Φημες για συναυλιες #2

Έχεις το 1/2 σιγουράκια εσύ :slight_smile:

1 Like

Τωρα σοβαρα οι αλλοι ανακοινωσαν περιοδεια για το φθινοπωρο?
Μα καλα ποσο ηλιθιος ειναι πια ο κοσμος.

3 Likes

Lollapalooza Βερολίνο αναβλήθηκε αλλά επιστρεφουν χρήματα αν διαβασα καλα στα γρήγορα

Γενικά το Βερολινο από χθες το απόγευμα με πολιτική απόφαση έβαλε λουκέτο σε ο,τιδήποτε υπάρχει με 1001+ άτομα ως τις 31 Αυγούστου και με 5001+ άτομα έως τις 24 Οκτωβρίου. Από συναυλίες μέχρι τον Μαραθώνιο του Βερολίνου (πέρυσι είχε 45+Κ κόσμου) κι από αθλητικές αναμετρήσεις έως εκθέσεις και παραστάσεις, δεν υπάρχει εξαίρεση.

Όπως έχουμε πει ήδη, τα ΤΜ και τα venues και οι μπάντες περιμένουν ο ένας τον άλλον και όλοι μαζί την Πολιτεία. Η Πολιτεία μίλησε χθες βράδυ, οπότε περιμένω εξελίξεις για όσους έχουμε κλείσει κάτι εκεί ή στη Γερμανία γενικώς.

Καλά, με το ποδόσφαιρο τι θα κάνουν εκεί; Χωρίς κόσμο μέχρι Οκτώβριο;;;

Μέχρι το τέλος του ημερολογιακού έτους είναι η αρχική εκτίμηση. Υπάρχουν φωνές που λένε για κεκλεισμένων έως το επόμενο καλοκαίρι ή και μέχρι το τέλος του 2021, αλλά μου φαίνεται λίγο υπερβολικό σενάριο αυτό το τελευταίο.

2 Likes

Τρομερή αμηχανία στις κινήσεις της η Γερμανία μέχρι τώρα και για τα venues και για τα εισιτήρια και για όλα.

Ανοίξανε τα μαγαζιά την περασμένη Δευτέρα (κάτω από 800τμ) και σήμερα ενημέρωσαν ότι την επόμενη Δευτέρα, υποχρεωτικά όλοι οι καταστηματάρχες και οι υπάλληλοι μάσκα και γάντια (μια εβδομάδα μετά δηλαδή).

Δίνουν ειδική άδεια να ανοίξουν 11 καταστήματα ΙΚΕΑ και βγαίνει μετά η Kaufhof και πάει στα δικαστήρια την πολιτεία για φωτογραφικό νόμο (για τα 800τμ).

Στην DHL έχουν ξεζουμίσει τόσο καιρό τα παιδιά που είναι Mini Job και τρέχουν πανικόβλητα για να φέρουν εις πέρας τεράστια βουνά με δέματα (Μέχρι και Κυριακές τους απασχολούν). Οι Full time γυρνάνε την επόμενη Δευτέρα.

Γίνονται πραγματάκια και στην Γερμανία :crazy_face:.

Φαντάζομαι θα αργήσει πολύ ακόμα να ξεδιαλύνει το τοπίο.

1 Like

Απορω γιατι μεγαλες μπαντες δεν εχουν ακυρωσει τις καλοκαιρινες περιοδειες και περιμενουν επισημες ανακοινωσεις απο τις κυβερνησεις.

1 Like

Ένας φίλος μου έλεγε το εξής περιστατικό: μια κοπέλα από το περιβάλλον του είχε κάνει μια αγορά μέσω internet και περίμενε το δέμα. Έπεσε το τηλέφωνο ότι ο ντελιβεράς είναι από κάτω, κατέβηκε η κοπέλα να παραλάβει και είδε ότι ο ντελιβεράς ήταν ένας …ταζιτζής :joy:. Ο οποίος είχε γεμίσει το πίσω κάθισμα και δέματα και παρέδιδε σε όλη την περιοχή.

Αν το καλοσκεφτείς βέβαια, οι ταξιτζήδες δεν έχουν καθόλου δουλειά και οι μεταφορικές εταιρείες δεν έχουν ανθρώπους να καλύψουν τις πολύ αυξημένες ανάγκες αυτής της περιόδου :smiley:

4 Likes

το Public το εκανε αυτο, γιατι οι παραδοσεις που ειχε μεσω μεταφορικων ειχαν τεραστιες καθυστερησεις μιλαμε για εβδομαδα και ανω, και ετσι βρηκε ταξιτζηδες του ναυλωσε αναλογα και τους φορτωσε τα ταξι.
Καλυτερα απο το να καθονται και να μην εχουν δουλεια, κατι ηταν και αυτο για αυτους.

