Φημες για συναυλιες #2

Ήταν καλή ατάκα not gonna lie

1 Like

Πάντως παίδες δεν το λέω με φανατισμό, αλλά ποιοι Korn ρε παιδιά; Εν έτει 2019 κιόλας; Κάτι τέτοιους δεν είναι που θέλουμε να διώξουμε από την μουσική μας;

γιατί τι μας έκαναν ;;; Και δεν μου αρέσουν και καθόλου btw

9 Likes

Ειχα να τσεκαρω κανα 3ωρο κ βλεπω 45 καινουργια μνμ στις φημες, ξαναπεριοδευουν οι rush??? Reunion genesis??? Ερχεται ο boss??? Εστω φημη για priest + ozzy??? Τελικα μονο κλαμα…

12 Likes

Ούτε εγώ κόβω φλέβες αλλά και έχω την εντύπωση πως ακόμα έχουν το κοινό τους και ατάκες όπως θέλουμε να τους διώξουμε απ την μουσική μας είναι άστοχες

@Dr_Love δίκιο έχεις. Αν και όλα αυτά ξεκίνησαν από κάτι αέρινες φήμες για rammstein/springsteen και μια εικασία για κορν

5 Likes

Κατσε να τσεκαρω κ στο θρεντ για disturbed, φαινεται να χει ψωμι κ απο κει…

Οκ, δέχομαι ότι η ατάκα να τους διώξουμε από την μουσική μας είναι άστοχη. Αλλά δεν είναι βασικό στοιχείο κακού μεταμοντερνισμού να μην προσπαθείς να φτιάξεις τέχνη, να εκφραστείς, αλλά να στοχεύεις να γίνεις trend, να βγάλεις λεφτά; Ακόμα κι αν εκφράζονταν τέτοιοι καλλιτέχνες, ε είχαν πολύ λίγη ψυχή τότε. Δεν συνέβαλαν τίποτα στην μουσική εν γένει, πέρασαν και δεν ακούμπησαν τίποτα, σαν να μην υπήρξαν ποτέ.

Μπορούν πόσα άτομα να μπουν και να σου γράψουν πόσο σημαντική μπάντα είναι οι korn. Σαν ουδέτερος{Τους ακούω αλλά λίγο} θα σου πω πως πράγματι κάνανε ένα μπαμ και μετά λίγα πράγματα.

Τι σημαινει καλος και κακος μεταμοντερνισμος. Τι σχεση εχει ο μεταμοντερνισμος με το “να γινεις τρεντ, να βγαλεις λεφτα”? Τι σκατα διαβαζω βραδιατικα?

10 Likes

Συγγνώμη που παρεμβαίνω έτσι ξέμπαρκα αλλά μου τράβηξες την προσοχή.

Αρχικά να ξεκαθαρίσω πως δεν μου αρέσουν καθόλου οι Korn, δεν μου άρεσε ποτέ ούτε ένα κομμάτι τους. Βέβαια όποιος έρθει για εμφάνιση, μακάρι να έχει κόσμο και να γίνει υπέροχο λάιβ και να το έχουν όλοι να το θυμούνται.

Στο κυρίως τώρα: Εϊναι χυδαίος μεταμοντερνισμός για μένα η αποδόμηση για το όνομα της αποδόμησης, ή αλλιώς στα λόγια σου η αξιοποίηση της μουσικής τόσο κυνικά, προσαρμόζοντας τις επι μέρους δομές της δηλαδή για ένα μη-σκοπό που περνάει και δεν ακουμπάει. Αν ο άλλος όμως βλέπει την μουσική όπως θέλει, την εκμεταλλεύεται όπως θέλει. Ανοίγει ωραία κουβέντα.

Μεταμοντερνισμός όμως είναι και ο “θάνατος του συγγραφέα” , γιατί έτσι η τέχνη κρίνεται αποκλειστικά από οσους την εκτιμούν ή όχι. Άρα τίποτα δεν κρίνεται αφού τίποτα δεν έχει ισχύ εκτός του σημείου αναφοράς του. Βέβαια, αυτό εμένα μου θυμίζει το λεγόμενο πέπλο της αβεβαιότητας, απομονώνουμε τα πάντα γύρω από μια κατάσταση, εισερχόμαστε, αλλά πάντα όταν βγαίνουμε, έχουμε διατυπώσει την άποψη που είναι πιο κοντά σε εμάς εξαρχής. Και τα δυο είναι για μένα εξίσου προβλήματα του ακατάσχετου σχετικισμού.

Αν ακούμπησε ή όχι λοιπόν (ποιούς είναι το ερώτημα για να αποφύγουμε τον σχετικισμό) μια μπάντα πως το κρίνουμε? Αν συνέβαλαν στην μουσική? Στην τέχνη ή στην υψηλή τέχνη? Ανοίγει μεγάλη κουβέντα. Αν έχω κάτι ουσιαστικό να πω, είναι πως η μουσική του καθενός, έχει a priori τα όρια της, οπότε ας έρθει όποιος θέλει και θα κριθεί από τους οπαδούς του. Στο ευρύτερο πλαίσιο θα βρεθεί ύστερα και η θέση του στο ιδίωμα.

Βέβαια μιλάω πολύ στον αέρα, οι κάθε Korn έχουν την συνεισφορά τους και τους οπαδούς τους.

4 Likes

Αυτό προσπαθώ να πω τόση ώρα εύγε

2 Likes

Πιστεύω πως πιάνεις απόλυτα την ουσία του πράγματος και συμφωνώ μέχρι τελείας (και με τους προβληματισμούς).

