Πού χάθηκες εσύ

Ότι και να πω είναι λίγο γι’αυτή την τεράστια προσωπικότητα!!!

Παιχταρά μου

[SPOILER]Ο Τζο Νάγκμπε γεννήθηκε στις 2 Σεπτεμβρίου 1968 στην περιοχή Νίμπα Κάουντι (Nimba County) της Λιβερίας. Ξεκίνησε το ποδόσφαιρο στην πατρίδα του, στην ομάδα “Γιανγκ Σερβάιβορς” της Κλάρα Τάουν (Young Survivor of Clara Town) το 1982. Σε ηλικία 18 ετών μεταγράφηκε στους “Ανίκητους Έντεκα” (Invincible Eleven) της πρωτεύουσας Μονρόβια και στη συνέχεια στους “Μάιτι Μπαρόλε” (Mighty Barrolle). Το 1988-89 έπαιξε στη Γιούνιον Ντουάλα του Καμερούν και στη συνέχεια μετανάστευσε στη Γαλλία, όπου αγωνίστηκε ως το 1996. Ακολούθησε μια σεζόν στο ελβετικό πρωτάθλημα με τη Λουγκάνο και το 1997 υπέγραψε στον ΠΑΟΚ. Στην ομάδα της Θεσσαλονίκης έπαιξε τρία χρόνια, πργαμτοποιώντας μια από τις καλύτερες εμφανίσεις του στις 30 Σεπτεμβρίου 1997, όταν ο ΠΑΟΚ απέκλεισε την Άρσεναλ για το κύπελλο ΟΥΕΦΑ. Στη συνέχεια το 2000-01 αγωνίστηκε στον Πανιώνιο και το 2001-02 στα Γιάννινα. Από το 2002 ως το 2006 περιπλανήθηκε σε πρωταθλήματα διαφόρων χωρών της Ασίας.

Όταν σταμάτησε το ποδόσφαιρο μετέβη στη Βραζιλία, όπου παρακολουθεί μαθήματα προπονητικής, με σκοπό να γίνει προπονητής ανγνωρισμένος από τη ΦΙΦΑ και τις διεθνείς ομοσπονδίες (ΟΥΕΦΑ κλπ).[/SPOILER]

μαλάκες σας αγαπώ.!! που τους θυμόσαστε όλους αυτούς?!
μου ήρθαν στο μυαλό σκηνές όπως πέναλτι επειδή τυφλώθηκε ποδοσφαιριστής.παίχτες που ειχαν κοιλιά μεγαλύτερη κοιλιά και απο τον πάππου μου.
άλλοι που κάναν και 2 ταξίδια στας ευρωπες επειδή ετσι τους την βάρεσε.
ενας θυμάμαι ειχε δαγκώσει και ενα αυτί…
και χιλιες δυο ιστορίες…χίλια μπράβο.!!

*εγω γιατι όμως δεν μπορώ να ξεθάψω κάποιον?

Percy Olivares

Μια ζωή με επίδεσμο στο χέρι. Αγωνίστηκε τις περιόδους 99-00 & 00-01 (43 συμμετοχές 2 goal) στον παο και μια χρονια πριν στον παοκ (58 συμμετοχές 6 goal).

Δεν παίζει να ξεχάσω ποτέ το πέναλτι που έκανε με το χέρι όταν έπαιζε ο παο με τον οσφπ γιατί όπως είπε τον τύφλωσαν οι προβολείς!! :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Ένα δάκρυ κύλησε με το που είδα τη φάτσα του Ολιβάρες. Υπερλατρείας, ο μοναδικός παίκτης που έχω δει στη ζωή μου να έχει σκάσει ντρίμπλα στον Ζιντεντίν Ζιντάν. Και έπαιζε στην Πανάθα ρε!

Μαλάκες δεν ξέρω για σας αλλά εγώ μόλις λάτρεψα Λιβερία!

