Συμβουλες για αγορα κινητου

Το νέο moto g παίρνει και sd και είναι και για lte δίκτυα.

Στα δυο κινητά που προαναφέρατε κινούμαι και στο Sony Xperia M.

Norda ενα απο τα βασικα που πρεπει να κοιταξεις σε smartphone ειναι η μπαταρια. Εγω με Samsung Galaxy S2 εχω σπαστει απειρα εδω και τρια χρονια, το φορτιζω 2 και μερικες φορες και 3 φορες τη μερα. Τραγικη κατασταση! Πανω απο δυο ωρες σε wifi-3g και το κινητο τα φτυνει, οποτε ο παραγοντας μπαταρια για μενα ειναι πολυ βασικος. Καλα λογια σε θεματα αυτονομιας εχω ακουσει για τα LG. Οταν παρω προς τα εκει θα παω μαλλον.

Απο τα 3 που λετε καλυτερο φαινεται το Moto G. To Sony εχει πολυ μικρο επεξεργαστη και υπερβολικα μικρη μνημη, τα 4gb δε φτανουν για τιποτα. Δωσε λιγα παραπανω να παρεις κατι αξιοπιστο που δε θα σου σπασει τα νευρα.

Μακριά από σονυ. Στο λέει κάποιος που την τελευταία 5ετια είχε μόνο σονυ. Το καλύτερο που έχω πιάσει στα χέρια μου ως τώρα είναι το Motorola. Πάντως και τα Windows Phone είναι μία χαρά τηλέφωνα

+1 για τα WP

Εδώ και ένα χρόνο περίπου έχω αγοράσει από φίλο το Samsung Ativ S (windows phone) και είμαι μια χαρά.

[SPOILER]

4,8" οθόνη, Micro SD μέχρι 32gb (ενσωματωμένη μνήμη 16gb), κάμερα με φλάς 8mega pixels (και μπροστινή 1,3 για το Skype), αποσπώμενη μπαταρία…
(που από το 80% γιατί δε το φορτίζω ποτέ εντελώς, με:
-μισή ώρα wifi
+μισή ώρα παιχνίδια
+Καμιά ώρα μουσική
+1 ώρα ομιλία συνολικά (χονδρικά),
φορτίζω κάθε τρεις μέρες (72 ώρες για την ακρίβεια)…) [/SPOILER]

Αν και μοντέλο του 2013, διπύρηνο, 1gb ram (!) δεν είχα πρόβλημα με κολλήματα,lagarismata κλπ. (πιστεύω λόγω των Windows 8 που είναι πανάλαφρα), οπότε λογικά, σήμερα θα έχουν “προχωρίσει” κιόλλας
Για τα windows phone :

[SPOILER]
Στα “+” ότι μπορείς να επιλέξεις όταν κάνεις browsing, μεταξύ έκδοσης για Η/Υ ή για Κινητά…

  • επίσης έχεις office (Word, P.Point+Excel) (έχω κάνει παρουσίαση Powerpoint από το κινητό)
    [B]edit: [/B] Στα “-” ότι για να βάλεις ένα ringtone πρέπει να τα συνδέσεις στον Η/Υ #-o Και να αντιγράψεις το Mp3 στο φάκελο ringtone, και τέλος δεν έχει RADIO (το δικό μου δε ξέρω γενικά τα WP). Αλλά υπάρχει η app “e-radio” που τα σπάει…

Και άν έχεις και στον υπολογιστή τα 8… πετάς αρχεία στο onedrive και τα φορτώνεις από το ένα στο άλλο…
[/SPOILER]
Τώρα… Αυτό που φαντάζομαι πως ψάχνει η norda, είναι:
Α. διάρκεια μπαταρίας (για να μην ασχολείται)
β. μεγάλη οθόνη (για το ιντερνετ) και
γ. micro SD

Θενξ για τα ποστ. Επίσης, τελευταία ερώτηση να πάρω μια απόφαση.

Lenovo S820 SmartPhone Android4.2 Quad Core 1.2GHz With 4.7 inch HD 3G WCDMA 13.0MP

Παίζει να αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα με τη γλώσσα ή οτιδήποτε άλλο αν παραγγείλω το κινητό από Ιντερνετ? Κίνα λογικά! Τι παίζει μ’ αυτά?

το moto g το καινουργιο με sd και 4g το εχω και γαμαει ασυστολα.

Σορι που στο χαλάω αλλά μόλις βγήκε καινούρια έκδοση του moto g και του x οπότε εσύ έχεις πλέον το “παλιό” μοντέλο.

Υ.Γ. Σου χρωστάω έναν υπολογιστή εσένα.

Τρου, αλλα ειναι πολυ πολύ μεγαλύτερο και δε πολύ γουστάρω

Rip ποια έκδοση λες? Υπήρχε η αρχική και η 4g με sd cards. Βγήκε και τρίτη?

