Συμβουλες για αγορα κινητου

υπαρχει τροπος να τσεκαρω το κινητο για ιους συνδεοντας το με το pc? χωρις εγκατασταση δηλαδη καποιας εφαρμογης στο ιδιο το κινητο

Ψάχνω φτηνό smartphone για κλήσεις, μηνύματα φωτογραφίες. Δεν θα μπουν πολλές εφαρμογες (ίσως 2 - 3 για μηνύματα, gps κλπ ). Είναι για άνθρωπο που δεν τα πάει καλά με τεχνολογία αλλά δεν θέλω να του κολάει κι όλας. Έχετε να προτείνετε κάποια συσκευή δοκιμασμένη με όσο το δυνατόν λιγότερα χρήματα. Είδα π.χ. το DOOGEE GALICIA X5. Έχει κανείς εμπειρία; Λέει τίποτα; Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;

Αν πας σε φθηνό κινέζο είναι αρκετά πιθανό να κολλάει μετά από λίγο, και επειδή αν κατάλαβα καλά εσύ θα τρέχεις να το στρώνεις, θα σε έλεγα να τσεκάρεις τι παίζει και με τα lumia. Σαν λειτουργικό είναι πιο ελαφρή και out of the box είναι πιο εύκολο για ανθρώπους που δεν έχουν καλή σχέση με την τεχνολογία και δεν προβλέπεται να βελτιωθούν ιδιαίτερα. Από προσωπική εμπειρία ως κάτοχος του lumia 630 2 χρόνια σχεδον τώρα είμαι υπερευχαριστημένος. αν βγάλεις τα παιχνίδια που δεν ασχολούμαι το χω φορτώσει με κάμποσες εφαρμογές και δεν έχει κολλήσει πουθενά. και για αυτά που αναφέρεις είναι αστερι + η μπαταρία με πάει 2-3 μέρες ακόμα και τώρα.

Αλλιώς αν θες android στα κάτω από 100 ευρώ δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές νομίζω. Εγώ θα κοιτούσα προς moto e ώστε να έχεις και υποστήριξη σε αναβαθμίσεις (σε σχέση με κινέζους πάντα που η αναβάθμιση είναι άγνωστη λέξη)

Πριν απο 1 χρόνο είχα αγοράσει το s4, το οποίο πριν ένα μήνα μου χάλασε. Το πήγα για service και η samsung μου ανέφερε πως δεν μου το καλύπτει με την εγγύηση λόγω αγνώστου προέλευσης λογισμικού που βρέθηκε μέσα του (το είχα αγοράσει σε ένα απο τα γνωστά καταστήματα του κέντρου). Βρίσκομαι τώρα σε αναζήτηση νέου κινητού τηλεφώνου αλλά θέλω να δώσω το max 200 ευρώ. Σε σύγκριση με όλα τα άλλα που βρήκα, υπάρχει το huawei P8 lite στα 190, το οποίο απ’ότι έχω δει είναι ανώτερο σε σύγκριση με άλλα της ανάλογης τιμής. Έχει οκταπύρινο στα 1,2 με 2GB RAM και 16 GB εσωτερική μνήμη. Βεβαίως δεν έχω καμία επαφή με τη huawei σαν εταιρία. Τι λέτε, να εμπιστευτώ;

Τρεις φίλους που έχω με huawei είναι υπέρ ευχαριστημένοι. Τώρα για το service 2 φορές που χρειάστηκε για κινητά (samsung)αγορασμένα από skroutz η εγγύηση τα κάλυψε κανονικά.

Ακυρη ερώτηση.
Δεν μου έρχονται κάποια μηνύματα στο κινητό. Δηλαδή ενώ ο άλλος μου έχει στείλει κανονικά και του έχει έρθει αναφορά, σε εμένα δεν έχει ερθει ποτέ. Έχει γινει με δύο διαφορετικά άτομα άρα το πρόβλημα το έχει η συσκευή μου?

εχεις σεταρει το sms center? εκανες προσφατα καποιο upgrade η αλλαξες κινητο?

Όχι τίποτα από αυτά. Η συσκευή είναι καινούργια,την πήρα πριν 6 μήνες. Ένα LG l90. Να το πάω σε κάποιο μαγαζί να το τσεκάρουν; Γιατι οκ ακουγεται λίγο αστείο οτι δεν μου έρχονται μηνύματα αλλα και πάλι είναι θέμα. Πάλι καλά που από τη δουλειά με παίρνουν τηλέφωνα.

Δοκίμασε μια απ’αυτές τις εφαρμογές για sms που θεωρούνται απ’τις καλύτερες και βλέπεις


Κατέβασα το πρώτο και φαίνεται ωραίο. Έχει και ωραία χρώματα και επιλογές γενικότερα.
Το μόνο κακό είναι οτι εμφανίζονται κατί μηνύματα που μου είχαν στείλει πριν 3 χρόνια, 2 συσκευές πρίν. Δεν ξέρω γιατί γίνεται αυτό. Καθαρά ψυχαναγκαστικά τα διαγράφω.

ξέρει κανείς πόσο αξιόπιστο είναι αυτό το σαητ για αγορές?

http://www.geekbuying.com/

Καλησπέρα, βοηθήστε να αντιμετωπίσετε το πρόβλημα μετά την πρώτη χρέωση μετά την αγορά έχει σταματήσει να ενεργοποιεί το τηλέφωνο τώρα όλη την ώρα στην κατάσταση εκτός

1 Like

Ωραία τα λες

3 Likes

καλησπέρα. πάρε χρώμα, βάψε μπλέ, πέτα θάλασσα

2 Likes

Ξέρει κάποιος πού/πώς μπορώ να βρω ένα καλώδιο USB on the go άμεσα; Είναι κλειστά τα μαγαζιά με τον κωλοκορονοϊό και μου έχουν δεθεί τα χέρια, γαμώτο. Μου λένε όλοι κούριερ, που θα κάνει 5-10 μέρες ξέρω 'γω, ενώ το μαγαζί είναι δίπλα μου, είναι και λίγο φαιδρό όλο αυτό :stuck_out_tongue:.

Του Γερμανού είναι ανοιχτά Παντελή. Δοκίμασε σε κάνα τέτοιο. Ε βάλε μασκουλα, στήσε καραούλι και όταν δεν έχει κανέναν μέσα όρμα. Κάνε ένα ηλ πρώτα να δεις εάν το έχουν.

2 Likes

Thanks @samis, τελικά με “έφτιαξε” άλλο μέλος του forum δανείζοντάς μου το δικό του, βολεύτηκα! Μόλις ανοίξουν τα μαγαζιά, θα πάω να πάρω ένα δικό μου, έτσι, να υπάρχει. Μπορείς να συνδέσεις ποντίκι στο κινητό και να το χειριστείς ρε!

Εχει κανεις καμια καλη προταση για midrange κινητο μεχρι τα 270 σε μεγαλα μαγαζια? Aρχικα ειμαι αναμεσα στα Nokia 6.2 k Χiaomi Redmi Note 8 Pro. Tο πρωτο εχει AndroidOne και καλυτερη καμερα κ display απο οτι εχω καταλαβει και το Xiaomi πιο δυνατο επεξεργαστη κ μνημη. Βεβαια αυτα ειναι κ θεματα εργονομιας.

Kι εγω ψαχνω για κινητο - και κατεληξα μαλλον σε Redmi Note.

Για πες σκεπτικο. Ποια αλλα ειχες κατα νου?