Και τώρα ας αγγίξουμε ΠΟΛΥ ευαίσθητες χορδές.

[B][SIZE=“7”]ΕΡΙΚ ΜΙΚΛΑΝΤ[/SIZE][/B]

Ξεκίνησε την πλούσια καριέρα του από την «ταπεινή» Μπρίνε, το 1989, αλλά αποκτήθηκε την ίδια χρονιά από τη Σταρτ. Με τα χρώματά της μπόρεσε να αναδείξει το ταλέντο του στην ανώτατη κατηγορία του νορβηγικού ποδοσφαίρου. Ήταν παίκτης με άψογη τεχνική, μυαλωμένος, μαχητικός, κι επόμενο ήταν να ξεχωρίσει. Το 1990 ψηφίζεται «μέσος της χρονιάς» και χρίζεται για πρώτη φορά διεθνής (με την Ελπίδων της Νορβηγίας).

Στις επόμενες σεζόν, και ως το 1996, βοηθά τα μέγιστα τη Σταρτ, ανακηρύσσεται «παίκτης της χρονιάς» το 1992, ενώ φεύγει για λίγο στο εξωτερικό υπογράφοντας στην ολλανδική Ουτρέχτη. Εκείνη τη χρονιά μετακομίζει στην Αυστρία και τη Λιντζ, και από την τελευταία το 1997 τον απέκτησε ο Παναθηναϊκός.

Το μόνο που έλειψε στον Μίκλαντ στην εν Ελλάδι καριέρα του ήταν οι τίτλοι. Παίζοντας με όλα τα χαρακτηριστικά που τον καθιέρωσαν άφησε το στίγμα του στη μεσαία γραμμή του «τριφυλλιού», όντας από τους καλύτερους της ομάδας στα τρία χρόνια που έπαιξε στη χώρα μας. Αγωνίστηκε συνολικά σε 95 παιχνίδια, και είχε την ευκαιρία να κατακτήσει ένα τρόπαιο, αφού συμμετείχε σε δύο συνεχόμενους τελικούς Κυπέλλου με τον ΠΑΟ (1998-99), αλλά και στους δύο η ομάδα του έχασε (1-0 από Πανιώνιο και 2-0 από Ολυμπιακό, αντίστοιχα).

Ακολούθησε το 2000 η μετεγγραφή του στη γερμανική Μόναχο 1860, όπου έμεινε λίγο. Το Γενάρη του 2002 υπογράφει στην Κοπεγχάγη, αλλά λόγω τραυματισμών ούτε εκεί προσφέρει πολλά. Αποσύρεται από την ενεργό δράση το 2004. Ή… μήπως όχι;

Το 2008, στα 37 του, και ύστερα από τέσσερα χρόνια αποχής από τους αγωνιστικούς χώρους, ξαναφόρεσε ποδοσφαιρικά παπούτσια για λογαριασμό της Σταρτ!!! Έπαιξε λίγους αγώνες με τη φανέλα της, και το 2009 αποσύρθηκε (οριστικά πια!) αγωνιζόμενος στη Ντράμμεν (Γ? κατηγορίας).

Σ? όλη του την καριέρα ο Έρικ Μίκλαντ αντιμετώπισε προβλήματα με το αλκοόλ. Επίσης, ο «μποέμ» χαρακτήρας του, ο τόσο απομακρυσμένος από το σύνηθες στερεότυπο του επαγγελματία ποδοσφαιριστή, του δημιούργησε ενίοτε προβλήματα. Δεν τον εμπόδισε όμως να αγωνιστεί 78 φορές με την εθνική Νορβηγίας (σκοράροντας 2 τέρματα) και να συμμετάσχει στα Παγκόσμια Κύπελλα του 1994, του 1998 καθώς και στο Εuro 2000!

Και, όσο έπαιξε στη χώρα μας, το αεικίνητο «κουνούπι», ο Έρικ Μίκλαντ, έδωσε δικαιώματα μόνο για να τον χειροκροτήσουν οι οπαδοί του Παναθηναϊκού, χάρη στις καλές εμφανίσεις που έκανε φορώντας την πράσινη φανέλα!!!

