Σινεμά & Πολιτική

…επίτηδες δε λέω πολιτικό σινεμά!! Γιατί είναι μια ταμπέλα που ευχαρίστως θα τη βάζαμε σ έναν loach, όχι όμως τοσο εύκολα σ’ έναν pazolini…

κι όμως η πολιτική υπάρχει! Και υπάρχει παντού…ειδικά σε μια τέχνη που υποτίθεται πως είναι ‘‘η αλήθεια 24 φορές το δευτερόλεπτο’’…:wink:

Άντε λοιπόν…JLG, Ken Loach, PPP, Kieslowski, Bertolucci, Bunuel…

…Wilder, Chaplin, Marx Brothers…

…Tarantino…

από την ταινιοθήκη στην <πολιτική> βιβλιοθήκη…και vice versa :stuck_out_tongue:

Απ’ ότι κατάλαβα εδώ μιλάμε για πολιτικές προεκτάσεις σε φαινομενικά μη-πολιτικές ταινίες και όχι για ακραιφνώς πολιτικές ταινίες. Σωστά R.N.;

γιατί κατά τα άλλα υπάρχει thread για πολιτικές ταινίες. και για πολίτικες επίσης. δεν τα βρίσκω όμως… :-k

Εγώ διαχωρίζω το δημιούργημα από το δημιουργό και πάνω απ’ όλα μετράει η μουσική.
Ή οι εικόνες έστω.

εεε…ντάξει, το είδα πολύ γενικά! ό,τι πολιτικό μπορείς ν αντλήσεις από ένα φιλμ…είτε είναι τα κουλουράκια της βέφας, είτε μεταφορά της madame bovary είτε το the wind that shakes the barley…
χύμα όπως πάντα! :stuck_out_tongue:

γιεπ, παίζει…αν ναι, mea culpa!

το σινεμά εμπεριέχει και εικόνες και μουσική και θέατρο και φιλοσοφία κ πολιτικη…και το καλύτερο? Όλα μαζί και όλα να μετράνε το ίδιο! Μαγκιά του δεν είναι? :wink:

Μμμμ…ναι, σκούγεται συχνά αυτή η άποψη, ειδικά στη σχολή που είμαι…βασικά, πώς το εννοείς ακριβώς?

χα!ενας φιλος ειχε κανει ταξικη αναλυση στο κινουμενο καστρο καποτε,τρελο γελιο.

για πολιτικες ταινιες, εχει δει κανεις σβανκμαγερ?λεει τιποτα?

Τεράστιο θέμα βασικά που δεν ξέρω από που να το πιάσω και από που να το αφήσω. Αν υπάρχει κάτι πάντως που με εκνευρίζει αφάνταστα είναι αυτό το μότο των περισσότερων κριτικών κινηματογράφου “Το Σινεμά είναι πάντα πολιτικό”. Πως είναι δυνατόν να βάλεις μια μορφή τέχνης σε τόσο στενά καλούπια είναι κάτι που μάλλον μου διαφεύγει. Και κάθομαι μετά και διαβάζω κριτικές του Άρχοντα των Δαχτυλιδιών από τον Δανίκα που συσχετίζει την Δύση στην Μέση-Γη με το ΝΑΤΟ και τους Ορκ με τους Ταλιμπάν και μαζεύω τα μαλλιά που μου πέσαν στο πάτωμα. Από την άλλη υπάρχουν και ταινίες ανάλογου ύφους που σε αφήνουν με μια παράξενη αίσθηση όπως οι 300 και δεν είσαι σίγουρος για την θέση που πρέπει να πάρεις.

there you are:

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=16475&highlight=���������

δε σημαίνει βέβαια ότι αυτό το thread πρέπει να κλειδωθεί. εσύ αποφασίζεις αν αυτό το thread διαφέρει από το άλλο ώστε να συνεχίσει.

full metal jacket,το πρώτο πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό

EDIT: Άκυρο τελικά,για τί μιλάμε για ταινίες που έχουν κάποιο πολιτικό περιεχόμενο και κατακρίνουν την πολιτική ή στρατευμένες ταινίες;

Είμαστε κομπλέ…! Ήδη έγραψα στο άλλο…:!:
Οπότε, για να μη συγχυστεί κι άλλος κόσμος, περί του τι συζητάμε εδώ, ας δεηθεί κάποιος μοντερεητορ να του ριξει ένα χ
My intentions were not bad, anywayz :stuck_out_tongue: