Η Πρώτη Συναυλία που Είδαμε

Η πρώτη συναυλία που πήγα ήταν το 1986 , STATUS QVO στο στάδιο Eιρήνης και Φιλίας … τα συναισθήματα … ανάμεικτα … δέν ήξερα καν τι θα δω , τι θα γίνει , τίποτα … αφήστε που είχα πάει και κρυφά… δύσκολες εποχές τότε .
Θα μου μείνει αξέχαστη … ήταν ένα πάρτυ τελικά … δεν θα το ξεχάσω ποτέ όσο ζω … έχω κρατήσει και το απόκομα του εισητηρίου από τότε …
Αυτά…

Κάτι “κλαρίνα” στο πανηγύρι του χωριού μου… :stuck_out_tongue:

ΑΓαρμπή, Σκοινάς, ΜοΛιβιεράτος στο Κάστρο του Ρίου…
Πήγαμε γιατί ο θείος μου δούλευε στα φέρυ μποτ στο Ρίο τότε που εγώ ήμουν 6 χρονών, και πέρασε την Αγαρμπή Αντίρριο-Ρίο και του είπε να πάμε τζαμπέ… Αμέ… VIP

Α! Για τόσο παλιά μιλάμε? Ε, τότε καθαρή 1η συναυλία πρέπει να ήταν η Αρβανιτάκη (5 χρονών ήμουν παιδιά…don’t shoot!!) εκτός αν πιάνονται τα βιολιά στα οποία πήγαινα κάθε φορα όταν ήμουνα στη Νάξο (είμαι κι απο’κει) πράγμα για το οποίο δε θέλω σχόλιο γιατί ΛΑΤΡΕΥΩ το νησάκι μου!! 8)

Πέρα απο την πλάκα, η πρώτη μου “μικρή” συναυλία ήταν στις 2-11-2002, όταν οι Rotting Christ έπαιξαν στην Πάτρα… Μετά έγινα φοιτητής και έτρεχα παντού… Η πρώτη μου συναυλία στην Αθήνα, ήταν στις 24-11 του ίδιου έτους, στους Sentenced συγκεκριμένα…

Εγώ τότε έσκαγα μύτη… :frowning:

Το 86?? Μικρέεεεεε… :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:
Εντάξει λοιπόν! Με παραπλανήσατε κι έγραψα κι εγώ την πρώτη μου εμπειρία με τη Live μουσική σκηνή… Άρα δεν πιάνεται το προηγούμενο και καταλήγω στ’ότι η πρώτη μου συναυλία ήταν οι HIM την πρώτη φορά που είχαν έρθει Ελλάδα (ε, δεν ξανάκανα δεύτερη φορά το ίδιο λάθος, ακολούθησα το γνωστό αρχαίο ρητό) :roll:

Αν πιάνονται τα κλαρίνα τότε από 1 έτους παρακολουθώ 2-3 "συναυλίες"το χρόνο(μόνο που τώρα τελευταία έχει ελαττωθεί γμτο) :smiley: :smiley: :smiley:
Πρώτη συναυλία που πήγα με δική μου πρωτοβουλία ήταν η Χάρις Αλεξίου δίπλα στην Λίμνη Πλαστήρα!!!Τέλειο!Μία άψογη ατμόσφαιρα με την Χαρούλα να σου φτιάχνει το κέφι και μία καλή παρέα…
Το 86 εγώ δε μπορούσα να πω τη λέξη “ροκ” ρε παιδιά!!!Snuffleeva κάτι μου λέει ότι το ΄86 ούτε εσύ μπορούσες να πεις τη λέξη “Ναβουχοδονοσορ” :smiley: :smiley: :smiley: :smiley:

Πρώτη μου συναυλία ήταν στον Βασίλη Παπακωνσταντίνου το 1997. Είναι και η μόνη συναυλία που έχω πάει :frowning:

Mazestix με προσβάλλεις!!! :stuck_out_tongue: Και βέβαια μπορούσα να πω τη λέξη “Ναβουχοδονόσορ” το '86…(για τη “ροκ” δε συζητάω!!) Ήμουνα 2(!) ολόκληρων χρονών και ξεκίνησα να μιλάω από 9 μηνών (γι’αυτό μου’χει μείνει κουσούρι τώρα και δεν μπορώ να το κλείσω με τίποτα :lol:)
Σίγουρα όμως δε μπορούσα να κάνω headbanging (τι να κάνω;; Ήμουνα απ’τα μωρά που άργησαν να περπατήσουν…)Δεν πειράζει όμως…Αναπληρώνω το χαμένο χρόνο τώρα! :wink:

Εκεί στα τέλη της δεκαετίας '80 όταν ήμουν σπόρος είδα:

Nikos Papazoglou - Live At Sykies Theatre (τσσσσσ)

υπέρτατες στιγμές!!!

Η πρώτη μου Συναυλία ήταν Μαργαρίτα Ζορμπαλά και Ανδρέας Μικρούτσικος πρωτομαγιά του 92 στο άλσος της Νέας Σμύρνης , σκέτη απογοήτευση , αφήστε που νόμιζα πως ήταν η Σοφία Βόσου. Αnyway … χάλια.

Η πρώτη μου Μetal Συναυλία … SODOM , FLAMES KAI THANATOS INC δεν θυμάμαι πότε ήταν … αλλά ήταν στο Rodon Club.

Η πρώτη οτι να ναι συναυλία που πήγα ήταν μαλλον Χαρις Αλεξιου το 93-94-95 κατι τετοιο τελος παντων στο αρχαίο θέατρο του Διου … Μου είχε αρεσει τοτε βεβαια…
Η πρώτη φυσιολογική ήταν Deep Purple 12 Απριλίου 2000 στο περίπτερο 17 της Δ.Ε.Θ. … Συγκινήθηκα τώρα που τα θυμήθηκα… :cry:

Πρωτη metal ηταν οι Motorhead στο σπορτιγκ,το 1987 νομιζω…
Πιο πριν μπαντες τοπικης σκηνης:vavel,black side layer,konan κλπ κλπ…

Α καλά αν πιάνονται και αυτά…
τότε το πρώτο μου live ήταν κάτι κλαρίνα σε ένα πανηγύρι στο χωριό της μαμάς μου στη Λαμία!

Τώρα πρώτη κανονική… PARADISE LOST πρόπερσι!

Και μένα οι δικοί μου απο δυο χωριά κοντά στη Λαμία είναι… από που εσύ;

Αφού δεν περνάει η πλάκα… οι GnR ('93)… στα δεκαπέντε!

ego pali paidia ipiretisa sti lamia … sto keyp , kserete apo ekei pou paei o dromos gia karpenisi ?
ante re mia oikogeneia eimaste mazi oloi . aderfia .

protes synaylies .mikroytsikos vosoy spitfire kai alloi omonoia tin xronia 83-84 an thimamai kala maiden 88 kai 86-87 thanatos inc sto maxim epoxes theikes!!!

Ενταξει jim_lick το εμπεδωσαμε … μην το ξαναγραψεις… 2 φορες ειναι αρκετες. :lol:

Πρωτες μου συναυλιες ηταν το καλοκαιρι του 1987. Black Sabbath και Blue Oyster Cult στην Λ. Αλεξανδρας… Ημουν 16 ετων και οπωσδηποτε ητα απιστευτη εμπειρια για μενα… Γενικα εχω παει σε αρκετες συναυλιες, αν και υπηρχε μια “νεκρη” περιοδος, 95-98 οπου γενικως δεν ασχολιομουν καθολου με την μουσικη…