Φημες για συναυλιες #2

Μια χαρά ονόματα του σήμερα έχει το φεστιβάλ… Και οι ZZ Top που έχουν blues καταβολές δεν χάνουν κάτι απ τη δυναμική τους επειδή είναι παππούδες

Και όσο Μικραίνουν οι γραμματοσειρές τόσο ομορφαίνει το φεστιβάλ

Μακάρι να ξαναδούμε φεστιβαλακι τύπου desertfest και να φέρουν ονόματα σαν τα παραπάνω πχ blackberry smoke, Jared James Nichols κ. α. που ίσως δεν πρόσεξα

2 Likes

Είναι επειδή έχουμε δει πολλές φορές Kiss, Rainbow, Def Leppard, ZZ Top και Styx στην Ελλάδα και έχουμε κουραστεί :roll_eyes::stuck_out_tongue:

επίσης όπως ειπώθηκε τα μικρά γράμματα είναι αυτά που κάνουν την διαφορά σε σχέση με άλλα φεστιβαλ…

Εμείς εδώ τι νέο βλέπουμε στα δικά μας φεστιβαλ; Iggy Pop, Cypress Hill, Manowar και New Order;

2 Likes

Στο Sweden Rock Festival έχω πάει 2 φορές, το 2009 και το 2010, και είναι το μόνο φεστιβάλ που έχω πάει ή ενδιαφέρομαι να πάω (θεωρώντας προφανώς ότι το Rockwave δε λογίζεται ως κανονικό φεστιβάλ). Το σκέφτηκα και φέτος, κυρίως για να ξαναδώ το Θεό (τον Blackmore για όσους “άπιστους” θέλουν διευκρινίσεις :stuck_out_tongue:) αλλά άργησα κι εξαντλήθηκαν τα εισιτήρια για το τριήμερο.

Όταν μπορείς να δεις καμια 20αριά μπάντες (στο χαλαρό, αν το δεις “δημοσιογραφικά” και τρέχεις από σκηνή σε σκηνή θα δεις περισσότερες) σε 3 μέρες, τα 250 ευρώ είναι μια χαρά. Συν το γεγονός ότι βρίσκεσαι στην κορυφαία χώρα του κόσμου (Σουηδία :heart_eyes:), όμορφη φύση, εξαιρετική οργάνωση κλπ. Το μόνο πρόβλημα είναι οτι αποκλείεται να μη βρέξει κάποια στιγμή, αρχές Ιουνίου δεν είναι καλοκαίρι εκεί.

Σχετικά με τα ονόματα είναι επίσης μια χαρά. Ακόμα και τώρα, οι Def Leppard (π.χ.) μπορούν να βάλουν κάτω σε live απόδοση οποιαδήποτε μπάντα εμφανίστηκε μετά το 2000. Και όπως γράφει κι ο @Rebel, δείτε λίγο και τι γίνεται όσο μικραίνουν οι γραμματοσειρές. Γενικά συνδυάζει 3-4 μεγάλα “δεινοσαυρικά” ονόματα που είναι και οι headliners, μαζί με μεσαιομεγάλες μπάντες των 80’s - 90’s (Slayer, Dream Theater), μαζί με ψιλοξεχασμένους παλιούς (π.χ. τίποτα 70’s ή NWOBHM), glam, AOR κλπ, αλλά δεν αφήνει έξω και τον πιο ακραίο χώρο, ενώ δίνει την ευκαιρία και σε τελείως νέες άγνωστες μπάντες να εμφανιστούν.

5 Likes

Επειδή δηλαδή εμείς βλέπουμε τον Iggy, τους Cypress Hill, τους Manowar και τους New Order είναι ΦΕΣΤΙΒΑΛ αυτό που έχει Kiss, Def Leppard, ZZ Top και Rainbow (που δεν υπάρχουν για μένα χωρίς Dio); Δεν καταλαβαίνω τον συλλογισμό. Ναι, ΟΚ, καλά είναι (ή ήταν κάποτε) τα ονόματα, επ’ ουδενί δεν είναι φρέσκα ή στην ακμή τους, αλλά εντάξει, μην τρελλαθούμε, σιγά που είναι και ΦΕΣΤΙΒΑΛ με κεφαλαία γράμματα. Τι να πει και το Hellfest;

5 Likes

Φεστιβάλ είναι αυτό που έχει καμία πενηνταριά μπάντες για όλα τα γούστα, γιατί κολλάνε ορισμένοι στους Def Leppard π.χ ? Εγώ βλέπω και Slayer, Behemoth, Candlemass, Death Angel, Saxon, Gorgoroth, Bathuska, Krisiun , Jag Panzer κ.λ.π Ακόμα και σαν εμπειρία να το δει κανείς, χωρίς να του αρέσουν όλες οι μπάντες αξίζει. Εμείς, προς το παρών, με 50€ είμαστε με Slayer και Rotting Christ.

1 Like

Δεν βλέπω και τεράστιες διαφορές με το Hellfest…

Και εκεί έχει Kiss-Def Leppard-ZZ Top αλλά και Lynard, Slash, Manowar.

Mόνη διαφορά το ότι οι μέρες είναι λίγο περισσότερο κατηγοριοποιημένες στο Hell (1η με πιο κλασικό μεταλ, 2η με hard rock, 3η με πιο alterna+ακραίο).

Να διευκρινίσω κάτι κι εγώ σχετικά με όσα έγραψα νωρίτερα. Το Release φέτος έχει κάνει φοβερή δουλειά και μακάρι να πετύχει, αλλά δεν το αναφέρω ως “φεστιβάλ” με την κλασική έννοια γιατί οι ημερομηνίες είναι διάσπαρτες. Επίσης, το Up The Hammers είναι πολύ αξιόλογο και μετανιώνω που δεν κατάφερα να έρθω (κυρίως για τους αγαπημένους Armored Saint), αλλά κι αυτό γίνεται σε κλειστό χώρο.

Από τα μεγάλα λοιπόν ανοικτά καλοκαιρινά φεστιβάλ της Ευρώπης που λαμβάνουν χώρα σε συνεχόμενες ημερομηνίες :slightly_smiling_face:, το Sweden Rock Festival είναι από τα καλύτερα. Για μένα είναι το καλύτερο λόγω ηλικίας και ακουσμάτων, περνάω πιο καλά με πιο rock παρά με αμιγώς metal roster.

Μπορώ να το ψάξω και να θυμηθώ λεπτομερώς τι είδα το 2009-2010, αλλά βαριέμαι κι απλώς θα παραθέσω τα ονόματα που ανασύρω από τη μνήμη μου: Aerosmith, Heaven and Hell, Twisted Sister (τελευταία φορά με makeup και παίζοντας το Stay Hungry ολόκληρο), Guns n’ Roses (ακόμα ήταν “Axl Roses” τότε, αλλά ένα τρίωρο στη βροχή το έπαιξαν), Europe, Motorhead, Slayer, ZZ Top, Dream Theater, Fates Warning (σύνθεση Parallels), Riot (με τη σύνθεση του Thundersteel αμέσως πριν βγάλουν το Immortal Soul), Praying Mantis, Demon, Foreigner, Cinderella, Winger, Quireboys, Y&T, Michael Schenker Group, Marillion, Gary Moore (80’s hard rock set), VoiVod, Journey, Steel Panther :joy:, Unisonic (νομίζω χωρίς Hansen), Grand Magus, Kamelot, Opeth, Candlemass (εντάξει, αυτοί είναι κάθε χρονιά εκεί), D.A.D, Volbeat, Billy Idol, μια μπάντα tribute στους Rainbow με το γιο του Blackmore και τον Turner (εντάξει, αυτό ήταν λίγο αστείο), τέλος πάντων δε θυμάμαι άλλα…

Αν εξαιρέσω 4-5 (Dream Theater, Motorhead, Fates κλπ) που έχω ξαναδεί, όλους τους άλλους είχα μοναδική ευκαιρία να τους δω τότε και πολλοί δεν υπάρχουν πια. Παλιατζούρα; Ναι. Αλλά και πάλι είναι ο παράδεισος του παλιοροκά/κλασικομεταλλά.

Αυτά. Σταματάω γιατί είμαι μάλλον off topic, απλώς το όλο θέμα “καλοκαιρινά φεστιβάλ” είναι ενδιαφέρον.

3 Likes

Είναι από τα καλύτερα γιατί παίζουν και οι καλύτεροι

Sweden Rock Festival 2014, φίλες και φίλοι !!

1 Like

Παρα πολυ καλο το Sweden αλλα δεν εχεις δει σοβαρά τί ειχε το Hellfest και Graspop ειδικα 2016-18… Αστο φιλε, έπαιζαν ΟΛΟΙ !!!
Ακομη σκεφτομαι τι ειδα στο Graspop 2016 και τρελαινομαι, χα χα χα.

Το θεμα μας ειναι οτι εδω δεν γινεται κατι αντιστοιχο και εκει που το Rockwave πηγε να παρει τα πανω του τα τελευταια 2 χρονια με τα τιμιοτατα line-up (εβγαλα το καπελο στον ,κατα τα αλλα αντιπαθή, Λωρη…) γυρισαμε πισω 20 χρόνια με τα μεμωνομενα διάσπαρτα live λες και θα εχουν όλα κόσμο…:confused:

3 Likes

Ρε συ, λίγο playback μου φαίνεται η φωνή του Blackie…

και γω αυτο ειδα…Και μαλιστα δεν αγχωνεται για να το κρυψει… Δεν θα ελεγα, απο αυτο που ειδα, οτι ειναι και απο τις καλυτερες στιγμες τους…

Ε δεν μπορείς να πιάνεις πάντα 100% απόδοση :stuck_out_tongue_winking_eye:

Αυτό που βλέπω είναι ότι φωνητικά τον βοηθάει ο μπασίστας. Τραγουδάει ο μπασίστας κάποιους στίχους.

Ας πουμε εκεί στο 1:01 στους στίχους “So look in my eyes and burn alive the truth” ή στο 2:11 που τραγουδάει τον στίχο “So - come turn me on and turn the flames up higher”.

Τεσπα…

Και ο εαυτός του τον βοηθάει, από το CD.

3 Likes

26 Μαρτιου,79 ημερες ακομα για την συναυλια των Manowar(ΦΕΣΤΙΒΑΛ!!!) και δεν ξερουμε ουτε ενα σαπορτ !!! Νταξει,το εχουμε τερματισει…

2 Likes

Δυστυχώς δεν είναι η μόνη περίπτωση…Γιατί τα βαφτίζουν φεστιβάλ?

3 Likes

ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ;;;;;;

1 Like

Μήπως βιάστηκαν? Δεν είναι ακόμα πρωταπριλιά…:stuck_out_tongue_winking_eye:

4 Likes

πλέον δεν έχει πλάκα…δεν γίνεται ρε παιδιά να πάμε παντου…

Ελπιζω να ειναι πρωταπριλιατικο κ εγω

Δεν είναι καν 31/3 να πεις ότι ανέβηκε μια μέρα νωρίτερα σαν αστείο…