Φημες για συναυλιες #2

Αυτό δεν την απαλλάσσει από το να επιστρέψει τα χρήματα, απλά της δίνει μεγαλύτερο χρονικό περιθώριο.

Για μένα δεν είναι παράλογο γιατί ουσιαστικά έχασε το 100% των εσόδων της από τη μια μέρα στην άλλη για λόγους ανωτέρας βίας. Αν χρεωκοπησει θα κάνεις παραπάνω να πάρεις τα λεφτά. Με αυτή τη λογική και μόνο το λέω

Έχω κοιμηθεί σε terminal του Fiumicino ρε :stuck_out_tongue:!

My deepest sympathies.

Σωστός. Είναι υποχρεωμένοι πλέον να έχουν στο site τους φόρμα για αποζημιώσεις.
Απλά ΑΝ σου δώσουν κουπόνια όσο είσαι στο αεροδρόμιο για την καθυστέρηση (για νερό, φαγητό κλπ) απαλλάσσονται από το να σου αποζημιώσουν κάποια έξοδα. Αν σου κλείσουν ξενοδοχείο και μεταφορά, το ίδιο.

Η ΕΕ είναι πρότυπο σε προστασία καταναλωτή από αεροπορικές, GDPR, τραπεζικό σύστημα, τηλεφωνικές εταιρείες κλπ. Έχει τεράστια πρόστιμα αν δεν είναι τυπικοί με αποζημιώσεις, κρυφές χρεώσεις κλπ.

1 Like

Oύτε καν σε terminal, ΕΞΩ από το Fiumincino στα παγκάκια γιατί 2 με 6 το έκλειναν και πήγα απευθείας μετά από λαιβ στον Ιππόδρομο (20’ περπάτημα) και πετούσα 7 το πρωί.

Όχι ρε.
Είναι απολύτως λογικό μια ιδιωτική εταιρία να αποφασίζει να κρατήσει 18 μήνες τα χρήματα σου- λες και η κατάσταση έχει επηρεάσει μόνο αυτούς- και αφού τρώει το κράξιμο του αιώνα να έρχεται το κράτος με ΠΝΠ και να την νομιμοποιεί…
That makes sense…

1 Like

Νομικά δεν έχω τεράστιες γνώσεις, αλλά δεν είναι ευθύνη της που δεν σου προσφέρει την υπηρεσία.

Τα λεφτά σου τα έχει σε ειδικούς λογαριασμούς και δεν κινδυνεύουν σε περίπτωση χρεωκοπίας. Το έξτρα διάστημα της το δίνουν γιατί υπάρχει αβεβαιότητα για το πότε θα επιτραπούν οι πτήσεις, πόσοι από τους πελάτες της που έχουν εισιτήρια θα πετάξουν πόσοι από αυτούς που ακυρώθηκαν οι πτήσεις τους θα θέλουν να πετάξουν σε νέες ημερομηνίες κοκ.

Δεν το παίζω υπεράνω, έχω 2 πτήσεις που εκκρεμούν, 4 λάιβ με ακριβά εισιτήρια κοκ.
Δεν είναι απλό και δεν είναι συνηθισμένη κατάσταση. Οι αεροπορικές έχασαν 100% των εσόδων τους. Την 11η Σεπτεμβρίου έχασαν ένα 20%-30%. Δεν είναι ότι τους δίνεις άτοκο δάνειο, αλλά βοηθάς στο να μη χάσουν μερικές εκατοντάδες χιλιάδες κόσμος τις δουλειές τους αυτή τη στιγμή.

Το κράτος ότι και να κάνει, δεσμεύεται από τους νόμους της ΕΕ, αν η ΕΕ αποφασίσει ότι πρέπει να πάρεις τα λεφτά σου άμεσα, η Βουλή δεσμεύεται να νομοθετήσει ξανά.

