Η Καλύτερη Ξένη Φωνή

το ιδιο λεω και γω…


Το να λές ότι ο Benton έχει την καλύτερη ξένη φωνή είναι πολύ ακραίο. Οκ βγάλε τους κλασσικούς τραγουδιάρηδες από την λίστα σου, αλλά μην το παρακάνεις.
Ούτε είπε κανείς ότι δεν ταιριάζουν ακραίες φωνές εδώ.
πχ για μένα LG Petrov, Chuck Schuldiner, Chuck Billy, Peter Tangtren, Corey Taylor είναι άξιοι αναφοράς.

Το να αναφέρεις τα ονόματα που αναφέρεις και να μην βάζεις τον Benton μέσα είναι ακραίο γιατί σημαίνει ότι δεν το χεις ψάξει το θέμα αρκετά (το γιατί δεν θα το αναλύσω τώρα).
Ακραίο είναι επίσης να αναφέρεις το όνομα Corey Taylor ανάμεσα σ αυτά τα ονόματα. Μόνο για γέλια είναι τα φωνητικά του. Και φυσικά υπάρχουν και άλλοι πολλοί, λιγότερο ή περισσότερο γνωστοί που είνα άξιοι αναφοράς αλλά δεν θα μπω στον κόπο να τους αναφέρω.

Γιατί ρε angel in black δεν είναι φωνάρα ο Dickinson? Εντάξει και στο ακραίο μεταλ υπάρχουν εκφραστικές φωνές,το καλές όμως είναι σχετικό.

@nihilist όσον αφορά το death metal παλιότερα άκουγα πολύ, οπότε μην το παίζεις φωστήρας. Τα φωνητικά του benton είναι γτπ σε σχέση με τους υπόλοιπους και άλλους που δεν ανέφερα όπως πχ ο Tardy.
Τεσπα, απόψεις. Όπως και αυτό που πες για τον Taylor. Ok άλλος ένας που πιστεύει ότι οι slipknot είναι φλώροι, νουνου μεταλ κτλ ε; Δεν πειράζει. :wink:

Vangeli giati exei mia metria fwni …

princess min xtipas to kefali sou sto toixo adeio einai .

nihilist , an fovomoyn edw mesa na pw tin gnwmi moy anamesa stous “eidimones” 15 xronous e tote tha eixa provlima .

@dyingfreedom για το death metal δεν το παίζω φωστήρας, είμαι. Άκουγα και ακούω (τυγχάνει να είναι το αγαπημένο μου είδος) και δεν περιορίζομαι σε γνωστα ονόματα τύπου Obituary, Entombed, Morbid Angel. Tώρα αν εσύ θεωρείς τα φωνητικά του Benton γ.τ.π. κατώτερα και δεν μπορείς να καταλάβεις που έγγυται η προσφορά του, τότε λυπάμε θα επιμείνω, δεν το χεις ψάξει αρκετα το θέμα. Για τους Slipknot δεν πρόκειται να κάτσω να συζητήσω, δεν αξίζουν αναφοράς, αμα σου αρέσουν γούστο σου, εμένα μου περισσεύουν. Απλά μην τους βάζεις στο ίδιο επίπεδο με τα άλλα σχήματα που αναφέραμε, γιατι θα γελάν και οι ρέγγες μαζί σου.
@Vangelis εγώ δεν θα πω ότι ο Dickinson δεν έχει φωνάρα. Έχει. Απλά υπάρχουν αρκετοι καθυστερημένοι στον κόσμο που πιστεύουν ότι όποιος δεν τραγουδάει καθαρά… δεν τραγουδάει. Αυτοί ειναι κολλημένοι και δεν συζητάς μαζί τους. Απλα ο καθένας στο είδος του.

nihilist , an fovomoyn edw mesa na pw tin gnwmi moy anamesa stous “eidimones” 15 xronous e tote tha eixa provlima .

Angel εδώ σε βρίσκω απόλυτα σωστό. Δεν έχω να πω κάτι παραπάνω. :smiley:

Η φωνή του δεν είναι καθόλου μέτρια, μέτριος είναι ο τρόπος που τραγουδάει για τους maiden

Ο Dickinson είναι και φωνάρα και τυπάρα (κάτι που δεν είναι οι υπόλοιποι Maiden) και αφήστε τον Ανδρέα να λέει…

:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Χμμ…η καλύτερη ξένη φωνή ε?!..βασικά επδ ειμαι λιγο κολλημένη στα παλιά και επδ είμαι ακόμα στο ψάξιμο, θα αναφέρω μερικές από τις…σταθερές μου αξίες:
Janis Joplin (απλά απίστευτη)
Jim Morrison (η φωνή του έχει ένα περίεργο βάθος που με τρελαίνει)
Kurt Cobain (…μέσα απο αυτή την βραχνάδα και την παραφωνία του καποιες φορές, βγάζει το συναισθημά του)

Επισης μάρέσει πολύ ο Serj Tankian των System of a down…(κάνει την φωνή του πραγματικά ό,τι θέλει!!!)
Αυταααααααααααααα… :roll:

nihilist καλοί όλοι αυτοί αλλά η κορυφαία φωνή είναι ο τραγουδιστής των Sarcofago! :smiley: Έτσι δεν είναι; 8) (μιλάμε δεν μπορώ να βγάλω ούτε μία λέξη απ’όσα “τραγουδάει”)

Χαχαχαχαχαχαχα! Θεός! Θεός!
Και ένα tip: το ξέρετε ότι αυτός ήταν ο πρώτος τραγουδιστής των sepultura, όταν πρωτοσχήματίστηκαν? Ο max τότε έπαιζε απλά κιθάρα.

Aυτο το ειχα ακουσει .

Ισχύει… Παλιές καλές ημέρες. :frowning:
Πριν το γυρίσουν (οι Seps) στις μαλακίες που παίζουν από το Chaos AD και μετά. :cry:
Και πέραν τις πλάκας οι Sarcofago είναι πολύ καλή μπάντα, αξίζει να τους τσεκάρετε όσοι δεν το χετε κάνει ήδη.

Είχα το I.N.R.I και παρακαλούσα έναν φίλο να του το δώσω (παρολίγο να τον πληρώσω κιόλας :lol: Τελικά το πήρε χωρίς να τον πληρώσω :smiley: ) Θα μου πείς βέβαια περί ορέξεως… 8)

Ιαn Gillan!!!
λαθος πρωτοτομαγια ειναι αυριο οχι πρωταπριλια :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

h dikh mou!!!

dickinson και kiske απο εμενα.το νεο αλμπουμακι του kiske ειναι πολυ καλο μαλιστα :!: :!:

Άμα σου αρέσει η βραχνάδα και η παραφωνία μπορείς κάλλιστα να ακούσεις Bathory, που έχουν τα προαναφερθέντα χαρακτηριστικά πακέτο με καλή μουσική και πραγματικό συναίσθημα (αντίθετα απ τους Nirvana).
Σου προτείνω:
Hammerheart (ο καλύτερος επικός δίσκος όλων των εποχών κατ εμέ)
Twilight Of The Gods
Blood Fire Death
Τσέκαρε και δεν θα χάσεις… :wink:

o Cobein απο μουσικη αποψη δεν ηξερε τον χριστο του…τωρα απο θεμα φωνης καποιους μπορει να γοητευει αλλα εγω οποτε ακουω αυτο το ονομα αηδιαζω.