Φημες για συναυλιες #2

Μεγάλο παραμύθι το ότι οι nirvana κλπ διέλυσαν το metal.
Ήταν απλά η επόμενη μόδα. Μετά από το χαρούμενο sleaze/hair metal, ο κόσμος το γύρισε στα 90’s στο άλλο άκρο.

Το ότι έγραφαν καταθλιπτική μουσική (πιάνοντας την τάση της εποχής), δεν σημαίνει ότι είχαν μεγαλύτερο βάθος.

Οι ροκάδες/μεταλάδες δεν άκουγαν hair στα 80’s και δεν άκουγαν και grunge μετέπειτα.

Τα 90’s υποτίθεται ότι “πέθανε” το metal, κυκλοφόρησαν απίθανα άλμπουμ σε progressive-power-technical-thrash-symphonic κλπ.

9 Likes

Θα βασιστώ στον χαρακτηρισμό σου περί γελοίων και σε προτρέπω να χαζέψεις κάποια στιγμή αυτό το βιντεακι (χαρντκορας είναι ο άνθρωπος, αλλά ξέρει τι λέει)… Ελπίζω να σε βοηθήσει να εκτιμήσεις λίγο το νουνού…
1 Like

Δισκάρες βγήκαν, αλλά κυρίως πο μπάντες κυρίως που προυπήρχαν. Metallica, Judas κτλ.
5-10 μπάντες με στυλ 80ς πετάχτυκαν τυπου Firehouse κτλ, αξιολογότατες, αλλά δεν κράτησαν αφού το είδος δεν τράβαγε, δεν ήταν στη μόδα, δεν το έπαιζε το ράδιο.
Εδώ ζητάγανε απο γκρούπ τύπου Dokken να παίξουν “ΕΤΣΙ” και φυσικά όταν το κάνανε, ούτε ο νεαρόκοσμος το ήθελε, ούτε οι παλαιοί οπαδοί.
Τι κι α βγήκαν οι Skyclad + οι Conception κλπ στα 90s όταν δυστηχώς στα νούμερα, τους πέρασαν οι Turisas και ο κάθε χαχανούλης τύπου Alestorm και οι POS και οι Leprous.
Soundgarden / AIC ok. κατι κομμάτια Nirvana και 1-2 PJ οκ, απο εκει και πέρα… όλη η σκηνή αυτή ήταν πολυ γκρινιάρικη.

Ρε πέθανε το nu metal?

1 Like

Έτρωγες ακόμη τα κόλλυβα του metal και έχασες του nu ?

1 Like

Δεν πέθανε το σκότωσαν :sneezing_face:

Είμαστε με αυτούς που το σκότωσαν ή με το nu-metal που το φάγανε τόσο νέο?

Είμαστε με τους από δω, που γαμαν τους αποκεί…

3 Likes

Γίνε πιο συγκεκριμένος να ξέρω με ποιους να πάω.

Αν και είναι πάρα πάρα πάρα πάρα πολύ σοβαρό θέμα, είμαστε με οποίους γουστάρουμε…
Εδιτ : το προτιμότερο είναι να είμαστε με αυτούς που κερδάνε

Μα μια ο ένας πεθαίνει, μια ο άλλος. Πολλά τα αλλεπάλληλα φονικά στη σκληρή μουσική. Για να είμαστε ακόμα ζωντανοί είμαστε τόσο σκληροί ΑΡΑΓΕ?

Δεν θα το έλεγα σκληροί, αλλά αδυσώπητοι… Ίσως και σκληροί και αδυσώπητοι… Τι να πω ποιος ξέρει… Αυτός που ξέρει να μας πει…

πω σοβαρα τωρα??? αφησα το θέμα χθες το βράδυ,μπαίνω τώρα και ακομα το ίδιο αναλύουμε???

Καλε ναι σιγά :rofl:

2 Likes

Δεν χρειάζεται φτάνει ένα live Videaki από οποιαδήποτε τέτοιου είδους μπάντας για να βγάλω συμπεράσματα. Τέλος πάντων προσωπική μου γνώμη είναι και δεν πρόκειται να την αλλάξω, δεν ξέρω γιατί μια ημέρα μετά διαρκως επανερχόμαστε στο ίδιο θέμα.

1 Like

Δεν είναι φήμη
Boris live in Athens 21.12.19 (στο Temple)

Η πλάκα είναι ότι με το σερτς που έκανα για το εάν έχει αναφερθεί, είδα ότι είχαν παίξει στην Αθήνα πριν τρία χρόνια την ίδια ακριβώς ημερομηνία 21.12.16 :yum:

Εισητήρια από 23€ λέει…

1 Like

Ελα ρε ! Πολυ καλη ημερομηνια επισης κοντα στις γιορτες, θα κανονισω να ειμαι κατω.
Boris + Stephen O Malley, απο τις μεγαλυτερες συναυλιακες εμπειριες.
Παιζουν και με ΜΟΝΟ εδω πανω στο νησι.

Crazytown βλέπω τον αυγουστο στο 8ball… είχα ξεχάσει την ύπαρξη τους…απο το σχολείο!

Ναι σωστος!

1 Like

καγκουριλα ολ δε γουεϊ

3 Likes