“Ο θάνατος του συγγραφέα” έχει πολλά πρίσματα, αυτό που θίγεις όμως, που σίγουρα είναι ακατάσχετος σχετικισμός, είναι λίγο πολύ αναπόφευκτο: σε κοινωνίες ηλιθίων όπου ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει την άποψή του θα εκτιμάται ο Jay Z και ο SinBoy και ο Bieber. Αυτοί είμαστε η πλειοψηφία των ανθρώπων. Όποιος δεν είναι fine with that στρατεύεται πολιτικά για να το αλλάξει. Όποιος είναι, μπορεί να βρει ένα μέρος να θάψει το κόκκαλό του και να μείνει εκεί μέσα, ασφαλής και ήσυχος.

Το ότι μπορείς να εκτιμάς τον Sinboy γιατί “είναι δικός σου”, δεν σημαίνει ότι εγώ δεν μπορώ να του ασκήσω κριτική ή εσύ να μην μπορείς να ασκήσεις κριτική στους Pink Floyd. Και όσα αντικειμενικά κριτήρια και να προσπαθήσουμε να βάλουμε, η δύναμη των ηλιθίων πάντα θα επικρατεί. Γι’ αυτό εν πολλοίς προσωπικά αντιλαμβάνομαι πλήρως την έννοια της μισανθρωπίας και αγκαλιάζω πολλές πτυχές της. Θα λέω την άποψή μου γιατί οι κάθε Korn δεν προσφέρουν τίποτα, διότι θεωρώ ότι αξίζει να εμβαθύνει κάποιος σε πιο ουσιαστικά πράγματα, για το δικό του καλό. Αλλά ακριβώς επειδή δεν πιστεύω ότι θα καταφέρω τίποτα μαζικά, δεν θα σκάσω κιόλας.
Στο τέλος της ημέρας η άποψή μου και η άποψη καθενός άλλου θεωρείται ίση.

Υ.Γ. Και τα αντικειμενικά κριτήρια πάντως δεν σημαίνει ότι απουσιάζουν. Η στράτευση της τέχνης, η καινοτομία της, η πρωτοτυπία, η κριτική στην εξουσία, ο πειραματισμός, η πρόοδος, η αντίσταση κ.ο.κ., όλα αυτά συμβάλλουν στην κουβέντα, ή μάλλον στο debate καλύτερα. Εγώ μπορεί να θέλω να ακούω κάτι για 100 λόγους, εσένα 1 μπορεί να σου αρκεί (ότι κάθεται καλά στα αυτιά σου).

1 Like

btw οι Soulfly εβγαλαν ανακοινωση για ευρωπαικο tour και περνανε απο Σκοπια,ας ελπισουμε τωρα με καλο αλμπουμακι στην πλατη τους μετα απο χρονια να τους φερει καποιος κ απο δω,ετσι κ αλλιως παντα ο καβαλερας ειχε πολλους φανς εδω

1 Like

70 λεπτά παίζει πάλι; Να λείπει το βύσσινο

2 Likes

απο κατι βιντεακια λατινικη αμερικη π ειδα μιαμισαωρα το γυρισε,παιζει να του βαλανε κωλοχερο :stuck_out_tongue:

1 Like

Να ήξερες πόσο συμφωνώ.

Προς στιγμήν βέβαια περίμενα έντονη αντιπαράθεση και είχα προετοιμάσει το πληκτρολόγιό μου να ξέρεις.

Συμφωνώ πλήρως με τα περί κριτηρίων, απόψεων, αντίβαρων, “αντικειμενισμού”, σου είπα ανοίγει μεγάλη και ωραία κουβέντα.

Στα περί μισανθρωπίας τώρα πάει αλλού οπότε δεν θα απαντήσω να μην επεκταθώ!

Διαφωνώ με την τελεολογία πάντως. Δεν ξέρω τι θα επικρατεί πάντα. Αν ήξερα όμως θα επέλεγα να σήκωνα την πέτρα μου απαξιώντας. Ωραία κουβέντα αλλά νομίζω χαλάει το thread.

1 Like

Ο οποίος Cavalera βέβαια αν δεν υπήρχαν οι «καθόλου επιδραστικοί» Korn ακόμη μάλλον θα έπαιζε thrash…

9 Likes

… θα έπρεπε να κυκλοφορήσει δεύτερο Nailbomb :sunglasses:

4 Likes

Ένα ακόμα έγκλημα που έκαναν γελοίες μπάντες όπως οι Korn. Ευτυχώς από βαρβάτα thrash μπάντες και αλμπουμς μετά το 2000 να φανε και οι κότες όποτε ας μείνει ο Καμπαλερα σε αυτά που κάνει. Ποσό γρήγορα όμως ξεπεράστηκαν και οι καμπαλερος και οι sepultura από την επιτυχία του Νουνού roots στην απόλυτη παρακμή και οι μεν και οι δε (οι δε sepultura ζήτημα να μάζεψαν 200 άτομα στην τελευταία τους εμφάνιση στην Ελλάδα ενώ τα τελευταία …,150 άλμπουμ τους έχουν πάει απατα ΠΑΝΤΟΥ). Οι καμπαλερος το παλεύουν να το γυρίσουν αλλά …δεν…,

Καλα μεταξυ μας τωρα ας επαιζε οτι επαιζε μεχρι και το Chaos Ad καις ας μην επηρεαζόταν ποτε απτους Korn αν ενοεις το Roots…εγω προσωπικα για τα beneath arise point blank τον γουσταρα κυριως οχι για τις grooviles των Soulfly

1 Like