Συμβουλες για αγορα κινητου

Αυτό πήρα πριν 25 μέρες. Πολύ ευχαριστημένος ως τώρα. Μόνο μειονέκτημα ότι είναι λίγο μεγάλη η οθόνη του, αλλά δεν είμαι τόσο σίγουρος αν μπορείς να βρεις κάτι μικρότερο. Οι φωτογραφίες του είναι μεγάλη αναβάθμιση σε σχέση με το Xiaomi που είχα πριν (του οποίου η φωτογραφική μηχανή ήταν επιεικώς μέτρια, οπότε σίγουρα υπάρχουν και κινητά με καλύτερες κάμερες από του Redmi Note 8 Pro), από λειτουργικό πάει μια χαρά, όπως είναι φυσιολογικό άλλωστε αφού είναι καινούργιο, η οθόνη του είναι πολύ καλή.

2 Likes

Eιχα κατα νου γυρω στα 200 ευρω να δωσω. Εδω και 4 χρονια εχω ενα samsung A5, εψαξα λιγο τα samsung γτ ημουν ευχαριστημενος, αλλα σε αυτα τα λεφτα δεν βρηκα κατι αρκετα αξιολογο, που να πλησιαζει το xiaomi. Απο αξιπιστια κτλ δεν ξερω, αλλα λεω να δοκιμασω

Εγώ είχα και πριν Xiaomi, το οποίο και κυριολεκτικά διαλύθηκε έτσι όπως το μεταχειριζόμουν. Η μπαταρία του είναι μυθική παιδιά!

Το Redmi Note 8 Pro έχει 4500 mAh μπαταρία και ταχυφορτιστή, εγώ το φορτίζω κάθε 2-3 μέρες και σε καμιά ώρα έχει φορτίσει φουλ.

Μόνο η Samsung γαμιέται με τις μπαταρίες… κάθε μέρα φόρτιση ΓΤΧΤ

2 Likes

Oθονη Παντελη καλη? Σε χρωματα. Φωτος μου πες οκ. ΦΑνταζομαι θα ναι αρκουντως καλες

Καλή μου φαίνεται εμένα, ναι. Απλώς εγώ χρησιμοποιώ λίγες και συγκεκριμένες εφαρμογές. Δεν παίζω παιχνίδια κλπ, οπότε σε αυτό δεν μπορώ να βοηθήσω και κατότακατό.

EDIT: σε σκρουτζομάγαζα το βρίσκεις σε πολύ καλή τιμή, γύρω στα 220 νομίζω.

1 Like

Εγώ έχω αυτό εδώ και κανά χρόνο περίπου, Xiaomi mi9T.

Είναι ναυαρχίδα φάση, εκπληκτική κάμερα, ταχύτητα, πολλή RAM. Μόνο μειονέκτημα ότι δεν παίρνει εξτρά κάρτα μνήμης, αρά αν πάρεις την έκδοση 64GB θα είσαι με αυτά και τέλος.

Βέβαια το Redmi Note 8 Pro είναι προφανώς επίσης εξαιρετική επιλογή, ένα κλικ κατώτερο, αλλά τώρα πια σιγά τις διαφορές που έχουν τα μεσαία και καλά κινητά μεταξύ τους, παπαριές του μάρκετινγκ είναι τα περισσότερα. Αν θες να γλιτώσεις ένα πενηντάρικο πάνε σε Redmi Note 8 Pro.

https://www.skroutz.gr/s/23135220/Xiaomi-Mi-9T-64GB-Carbon-Black.html

Edit: συγκρίνοντας μεταξύ των 2, το mi9T έχει καλύτερη κάμερα και AMOLED οθόνη. Το Redmi Note 8 Pro έχει λίιιιγο καλύτερη μπαταρία και παίρνει και κάρτα μνήμης.

5 Likes

Χμμμ θα δω τι παιζει. Μηπως υπαρχει καμια προσφορα κτλ.

@pantelis79 απο ιντερφεης εισαι οκ; Ειναι γεματο μπουρδιτσες xiaomi κτλ; Αχρηστα apps να τρεχουν με το ζορι; Αυτα που λενε bloatware. Κ γω τωρα μαθαινω ορους. Το huawei μου ειχε διαφορα τετοια, αλλα δεν ειναι οτι μου χαλασαν κ την εμπειρια

viper το 9t θα σου προτεινα κι εγς στα λεφτα που λες. ενταξει εαν αρεις απο κινα, παιρνεις το pro στα ιδια λεφτα η λιγο πιο πανω. αλλα γενικα xiaomiπολυ τιμια. εγω εχω to mi note 3 2 χρονια τωρα και δεν αλλαζω μαρκα πλεον.

2 Likes

Λίγα πράγματα. Λιγότερα από Samsung πιστεύω.