2 Likes

Προσωπικά το η «μετοχή της Aegean ενισχύθηκε άνω του 9%», μέσα σε αυτή την κατάσταση μου χτυπάει πολύ άσχημα.
Καταλαβαίνω αυτό που λες αλλά η Aegean έπαιξε βρώμικο ρόλο στην υπόθεση της Ολυμπιακής, έγινε ιδιωτικό μονοπώλιο στην Ελλάδα και στην πρώτη μεγάλη κρίση- κι αφού ένα μηνα αυθαίρετα έχει επιβάλει στους πελάτες της το 18μηνο- τελικά βάζει το κράτος να νομοθετεί υπερ της.
Γενικά μια τραγική κατάσταση.
Κατά τη γνώμη μου σκανδαλώδης.

3 Likes

Στο Ciampino το έχεις κάνει αυτό. Το έχω κάνει κι εγώ :joy:.

1 Like

Ναι προφανώς, αυτό που δε σου λέει είναι πόσο είχε πέσει πριν (40% κάτω από την αρχή του χρόνου, μετά το 9% που κέρδισε).

Το κράτος κάνει τα κέφια της Aegean γιατί είναι συστημικά σημαντική. Έχει χιλιάδες εργαζόμενους, έχει μονοπώλιο όπως λες σε πολλές πτήσεις εσωτερικού και εξαρτώνται έμμεσα από αυτήν ολόκληροι κλάδοι σε νησιά κλπ. Φυσικά και έχει ευθύνη το ελληνικό κράτος που δημιούργησε τέτοια μονοπώλια και είναι συστημικά σημαντική η Aegean, αλλά η πανδημία χτύπησε όλες τις αεροπορικές, από τις πιο απαίσιες σε customer service, όπως η Ryanair και η Aegean, μέχρι εξαιρετικές όπως η Virgin που πρώτα σε αποζημίωνε και μετά ρωτούσε τι και πως.

Θέλει υπομονή και όχι βιαστικές κινήσεις (voucher κλπ).

Σωστός, το Ciampino ήταν. Ιταλικά αεροδρόμια, ότι χειρότερο.

Αν όμως εσύ ο ανώνυμος, χάσεις τη δουλειά σου και το 100 % εσόδων, άρπα μια κατάσχεση. Όχι παιδιά δεν είμαστε συμμέτοχοι, ούτε στις ιδιωτικές τράπεζες, ούτε στις ιδιωτικές εταιρίες, για να πληρώνουμε, σορτάκηδες τζογαδόρους και “επενδυτές”. Μη σώσουνε κι έρθουνε. Αν θέλει ο άλλος να επενδύσει θα το κάνει.

3 Likes

Κάποτε όταν βλέπαμε πολλά νέα σχόλια σε αυτό το thread, μπαίναμε για να διαβάσουμε αν είχε ακούσει κανείς κάτι για Maiden, τώρα βρίσκουμε συμβουλές για το πως να πάρεις αποζημίωση από ακυρωμένη πτήση…
…πόσο πιο χαμηλά, τι μας κρύβουν;!

16 Likes

Για όσους έχουν εκκρεμότητες με εισητηρια της ryanair

Ανακοινωθηκαν Mayhem Οκτωμβρη???

Ναι μου ήρθε καινούργιο mail χτες ενώ περίμενα να μπουν τα χρήματα. Απίστευτα πράγματα.

Ναι

4 Likes

Ναι οπωσδήποτε

Λίγο έως πολύ αισιόδοξο …μακάρι δηλαδή αλλά δεν το βλέπω

Ανακοινωθηκε ολη η Ευρωπαικη περιοδεια - μολις ελαβα μηνυμα και για Αγγλια τον Οκτωβρη.

Το όλο σκηνικό προμηνύεται τουλάχιστον… άρρωστο!
Δε βαριέσαι, blessed are the sick που έλεγαν και κάποιοι άλλοι!

(Σοβαρά τώρα, αν τελικά γίνονται live το ερχόμενο φθινόπωρο/χειμώνα θα είναι έκπληξη, ειδικά αν μιλάμε με όρους περιοδείας που περιλαμβάνει πολλές χώρες)

1 Like