Ανακοινώθηκε ναι τις προάλλες. Σαν αυτό πουχω απλά μεγαλύτερη (αισθητά) οθόνη

Θα δώσω το iPhone 5 και ειμαι ανάμεσα στο Samsung note 3 και Samsung Galaxy S5. Για πείτε γνώμες …

Sent from my iPhone using Tapatalk

Έχω εδώ κι ένα χρόνο το 3 και ήταν μετά από iphone…άλλο επίπεδο…προσωπικά ήμουν ευχαριστημένος και με το μηλαράκι και δεν είμαι από αυτούς που μπαίνουν στην κόντρα ios-android,αλλά ειλικρινά το note είναι άλλο επίπεδο!!Η κατηγορία phablet του ανήκει!Το μέγεθος μπορεί να σε ξενίσει λίγο στην αρχή,εγώ το βολεύτηκα πάντως αμέσως,αλλά συνηθίζεται!Σε τσέπες και ειδικά καλοκαίρι με βερμούδες-σορτσάκια υπάρχει θέμα,αλλά υπάρχουν και λύσεις!Εγω πχ και λόγω μηχανής,έχω ένα τσαντάκι και είμαι μια χαρά!Από εφαρμογές τώρα…ειλικρινά ότι έκανες με το iphone, θα τα κάνεις πολύ πιο απλά!Μπορείς να δεις ταινίες με άνεση (αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο).Έχει τρομερή ταχύτητα σε επεξεργαστή και δεν κολώνει πουθενά!Φωτογραφίες και βίντεο αξιοπρεπέστατες,ειδικά την ημέρα!Να μην το ματιάσω,ένα χρόνο τώρα δεν έχω το παραμικρό παράπονο!Αν θες να μάθεις κάτι πιο συγκεκριμένο,εδώ είμαστε!

Εμένα αντίθετα το iPhone δεν με ενθουσίασε ποτε. Αυτα τα "κομπλεξικά " που εχει με μουσική , ήχους κλήσης , οτι δεν μπορεις να μεγαλώσεις την χωρητικότητα του κτλ μου την εχουν σπάσει.
Το μέγεθος που λες εχουν καποια παιδιά στη δουλεια και το note και το S5. Η διαφορα μου φάνηκε μικρη και όλοι μου είπαν οτι το note μαλλον θα το ευχαριστηθώ περισσότερο. Θα δω εύκολα ταινια ( θα βοηθήσει πολυ αυτο στη δουλεια για να περάσουν πιο ευχάριστα κατι νυχτερινές βάρδιες ) και θα ειναι ουσιαστικά σαν να εχω ενα mini pc. Παλιότερα ειχα το S2. Το iPhone 5 σε σχέση με αυτο ειναι οντως καλυτερο αλλα εχουν βγάλει ηδη αλλα 3 μοντέλα απο τοτε και πανε τωρα για το 4ο.
Μαλλον θα πάω σημερα κιόλας να το παρω το note.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Αν εξαιρέσεις το θέμα με τη χωρητικότητα, που βέβαια είναι τι ανάγκη έχει ο καθένας, εγώ με τα 32gb πχ ήμουν οκ…στα υπόλοιπα δεν είχα θέμα…του είχα κάνει jailbreak και στη μουσική δεν άνοιξα ποτέ itunes,κατέβαζα ότι ήθελα κατευθείαν στο τηλ και από ήχους είχα δίκούς μου και σε κλήση και σε μηνύματα…παρόλα αυτά και πάλι θα πω ότι το note είναι πολύ καλύτερο και πολύ πιο απλό και θα συμφωνήσω πως θα το ευχαριστηθείς περισσότερο από οποιοδήποτε S!

Ξερεις ποσο πρεπει να αφησω την συσκευή στην πρώτη φόρτιση ;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Εγώ το είχα αφήσει όλο το βράδυ,για καλό και για κακό…

8 ωριτσες και ας δειχνει φουλ το λαμπακι πολυ νωριτερα.
μετα το αφηνεις να αδειασει εντελως μεχρι να κανεις πληρη φορτιση, περιμενεις να αδειασει και τη δευτερη φορα και απο κει και περα το φορτιζεις οσο/οποτε θελεις (καλο ειναι ομως να μην πεφτει πια κατω απο το 10%)

Δεν ισχύει πλέον αυτό με τις 8+ ώρες. Οι μπαταρίες λιθίου τις οποίες έχουν όλα τα smartphone (και όχι μόνο) έρχονται φορτισμένες με κάποιο ποσοστό από το εργοστάσιο και μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις κατ ευθείαν. Επίσης καλό θα ήταν να μην το αφήσεις καθόλου να πέσει κάτω από το 10% (ούτε την πρώτη φορά, αυτό ίσχυε για τις μπαταρίες νικελίου) γιατί αποφορτίζονται τα ιόντα της μπαταρίας.

Μην το φορτισεις καθόλου. Χρησιμοποίησε το κανονικά και στο 20% το ξαναφορτιζεις.