3 Likes

Το mi9t ειναι καλύτερη επιλογή και έχει και σαφώς καλύτερες κάμερες απο το note 8 pro. Έχει ανέβει η τιμή του όμως σε σχέση με το που ήταν πριν μερικούς μήνες. Επίσης η μνήμη του δεν επεκτείνεται σε αντίθεση με τα note που παίρνουν και microsd. Μόνο και μόνο όμως οθόνη και κάμερες είναι μεγάλη η διαφορά…

Θα έλεγα έχε το νου σου και για το redmi note 9s που βγήκε πρόσφατα (το 6/128 μοντέλο). Αν και μεγάλο (κι αυτό) έχει πιο αποδοτικό επεξεργαστη ενεργειακά σε σχέση με το 8 pro, και κτηνώδη μπαταρία που πιστεύω σε βγάζει άνετα 2-3 μέρες. Σε τιμή δεν απέχει τρομερά από το 8 pro, και προσωπικά μάλλον θα το προτιμούσα και λόγω snapdragon επεξεργαστή (καλύτερη υποστήριξη αμα θες να το πειράξεις κιόλας με google camera και custom λειτουργικά)

Samsung παιδια σε αυτό το range δεν. Και χειρότερους επεξεργαστές έχουν, και στις κάμερες υστερούν. Μόνο όνομα πληρώνεις αντε και την οθόνη αλλά τι να το κάνεις αμα έχει micro-lags το κινητό.

5 Likes

Σε Samsung πας μόνο σε ναυαρχίδα(αν μπορείς) αλλά και πάλι οι μπαταρίες είναι για κλάματα.

1 Like

και η σειρα A της Samsung ειναι αξιολογη
Οσο για την μπαταρια για να κρατησει δευτερη η και τριτη μερα πρεπει να εχεις μονιμως κλειστο το wifi

Ή να μην έχεις 500 εφαρμογές εγκατεστημένες να τρέχουν. Εγώ δεν κλείνω ποτέ wifi, bluetooth και data, ενώ συνήθως λειτουργώ και το GPS. Η μπαταρία κρατούσε δυο μέρες με το παλιό, ενώ κρατάει τρεις μέρες με το καινούργιο.

2 Likes

πολλες εφαρμογες δεν εχω
παιζει ρολο οτι εχω τη συσκευη 3 χρονια, λογικο να πεσει και η αποδοση της μπαταριας

Εγώ πάντως έχω Redmi Note 5 σχεδόν διετίας πλέον, και με τα πάντα ανοιχτά όλη την ώρα (GPS, Bluetooth, δεδομένα, wifi) βγάζω γεμάτη 1μιση μέρα. Και δυο βγάζω αναλογα ποσο θα παίζω το βραδυ με youtube κ netflix.

Θεωρώ πως με 4000mah και πάνω και με έναν αποδοτικό επεξεργαστή μιαμιση μερα πιάνεις, ανάλογα και τη χρήση βεβαια. Αμα είσαι όλη τη μέρα με το κινητό στο χέρι προφανώς κ 5000 να χει το κινητό δε θα σε βγάλει 2η μέρα. Τώρα social media Κλπ προφανώς και τρώνε μπαταρία, αφου σε παρακολουθούν όλη την ώρα :stuck_out_tongue:

@pantelis79 με έβαλες διαόλια και τρώγομαι να πάρω άλλη συσκευή και να δώσω αυτό στη μάνα μου :smiley:

3 Likes

πλακα θα ειχε :slightly_smiling_face:

Παει ψηλα το μπατζετ μου. Το Note 9s το σκεφτομαι, αλλα δεν εχω ασχοληθει για να ξερω τις ουσιωδεις διαφορες με το 8 Pro πχ. Διαβαζω πχ οτι ο επεξεργαστης και η οθονη του 8 ειναι καλυτερα, αλλα σιγουρα το 9s εχει καλυτερη αυτονομια

Πανω κάτω στα ίδια είναι, λίγο καλύτερο το 8 pro σε γραφικά αλλά μικροδιαφορές είναι ούτως η άλλως. Σκέψου ότι το 9s είναι κ πιο καινούριο μοντέλο οπότε θα έχει (θεωρητικά) και λίγο περισσότερη υποστήριξη.
Εγώ θα σου έλεγα πήγαινε να τα δεις σε ένα μαγαζί για να δεις και τι σε βολεύει απο άποψη εργονομίας, γιατί είναι θηρία και τα δυο. Εκεί μπορείς να κρίνεις και οθόνες να δεις τι σου αρέσει πιο πολύ.

2 Likes

το MiUi δε σας ενοχλει στα Xiaomi;

Εγω πηρα προσφατα το Pixel 3A απο ebay και πεταει. Ισως λιγο πανω απο το budget σου αυτη τη στιγμη, αλλα με το Pixel 4A να ερχεται, θα πεσει και αλλο λογικα