4 Likes

Κι εγώ σήμερα πέτυχα στην περιοχή έναν ιδιώτη με τζιπάκι να κάνει αυτή τη δουλειά

Καλησπέρα
επειδή η αγαπητή ryan μου έστειλε και μένα μνμ για voucher ,
ενω έχω κάνει απο τις 20 μάρτη αίτηση για επιστροφή χρημάτων ,
ξέρει κάποιος πως ξανακάνω αίτηση για επιστροφή ή δεν μπορώ
πλέον να ξανακάνω και πρέπει να φορτωθώ το voucher ???
γιατι η σελίδα που σε στέλνει δεν καταλαβαίνω πως ξανακάνω refund

Η σελίδα που σε στέλνει για refund μιλάει πάλι για voucher και τα πλεονεκτήματα του :rofl:.
Πλέον πρέπει να κάνεις αίτημα μέσω messenger (ναι, όντως) για να μπεις σε προτεραιότητα. Μπες στο messenger της Ryanair και έχει εκεί οδηγίες, θέλουν όλα τα στοιχεία της κράτησης.

Υπέροχα πρέπει να ψάξουμε πως κάνουμε και messenger για ενα refund
στην Ryan.

3 Likes

Xθές ημουν “σε αναμονή” στο chat τους απο τις 11 το πρωι με ανοιχτο tab μεχρι τη νύχτα.Ενω ειχα συμπληρώσει οτι ζητουσαν και ειχα περιγραψει λεπτομερώς ολο το case.Κακώς δε το κράτησα copy για να το κανω paste για ολες τις επόμενες μερες.Έχω κάνει κι εγω τις αιτήσεις που ειχαν στείλει για refund των πτησεών και ειχαν απαντησει οτι η διαδικασια θα παρει πανω απο 20 εργασιμες λογω φόρτου εργασιας…Μετα εστειλα προχθες το βραδυ το νεο mail περι vouchers , χωρις καν θέμα στο header.

Απο οτι ακουγεται παντως και παρά την Ευρωπαϊκη οδηγία που υπάρχει για τα refunds, πανε να το αλλάξουν εις βάρος των επιβατών. Αegean μεν το παρακάτω, αλλα…

http://www.synigoroskatanaloti.gr/docs/announce/2020-04-14.Response-Aegean.pdf?fbclid=IwAR2NLgsK4R2myZtuQCnT3INKNyxaSueEzAz9CkTFSlARaEfUxUqopVYPr9Q

Όπως έγραψα και παραπάνω, πλέον το voucher και το 18μηνο για όλες τις αεροπορικές έχει κυβερνητική κάλυψη…

https://www.bankingnews.gr/index.php?id=493704&fbclid=IwAR3_Cf3FWxXSLquw0tE2lDez68e5iT7NTAlZs5CoDnTspuMM_GQTGd2OEQw

Συγκεκριμένα, η απάντηση που δίνει η Aegean (και φαντάζομαι όχι μόνο αυτή) σε όλους είναι πως:

Εξαιτίας της πανδημίας, η Ελληνική κυβέρνηση, σε συνέχεια παρόμοιων πρωτοβουλιών και άλλων χωρών της ΕΕ, ψήφισε πρόσφατα νόμο (ΦΕΚ, Τεύχος A’ 84/13.04.2020) που επιτρέπει στις επιχειρήσεις στον τουριστικό τομέα, συμπεριλαμβανομένων των αεροπορικών εταιριών, να εκδώσουν voucher, αντί της άμεσης επιστροφής χρημάτων. Αν παρόλα αυτά, το credit voucher δεν εξαργυρωθεί εντός 18 μηνών από την ημερομηνία έκδοσής του, το πλήρες ή το υπολειπόμενο ποσό θα επιστραφεί με τη λήξη του, πάραυτα. Ευχαριστούμε.

Άτοκο δάνειο για 18 μήνες δηλαδή. Και νόμιζα ότι αυτό το κάνει μόνο η Εφορία με την παρακράτηση φόρου, oh well…

7 Likes

rage ανακοινωσαν συναυλια Σεπτεμβρη :joy: :joy: :joy:

1 Like

Θα ήθελα να τους ξαναδώ, αλλά τέτοια ώρα τέτοια λόγια…

που?