Φημες για συναυλιες #2

θα παθαίναμε τέτοιο κακό :stuck_out_tongue: ;;;;

5 Likes

Στο είπα και στο ξαναλέω δεν κρίνεις εσύ ποιες μπάντες είναι γελοίες. Είναι προσωπική σου άποψη και ξέρεις που την γράφουμε

Εκεί που γραφω και εγώ την δικιά σου προφανώς. Δεν σου ζήτησα την άδεια για να εκφράσω την γνώμη μου για μια μπάντα, αν ποτέ στην ζητήσω μην μου την δώσεις.

Μην το πας εκεί ρε ψηλέ συνέχεια. Είσαι μουσικόφιλος όπως και εγώ. Κρίνουμε την μουσική όπως μας αρέσει και σύμφωνα με τα δικά μας γούστα. Από εκεί και πέρα θεωρείς πως μπάντες σαν τους κορν είναι γελοίες. Δικαίωμα σου αλλά το γράφεις λες και είναι γεγονός. Δηλαδή ότι είναι εκτός του δικού σου range είναι γελοίο. Και ρωτώ εγώ είσαι τρελός αγόρι μου τι λογική είναι αυτή;

Επίσης λέω πουθενά ΜΗΝ γράφεις ή ΜΗΝ λες την άποψη σου; Άντε γιατι θα μας τρελάνεις βραδιάτικα

Δεν φταίω εγώ αν τα παίρνεις προσωπικά , εγώ άτομα εδώ μέσα δεν βρίζω , τώρα αν κάποιος έχει θέμα γιατί του θίξαμε την μπάντα, την ομαδα, το κόμμα η δεν ξέρω και γω τι άλλο που αγαπάει πρόβλημα του. Ε ναι μπάντες σαν τους Korn για μένα είναι γελοίες, όχι μέτριες η κακές, γελοίες έτσι απλά. Σε προσωπικούς χαρακτηρισμούς δεν απαντάω και τους βρίσκω και μάλλον διασκεδαστικούς. Όταν διάφοροι γράφουν «σας πονάει το Σιάτλ» , η οι Sepultura θα έπαιζαν ακόμα …,thrash αντί για το κλαπατσιμπαλο Νουνού πράγμα που έπαιξαν θα παίρνουν απάντηση , ποτέ σε προσωπικό επίπεδο.

Τι φαση εντωμεταξυ που οι Σεπουλτουρα και καλα επηρεαστηκαν απο Κορν ενω συνεβη ακριβως το αντιθετο?

Σεπουλτουρα εχωσαν στο κοινοτυπο thrash που επαιζαν αρχικα κι αλλα στοιχεια, εγιναν thrash υπερμπαντα και μετα εβαλαν και τα βραζιλιανικα τους στοιχεια σε Chaos AD και σε Roots και απογειωθηκαν, αφου εγιναν μια μοναδικη μπαντα, που ξεχωρισε αναμεσα σε συρφετο.

Το οτι εγιναν οσα εγιναν με τον Μαξ κτλ ηταν ατυχη γεγονοτα, που οδηγησαν δυστυχως σε δραστικες αλλαγες στο line up, αλλα τουλαχιστον η μπαντα παρεμεινε τιμια και συνεχισε με τεραστια συνεπεια την πορεια που ειχε ξεκινησει με τα 2 αλμπουμς που ανεφερα. Απλα δυστυχως ηταν αδυνατον να αντικαταστησει την προσωπικοτητα του Μαξ, παρολα αυτα ο ΝΤερικ Γκρην γαμω τα τυπακια ειναι και τρελο λαρυγγι. Απο κει και περα, ονειρα για FOREVER METAL Σεπουλτουρα, Μεταλλικα, Paradise Lost, Anathema κτλ μπορει να κανει οποιος θελει. Σημασια εχει τι ΕΓΙΝΕ κι οχι τι θα ειχε γινει σε ενα ιδανικο συμπαν για τους χεβιμετσαλς.

6 Likes

Με προλαβες στο έντιτ. Δεν είχα σκοπό να σε προσβάλλω με την λέξη παραφέρθηκα πάνω στην ένταση σου οφείλω συγνώμη. Από εκεί και πέρα καμία μπάντα δεν μου έθιξες. Δεν ακούω κορν αρχικά ούτε πήρα κάτι προσωπικά.