8O8O τον θυμάμαι και εγώ!Θεός Γράκχε. Πω ήμουν 5η δημοτικού τότε και πάντα ήμουν με ένα χαμόγελο όταν τον έβλεπα να παίζει. Συγκίνησις μόνο.

Τον θυμαστε???

Karlheinz Pflipsen

NORDIN WOOTER (Νορντιν Βοουτερ)

Ηρθε απο Κυπρο…ηταν μουγκρι γενικως, αλλα δεν επιασε…
τον θεωρουσαν μεγαλο ταλεντο στα νιατα του στην Ολλανδια…μαλιστα ειχε βαλει γκολ στην παναθα με τον αγιαξ οταν ηταν πιτσιρικας

μεγαλη προσωπικοτητα αλλα τις μλκιες του τις εκανε τοτε

Δε λες τίποτα ε. Ήταν πολύ άνετα στους τρεις αγαπημένους μου παίκτες, μαζί με Βαζέχα και Λυμπερόπουλο!

Είναι δυνατό να ξεχάσει βάζελος τον μέγα Φλίπσεν;
Αν δεν την είχε πατήσει με κείνο τον τραυματισμό θα είχε αφήσει εποχή στο Τριφύλλι, είμαι σίγουρος. Θα μας είχε οδηγήσει σε πρωτάθλημα πολύ πριν το 2004 που σπάσαμε το ρόδι τελικά.
Είχα και φανέλα με το όνομά του! Α ρε, εποχές…

Απ’ τα μεγαλύτερα ανέκδοτα που έχουν περάσει απ’ την ομάδα!

Και βασικά είναι τυχαίο άραγε που μέχρι στιγμής σ’ αυτό το θρεντ ο ΠΑΟ είναι ο πρωταθλητής στους περίεργους που έχουν περάσει από τις γραμμές του;

2 coach έδιωξε αν θυμάμαι καλά;; :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Γρακχε,οριστε κι ενα παλτο γαυρικης προελευσεως…

Dzoni Novak

:lol::lol::lol::lol:

Μαλάκα αυτός δε μου λέει ΤΙΠΟΤΑ ε!

Moedin “το τσεκούρι” Ze Elias

Igor “I’ve done it all” Sypniewski

Σιπνιέφσκι :!:

Ρε συ Αστάλδε, τί παίζει με τους μπάτσους; Έχεις καθόλου εικόνα να ψοφήσουμε στα γέλια;

Αλκοόλας (και όχι μόνο) στα 34 ένα βράδυ χτύπησε τη μάνα του και πήγε να βαρέσει και μπάτσο. Κατηγορήθηκε για ανθρωποκτονία σε 17 μήνες φυλάκιση!!!

λιγα με τον γιγαντα ε,γιατι θα σας σκασει κανα τακλιν στο λαιμο.θυμαμαι σε ενα ματς με τον παοκ νομιζω,που ειχε κανει τακλιν απο πισω με τα δυο ποδια σε παικτη και τον ειχε σηκωσει στον αερα!επικ:lol:

περα απο την πλακα ομως,ηταν καλος αμυντικος χαφ,αλλα τον εφαγε η μαλακια που ειχε στον εγκεφαλο.

amir azmy megahed

σε καθε ματς επαιρνε κιτρινη
και εβαλε μια γκολαρα σε φιλικο με τον ηρακλη

Καλά εκείνο το τακλιν ήταν αντικείμενο συζήτησης για μήνες!!! :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

μπραβο ρε μαγκα μολις ειδα την φωτο απο το λατρεμενο μας κουνουπι ανατριχιασα πραγματικα πολυ μεγαλος παιχτης που δυστηχως χαθηκε οταν εφυγε απο εμας και πηγε στην λιντς!!!