Συμβουλες για αγορα κινητου

Αν σκέφτεσαι και για Nexus θα έλεγα να δεις κάτι λίγο πιο εξελιγμένο και να δεις το LG G2 Είναι καλύτερο και νομιζω πιο γρήγορο απο το NEXUS. Επίσης το CPU είναι πιο γρήγορο από το S4 από όσο θυμάμαι και έχει και ραδιόφωνο που δεν έχουν τα προηγούμενα!

Ναι το τσέκαρα αλλά μου φαίνεται πολύ μεγάλο σε μέγεθος και είδα λίγο το μενου του που μου φάνηκε ο,τι να ναι. Τώρα έχω σκαλώσει στο δίλημμα S4 και S4 mini λόγω μεγέθους γιατί φοβάμαι μήπως δε με βολέψει το μεγάλο. Άμα κάποιος είχε το ίδιο θέμα και έκανε τη μετάβαση στο μεγάλο ας πει την εμπειρία του :stuck_out_tongue:

ρε παρε το motorola το g

θα το γράψω εδώ μιας και διαβάζουν πολλοί :stuck_out_tongue:

να το σπάσω το γαμήδι το S4 ή όχι?
λοιπόν! τρώει άκυρα κρασαρίσματα χωρίς λόγω… κυρίως όταν πας να τραβήξεις φωτό, βίντεο ή να δεις βίντεο… βέβαια υπάρχουν και κάποιες φορές που το κάνει όταν η μπαταρία είναι στο 60-50% και απλά το χρησιμοποιείς… τι κάνει ακριβώς; κλείνει και μετά κάνει απανωτά restart φτάνοντας μέχρι την αρχή που πετάει το icon S galaxy s4… επανέρχεται μόνο όταν του χώνεις τον φορτιστή!
To update στο λογισμικό φταίει?
Μπαταρία? παίζει γιατί είχαν βγει πολλές ελαττωματικές… αλλά αν δεν το πολυ-δουλεύεις δεν το πολύ- παθαίνει…
Κάποια εφαρμογή δεν νομίζω διότι το επανέφερα στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και πάλι τα ίδια…
any idea κανείς?

@vedder
Επειδή ήμουν και εγώ ανάμεσα στα 2 θα πρότεινα το mini, όπου κατέληξα δλδ. Άψογο στη χειρότερη. Πατάει κάτω S3 και κάτω όπως και όλα τα iphone αν το δεις από μεριά των specs. Η οθόνη είναι ότι πρέπει. Ούτε αρκετά μεγάλη ούτε αρκετά μικρή. Θεωρώ το κατάλληλο μέγεθος. Σαφώς παίζει ρόλο και τη χρήση θα του κάνεις. Στα πρώτα 5 λεπτά του χώνω CyanogenMod και το κινητό απλά έγινε 5 φορές καλύτερο.

@nodi
Εξωτερική κάρτα έχεις? Αν ναι, προσπάθησε να την αλλάξεις να δεις συμπεριφορά.
Σε ποια έκδοση firmware είσαι?
edit: Σου λέω για την κάρτα καθώς ότι έχω δει στη δουλειά με παρόμοιο πρόβλημα, μερικές φορές η samsung προτείνει αυτό και λύνει το πρόβλημα.

να δοκιμάσω με άλλη κάρτα sd το διάβασα και αλλού… αλλά δεν έχω :frowning:
τώρα για το firmware δεν ξέρω ποιο έχει, δεν το έχω και εδώ να δω… του έχω κάνει update στο τελευταίο αλλά παίζει διαφορετικό firmware για διαφορετική έκδοση S4 ε? ένα πράμα σαν τα bios δηλαδή… (δεν πολύ-σκαμπάζω από κινητά μην βαράτε, pcάκιας είμαι)

Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές!

Αρχικά αυτό ξεκίνησε με το που έκανες update?
Δεύτερον αν δεν έχεις κάρτα δανείσου από κανά φίλο :stuck_out_tongue: . Μέχρι να γίνει αυτό προσπάθησε μια να την φορμάρεις σε έναν υπολογιστή και δες συμπεριφορά.

μεταξύ motorola g και sony xperia sp, τι θα προτεινατε?? να σημειώσω πως τα βρισκω στην ίδια τιμή και μάλιστα το μοτορολα με την 16Gb μνήμη.

Έχω την εντύπωση ότι το Sony Xperia SP τρέχει στα 1,7GHZ ενώ το Motorola moto G στα 1,2GHZ με Snapdragon 400. Κάπου κερδίζει, κάπου χανει το ένα από το άλλο. Παρόλο που το Motorola εχει και οθόνη IPS νομίζω ότι θα πήγαινα στο Sony Xperia SP! Κατα προτίμιση λευκό!

Ευχαριστώ για την απάντηση filam. Ισχύει ότι το καθένα κάπου χάνει κάπου κερδίζει. Το Sony είναι ταχύτερο και με καλύτερη φωτογραφική και παίρνει και επέκταση μνήμης. Για το θέμα με το κιτκατ της android κσαι αν θα πάρει αναβάθμιση το sony, τι λες?? Είναι ο βασικός λόγος που αμφιταλαντεύομαι ακόμα.

Το μόνο πλεονέκτημα του sony είναι η επεκταση μνήμης. σε όλα τ άλλα χάνει.

προτεινεις μοτορολα λοιπον nihilist? δν είμαι και πολύ σχετικός,οπόλτε κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη

Χαλαρά ναι.

Και εγω Μοτο λεω

Δηλαδή το θέμα της ταχύτητας ισοσκελιζεται λόγω του snapdragon που έχει το Motorola??

το update σε kit kat το κανουμε?

Ποια ταχύτητα βρε αδερφέ. Το G είναι τετραπύρηνο και το SP διπύρηνο. Ψάχτε λίγο και μην κολλάτε στα νούμερα.

http://www.gsmarena.com/sony_xperia_sp-5364.php
http://www.gsmarena.com/motorola_moto_g-5831.php

Συν ότι για όποιον έχει εμπειρία από Sony, ξέρει ότι το android της sony είναι μία από τις 7 πληγές του φαραώ. Το G φοράει καθαρό android οπότε είναι εξ ορισμού ταχύτερο.

Βγαίνει σύντομα καινούρια έκδοση του moto g(4G και με SD slot), ελαφρώς πιο ακριβό
Οπότε καλύτερα να περιμένεις λίγο, ακόμη και αν δε σε ενδιαφέρουν το 4G και η επεκτάσιμη μνήμη, όταν κυκλοφορήσει θα πέσει η τιμή του παλιού

οσοι εχετε το lg g2 εχετε κανει το upgrade σε kit kat?