Η λογική σου δεν έχει λογική όμως ρε φίλε. Έρχεται η χ μπάντα που δεν γουστάρεις και χαλιέσαι λες και θα σε βάλλουν να πας με το ζόρι. Χαίρεσαι αν δεν πάει καλά ένα event δηλαδή φτιάχνεσαι αν την Κυριακή φύγει ο κόσμος από τους disturbed προβληματισμένος και όχι χαρούμενος. Σαν να έρχομαι εγώ πέρσι στους maiden και να λέω πω γιατί έρχονται κλπ {μ αρέσουν οι maiden πάρα πολύ μην παρεξηγηθώ} και να μαθαίνω μετά το live την ταλαιπωρία που φάγατε και να χαίρομαι

Λες πως διάφοροι γράφουν διάφορα. Δεν είδα κανένα του Σιάτλ να λέει στους dimmu borgir γιατί έρχονται και μακάρι να πατώσουν να γελάσουμε. Wow φανταστική λογική. Ρε φίλε αν δεν σ αρέσει ένα live μην ασχολείσαι για σένα είναι γελοίο για άλλον εμπειρία ζωής. Να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα δηλαδή συνέχεια;

Ούτε αυτό που έγραφες στους disturbed πως όσοι θα πάνε είναι θύματα και κορόιδα είναι σωστό.

Τέλος επειδή γράφω έκθεση να ξαναπώ 1000 συγνώμη για τον χαρακτηρισμό δεν είχα καμία πρόθεση να το κάνω προσωπικό

2 Likes
3 Likes

Νταξ οτι χαμηλοκουρδησανε χαμηλοκουρδησανε,δεν ειναι ψεμα ετσι κ αλλιως αμα εξαιρεσεις τους Σαμπαθ στην μεταλ δεν υπαρχει παρθενογεννεση καλός η κακός ολοι επηρεαζονται απο καποιον σε καποια φαση της καριερας τους,βεβαια απτην αλλη εδω μιλαμε για ενα αλμπουμ το οποιο σκασανε μεχρι τον αμαζονιο για να ηχογραφησουνε καποια κομματια με ιθαγενεις που πιστευαν σε πνευματα κ τετοια,δεν ειναι ενα κοινοτυπο χαμηλοκουρδησμενο αλμπουμ της φασης korn,coal chamber κτλπ…Εγω προσωπικά το γουσταρω αυτο το αλμπουμ κ θα ηθελα να μπορουσα σε ενα παραλληλο συμπαν να δω ποια θα ηταν η συνεχεια μετα το Roots αμα ο Max δεν ηταν μουνοδουλος κ συνεχιζε κανονικα με την μπαντα γιατι οι τυποι ειχαν παρει φωτια κ ηταν με 4 αλμπουμ διαδοχικα (5 με το Nailbomb που μονο ο Paulo δεν συμετειχε,και ο Kisser ειχε ξενερωσει που καποια ριφφ απαυτα δεν μπηκαν σε αλμπουμ Sepultura τοτε)που μαμουσαν συμπαντα,μπορει κ να μιλαγαμε σημερα για μπαντα δεν ξερω και γω τι επιπεδου

5 Likes

Καλά μην ξεχνάς όμως και τα ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ποστς στο φόρουμ για το «κακό» ελληνικό κοινό που δεν εκτιμά του μεν και τους δε (κυρίως μάλιστα μπάντες που έτσι και αλλιώς δεν έχουν πέραση εκτός ΗΠΑ/Βρετανία). Όσο για τα live εντάξει τώρα το κακό είναι να μην δέχεσαι την πραγματικότητα. Να βγω τώρα εγώ π.χ να γραψω ότι οι Maiden είχαν σκίσει στην Μαλακάσα το 2011 σε θέμα προσέλευσης κοινού , τότε πολλοί τους έθαβαν δεν είδα μεγάλη ευαισθησία. Οσον αφορά τα live η πραγματικότητα ενοχλεί, εμένα ούτε οι Manowar μου αρέσουν αλλά έμαθα ότι το live τους ήταν καλό, δεν θα βγω να γραψω οτι ήταν μάπα (έστω στα πλαίσια των Manowar). Όταν βλέπω άτομα να θεωρούν ότι το grunge η το gothic η δεν ξέρω εγώ τι άλλη μπούρδα είναι πιο «ώριμα» από το μέταλ, ε θα παίρνουν απάντηση τι να κάνουμε πάντα με στοιχεία. Edit όσο για τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς (δεκτή η συγγνώμη) βρήκες άνθρωπο να τσαντιστεί, δεν χαλιέμαι εγώ με κάτι τέτοια,

1 Like

πωω ρε πουστη μου, “ΦΗΜΕΣ ΓΙΑ ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ ΛΕΕΙ” και διαβάζουμε σεντονια απειρων Post για την επίδραση του nu-metal και την μουσικη των KORN… Ελεος το κωλοχανειο μου μεσα, οκ μπορει και να πεταξουμε κανενα off-topic σχόλιο αλλά ολοι σχολιάζουνε ότι να’ναι, όπου να’ναι και για όσο να’ναι !!!

