιστής του δεν μου αρέσει καθόλου.

2 Likes

Glam δεν είναι πολλά hard rock ναι. Απο εκει και περά έχει και τα ακραία του, πχ, Disturbed, Amon, Behemoth, Arch Enemy, At the Gates κτλ.
O λογος που πάω είναι 2-3 αγάπες και επειδή καλύπτει “πολλά μαζί”.
Όλα σχεδόν τα έχω ξαναδεί. Rainbow κατω απο το όνομα όχι, οπότε θέλω. Θα δείξει σε τι κατασταση θα είναι ο γεροπερίεργος. Οταν βγήκε να τα κάνει είχε κάνει εγχειρησή πάντως οπότε η κουλάμαρα, ήταν αναμενόμενη. Ελπίζω σε βελτιώση τώρα. Το μόνο κακό (και που ψάχνομαι ακόμα είναι πως θα δω Conception πριν το 2020.)

Οι κυριοί του κυρίου της κυρίας με τα μαυρά… σύμφωνα με πληροφορίες.
Και κάτι που έχουμε ξαναδεί, αλλιωτικά. Και 4-5 άλλα.

Queensryche δηλαδή το ένα.

1 Like

Και Blackmore και Axel Rudi Pell και Joe Lynn Turner και Blaze! Τι Φεστιβαλάρα είναι αυτή!

2 Likes

Από τη στιγμή που το ημερολόγιο δεν γράφει 1990 ή 1996, ή έστω 2000 ρε αδερφέ, τότε δεν είναι φεστιβαλάρα, αλλά με τους συγκεκριμένους, περισσότερο σε “αποχαιρετισμό στα όπλα” φέρνει, για να παραφράσω και τον @pantelis79 !
Από την άλλη, προφανώς υπάρχει αρκετός κόσμος που θέλει να τους δει ζωντανά, οπότε ποιος είμαι εγώ να κρίνω…

1 Like