Συμβουλες για αγορα κινητου

Οχι ιδιαίτερα, αν και εχω βάλει custom rom android 10 κ ειναι κ γαμώ, ουτε bugs ούτε τίποτα. Τα pixel αν δεν είχαν ρε γμτ αυτές τις μικρές μπαταρίες θα ήταν τοπ. το 4a φαίνεται να είναι ωραιο, αλλά αμα έχει 400 δολλάρια, παίρνεις κάτι πολύ πιο δυνατό αν πας σε κινέζο.

Αυτα ειναι που δεν ξερω καθολου :smiley: Πχ Huawei που χα το P9 lite δεν εδινα σημασια. Προσαρμοστηκα γρηγορα και δεν καταλαβαινα απο αυτα

Προσωπικα, ποτε δεν ειμαι μακρια απο μπριζα αμα χρειαστει να φορτισω, και με εικοσι λεπτα φορτισμα ειμαι οκ ξερωγω. Ναι οκ, καλυτερα το μη αγχος, αλλα προσωπικα προτιμω το ανδροιδ το ανοθευτο με updates με το που ειναι ελευθερα και μακραν την καλυτερη καμερα εκει εξω.

Με ρομς βεβαια παιζει ναχεις δικιο, δεν εχω ψαχτει (μιας που δεν εχω καν πισι κανονικο να τρεξω τιποτα - ειμαι με chromebook απο το 2015).

ε το λογισμικο της Xiaomi που ειναι πανω απο το Android το αγνο

καποιοι το κανουν καλα (Oneplus και μοτορολα/λενοβο), αλλοι οχι και τοσο (γιαυτο και δεν θα ακουμπησω ποτε σαμσουνγκ)

Ναι ρε φουλ στοκ android φαν κι εδώ. Δεν το συζητάμε, δε θέλω όλες τις επιπλέον μαλακίες. Αν και το miui έχει μερικά ωραία customizations στις τελευταίες εκδόσεις. Σίγουρα καλύτερο απο samsung απ’ο,τι έχω δει τελευταία αν με ρωτάς.

Αν εβαζαν καμια τουμπανη μπαταρία και έφτιαχναν και λίγο το design (όπως φαίνεται να έχουν κάνει στο 4a) ψηνόμουν φουλ για pixel.

2 πράγματα όμως που θεωρώ dealbreaker είναι audio jack και μπαταρία. Δε δίνω λεφτά αν δεν έχει και τα δύο.

Tης xiaomi πχ θεωρειται προβληματικο? Σορυ για το πρηξιμο παιδια. Απλα θελω να αποφασισω σε μια μερα γτ το P9 τα φτυσε ! Σκυλι παντως το παραδεχομαι. Παιζει αν αλλαζα μπαταρια να δουλευε μια χαρα δηλαδη και ας το χω τρεισιμιση χρονια με χρηση ολη μερα

Οχι ρε μια χαρά είναι. Απλά έχει διάφορα επιπλέον που αμα έχεις δουλέψει σκέτο android μπορεί να σου φανουν υπερβολικό φόρτωμα. Μια χαρά θα κάνεις τη δουλειά σου με το MIUI.

2 Likes

Μια χαρά είναι το miui θυμίζει λίγο ios πλέον. Γρήγορο και κάθε δύο μήνες έχεις και τα security patches . Προχώρα άφοβα.

2 Likes

Το δικο μου τα εχει…

1 Like

Τελικα παρηγγειλα το redmi note 8 pro.

5 Likes

Από το 2015 που έμπλεξα με τα Xiaomi δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξω μάρκα κινητού κι αυτό λόγω του miui. Λατρεύω το πόσο μπορείς να παραμετροποίησεις τα πάντα… από θέματα, interface, μπαταρία, εφαρμογές. Αν βέβαια ασχοληθείς…αν κάποιος δεν το έχει με την φάση και ενδιαφέρεται μόνο για browsing, gaming, τότε εκτός ότι θα του είναι αδιάφορο θα του φανεί και δύσκολο. Πάντως έκανες καλή επιλογή. Αρκεί να προσέξεις γιατί το συγκεκριμένο έχει θέματα αν ασχοληθείς να περάσεις custom roms. Κράτα το ως έχει και θα το ευχαριστηθείς.

3 Likes

Eιμαι λιγο ασχετος και γενικα κανω απλη χρηση. Δεν τα πειραζω, εκτος αν με χαλασει κατι πολυ χτυπητα.