7 Likes

grunge ακούω αρκετά οπότε δεν το θεωρώ μπούρδα. Αλλά το μέταλ είναι κορυφή. Φυσικά και αλήθειες πρέπει να γράφουμε. Όσο και αν μας αρέσει το αγάπημένο μας γκρουπ καλά είναι να παραδεχόμαστε όταν δεν είναι καλό ή όταν είναι 3 κ ο κούκος. Σταματάω εδώ γιατί πολύ οφ τοπικ βγήκαμε που λέει και ο φίλος

edit χαίρομαι και πάλι συγνώμη. Δεν είμαι τύπος που προσβάλει πόσο μάλλον όταν δεν σε ξέρω καλά

1 Like

Ρε μαν τι παει να πει ειναι πιο ωριμα απτο μεταλ η καθε μπουρδα?Δηλαδη οι Alice in chains και οι Pearl Jam που εκεινη την εποχη κατουραγανε ολη την πουστικη hair metal σκηνη του μεταλ και παραλληλα ηταν και κολληταρια με κατι τυπους απο doom μπαντες φαση Keenan ο Cornell Staley o Anselmo,και οι μεν κ οι δεν ροκ σκηνες ειναι αλλες πιο βαριες αλλες πιο χαλαρες με διαφορετικες στίχους…support ειχανε παρει οι Slayer τους Alice τοτε btw…πολυς ντορος για συγκριση μεταλ γκραντζ χωρις λογο,και τα μεν και τα δεν ειχαν μπανταρες

4 Likes

Το hair metal ήταν το Metal μόνο στις Η.Π.Α, στον υπόλοιπο κόσμο δεν θεωρούνταν καν μέταλ, ποπ μέταλ το λέγαμε εμείς οι παλιοί, δεν είναι και ότι αντιπροσωπευτικότερο του μέταλ της δεκαετίας του 80. μέταλ της δεκαετίας του 80 ήταν οι Maiden, Metallica, Slayer, Ozzy, Accept, Dio κ.λ.π, κ.λ.π.

1 Like

Ακου λιγο λοιπον απο τον κολλητο μου που ηταν στα 90s Αμερικη,υπηρχαν καποιοι που κραζανε την alternative μουσικη αλλα ο περισσοτερος κοσμος δεν καθοταν να κραζει μουσικες σκηνες,μονο κατι μπετοστοκοι λες κ θα βγαζανε λευτα! καλα αστο περι pop metal,σχεδον ολοι αυτο ακουγανε μεχρι και οι celtic frost το γυρισανε σε πουστριλικια τοτε,το οτι υπηρχε η θρας δεν ανερει το οτι μεσουρανουσαν κ οι αλλοι

Φυσικά σχεδόν όλοι αυτό ακούγανε ΣΤΙΣ Η.Π.Α, αυτό έγραψα και εγώ. Υπάρχει ζωη και εκτός Η.Π.Α. Όσο για το παράδειγμα των Celtic Frost άκυρο και τελείως μεμονωμένο (και το γράφει αυτό ένας από τους ποιο μεγάλους φαν εν Ελλαδι που κυνήγαγε στα τέλη της δεκαετίας του 80 τα Demοs των Hellhammer με το ντουφέκι παρακαλώντας με γράμματα τον Ανδρέα Βενέρη η κάπως έτσι να του ΓΡΑΨΕΙ καμία κασσετα) , ο Tom είχε πολλά ψυχολογικά προβλήματα τότε και ήθελε να εκφραστεί έτσι, λες να περίμεναν να γίνουν σουπερστάρ με το cold lake ? Περίπου την εποχή κυκλοφορίας του cold lake είχαμε αλμπουμς όπως το 7th son, το and justice for all και πολλά ακόμα.

Και σήμερα ποπ μέταλ το λέμε για μπάντες τύπου Ghost. Εντελώς overrated εντωμεταξύ.

anyway και γω ειμαι μεγαλος φαν celtic frost,δεν ξερω τι μπιελες βαραγε ο warrior τοτε αλλα τον συνεπήρε η έξαρση της εποχη ανεξάρτητα τι κούμπωνε η δεν ξερωγω τι,παντα μου φενοταν πολυ περιεργη κοντρα grunge metal γιατι και τα 2 παρακλαδια της ροκ ειναι και μαλιστα το ενα για οσο υπήρξε μίλησε και για θέματα σοβαρά με προσωπικούς στίχους κιόλας μεσα…Νομιζω πιο πολυ κοντρα μεταλ με Νιρβανα παιζει να ταν παντως παρα με ολη την σκηνη του Σιατλ,καλως η κακως οι Νιρβανα ηταν η εκπροσώπηση αυτης της φασης λογω Nevermind και παντα αυτον ακουγα να κραζουν οι μεταλαδες,οι αλλοι Κορνελ Σταλευ Καντρελ τα χανε καλα με Μεταλλικα Παντερα COC Sepultura Slayer

Μηπως με τον Κομπεην ειχαν κοντρα; Γιατι εβαλε τον Τζοβανι;

2 Likes

…και το τραβηγμα μαλακιας συνεχιζεται…