Καλορίζικο! Ποιο χρώμα τσίμπησες;

Να σαι καλα! Εκει και αν εκανα μπεηζικ επιλογη. Το μαυρογκρι που χει. Εδω και καμια δεκαετια επαιρνα λευκα και ειπα να κανω μια αλλαγη

4 Likes

Εγώ για πρώτη φορά εδώ και πολύ καιρό δεν πήρα μαύρο. Καιγόμουν να αγοράσω κινητό και κοίταξα μόνο τα άμεσα διαθέσιμα, οπότε κατέληξα με ένα που το λένε και καλά πράσινο, αλλά στην πραγματικότητα θα το έλεγα κάτι σαν χρυσομυγί :stuck_out_tongue:. Βέβαια στην πράξη σχεδόν αδιάφορο μου είναι το χρώμα, οπότε κλάιν.

Btw, εμένα εδώ και χρόνια το μόνο πραγματικό μου dealbreaker ήταν το SAR. Πάντα επέλεγα κινητά με χαμηλό SAR, οπότε τα περισσότερα αποκλείονταν αυτόματα. Τούτο που πήρα τώρα έχει πιο αυξημένο δείκτη, αλλά δυστυχώς ήταν πολύ δύσκολο να βρω στα νούμερα που ήθελα. Το κινητό που είχα μπανίσει ως το τέλειο value for money ήταν το Xiaomi A3, όμως για κάποιον αδιευκρίνιστο λόγο η τιμή του από εκεί που ήταν 160-180 ευρώ, ανέβηκε σταδιακά στα περίπου 280 ευρώ, τα οποία και θεώρησα τεράστια κοροϊδία να δώσω, από τη στιγμή που το κινητό βρισκόταν με 120 ευρώ χαμηλότερα. Επειδή βιαζόμουν όμως, δεν περίμενα να πέσει πάλι, αλλά πήρα το Redmi Note 8 Pro. Το A3 ήταν σούπερ επιλογή στα 180 ευρώ, πραγματικά. Κλεψιά. Και με πολύ χαμηλό SAR.

Ειχε οντως χαμηλο γτ μου λενε οτι οι Κινεζοι κανουν απατεωνια κ μετρανε απο μεγαλυτερη αποσταση? Δηλαδη κ το 8 σε καποια σαιτς το χαν με πολυ χαμηλο δεικτη ενω τελικα δεν ισχυει

Τι να σου πω, όπου το είχα ψάξει, χαμηλό το είχε. Πάντως υπάρχουν δύο πρότυπα, το ευρωπαϊκό και το αμερικάνικο. Πολλές φορές έχουν σημαντικές αποκλίσεις, εγώ γενικώς εμπιστεύομαι περισσότερο το ευρωπαϊκό γιατί απ’ όσο ξέρω στις μετρήσεις χρησιμοποιούν ιστό μεγαλύτερου όγκου σε σχέση με το αμερικανικό.

Παιδες εχει κανεις ιδεα πως αλλαζω icon packs? Οτι εχω βρει στο πλεη στορ κ παω να το κανω απλαη δεν εχει ποτε σαν επιλογη τον λοντσερ του xisomi το μι. Να βαλω αλλον; Καμια προταση

Μην μπλέκεις με το playstore γιατί δεν είναι συμβατά με το miui. Κάπου στο κινητό έχεις εικονίδιο που λέει “Θέματα”. Έχει ένα χρωματιστό βουρτσακι για icon. Μπαίνοντας εκεί σε πετάει στο store της Xiaomi όπου μπορείς να κατεβάσεις όσα και ότι θες, δημιουργώντας απλώς ένα Mi account. (Αυτό μπορεί να το χρειαστείς και μετά για το Mi cloud, για backup κλπ.) Αφού κατεβάσεις όποιο θέμα σου αρέσει μετά μπορείς να αλλάξεις και να “μπερδέψεις” τα διάφορα features. Δηλαδή να αλλάξεις την γραμματοσειρά από ένα θέμα αλλά να κρατήσεις το icon pack από ένα άλλο. Αυτά τα κάνεις μπαίνοντας στον “Λογαριασμό μου” δεξιά από εκεί που λέει “Αρχική” μόλις ανοίξεις τα θέματα. Πατάς “Προσαρμογή” και αλλάζεις ότι δεν σου αρέσει από το θέμα που έχεις επιλέξει.

3 Likes

Στο themes μου χει μονο αυτο

Κ πουθενα δεν εχει καποιο mi store. Εκανα ακαουντ, αλλα δεν υπαρχει τιποτα δυστυχως απο οσα μου δειχνεις. Επισης το mi store μου λεει οτι δεν ειναι available στην χωρα μου

Δεν μου χει τυχει να νιωσω τοσο αμπαλος με συσκευη :grin:. Μαλλον θα αλλαξω launcher. Δεν μπορω να βρω τιποτα σε αυτο το mi