35007

Οι Ολλανδοι 35007(LOOSE ανάποδα) δημιουργήθηκαν από τους Eeuwout Baart(vocals),Mark Sponselee (sounds, synths),Bertus Fridael (guitar),Jacco Van Rooy (drums),Michel Boekhoudt (bassguitar).
Το 1994 ντεπουτάρουν με το ‘‘Especially for You’’

Εδώ η μπάντα στα πρώτα της βήματα δείχνει την αγάπη της στο space-psychedelic-garage rock και πιο συγκεκριμένα στους Hawkwind.
Υπάρχουν καλές στιγμές μέσα στο δίσκο όπως τα Cosmic Messenger,Zandbak και The Elephant Song να σε υπνωτίζουν και να σε ταξιδεύουν σε άλλους πλανήτες.
Με το Especially for You νιώθεις οτι η μπάντα έχει ταλέντο,όρεξη και ενέργεια για να δώσει κάτι καλύτερο στο μέλλον και να δημιουργήσουν τη δικιά τους ταυτότητα μιας και στο ντεπούτο τους φαίνεται οτι είναι λίγο χαμένη κι αυτό έχει ως αποτέλεσμα να κουράζει τον ακροατή σε κάποια σημεία του δίσκου.

Μετά από 3 χρόνια κυκλοφορούν το δεύτερο ομώνυμο δίσκο ή και αλλοιώς ‘‘Into The Void We Travelled’’

Εδώ οι Ολλανδοί κάνουν ένα βήμα μπροστά εμπλουτίζοντας τον ήχο τους με περισσότερα stoner-heavy riffs,περισσότερα μπαφιασμένα φωνητικά και με τραγούδια όπως τα Herd,Soulmachine,66,Powertruth και Short Sharp Left να μας στέλνουν αδιάβαστους .
Αυτός είναι κι ο πρώτος δίσκος που άκουσα από τους 35007 και έφαγα το πρώτο μικρό σοκ.

Μετά το ομώνυμο δίσκο αποχώρησε από την μπάντα ο Jacco van Rooy(ο οποίος αντικαταστάθηκε από τον Sander Evers) και ο τραγουδιστής Eeuwout Baart. Εγκατέλειψαν και οι 2 όταν τους έκλεψαν το φορτηγάκι τους με όλο τον μουσικό τους εξοπλισμό στη Ρώμη.
Με την φυγή του Eeuwout τα υπόλοιπα μέλη αποφάσισαν να συνεχίσουν ως instrumental συγκρότημα.

Το 2001 κυκλοφορούν το “Sea of Tranquillity”(ΕΡ)

Το ΕΡ περιέχει 3 τραγούδια γεμάτα με heavy-Space-Psych rock στοιχεία,σε αρκετά σημεία γκρουβαρουν ασχημα και φυσικά σε προετοιμάζει για το επόμενο βήμα τους το οποίο τελικά θα προκαλέσει πανικό.
Και φυσικά μιλάμε για το αριστούργημά τους το Liquid που κυκλοφόρησε 1 χρόνο μετά το ΕΡ

Δίσκος πραγματικό τσουνάμι,εδω έχουν πια τη δικιά τους ταυτότητα,κατάφεραν και άφησαν το δικό τους μουσικό στιγμα στη Stoner-space-psychedelic σκηνή και έκαναν πολλούς να παραμιλούν και να δημιουργήσουν πολλά ‘‘εγκεφαλικά’’
Ολο το άλμπουμ είναι ένα τεράστιο διαμάντι και δεν γίνεται να ξεχωρίσω κανένα τραγούδι.
Μιλάμε για ΕΠΟΣ.
ΤΕΛΟΣ
Απλά όποιος δεν τον έχει ακούσει να το κάνει τώρα αμέσως.

3 χρόνια μετά το καταπληκτικό Liquid κυκλοφορούν το τελευταίο τους άλμπουμ με την ονομασία Phase V

Το Phase V ειναι κοντά μουσικά με το Liquid αλλά δεν φτάνει στα επίπεδα του.
Στα 40 λεπτά που διαρκεί ο δίσκος έχουμε τρομερή κιθαριστική δουλειά,απίστευτη Space ατμόσφαιρα,extreme psychedelia και όμορφες blues στιγμές.

Μετά το Phase V ο Bertus Fridael ξεκίνησε τους Mother-Unit και ο Sander Evers συμμετέχει στους τρομερούς Gomer Pyle

Αποθεώστε τους :smiley:

:respect:

Άψογη παρουσίαση!

Αγαπημένη μπάντα οι 35007!
Personal favorite το ‘Into The Void We Travelled’, του οποίου το εξώφυλλο με στοίχειωνε για αρκετά χρόνια μέχρι να το αποκτήσω (και να το ακούσω καλύτερα!)

Ο δίσκος που έβγαλαν πέρσι οι Mother-Unit μου άρεσε επίσης πολύ γιατί έχει έντονα στοιχεία από 35007!

Τέλος, ο Sander Evers μόλις έφυγε από τους Gomer Pyle! :frowning:

Ωραιος ρε thevoid !
Γενικοτερα ξερεις μεγαλη μπαλιτσα αλλα δεν προλαβαινω να ακουσω ντεθ μεταλ
ποσο μαλλον stoner.
Los Natas παντως που τους εχεις avatar εχω τσεκαρει και εχω να πω οτι ειναι πολυ καλοι.

Οσον αφορα τους 35007 τους ακουσα το μεσημερι,αφου ψηθηκα απο την περιγραφη
και γουσταρα φουλ.Το Liquid ακουσα και ηταν και γαμω τις διαστημικες ψυχεδελειες.

Οντως φορκ εχεις δικιο,η ανακοινωση απο τους Gomer Pyle ειχε γινει 11-02-2011.
Deathster πραγματικα το Liquid ειναι και γαμω τις διαστημικες ψυχεδελειες,οσο αφορα τους Natas καποια στιγμη θα γραψω αναλυτικα και γι αυτους τους λατρεμενους Αργεντινους

Μπαντάρα!

Δεν είναι από τα γκρουπ που θα τα έχω διαρκώς στην πλέιλιστ να παίζουν 24 ώρες το 24ωρο, αλλά είναι από τα γκρουπ που όποτε και να ακούω ένα δίσκο τους, ξέρω ότι θα περνάω καλά.

Liquid έχω λιώσει αρκετά γενικά. Παίζει να είναι και από τους πρώτους δίσκους που έμαθα στο φόρουμ, γύρω στα 3,5 χρόνια πίσω, όταν και τον είχε προτείνει ο thevoid, στο νεοσύστατο τότε στόουνερ θρεντ.
Αργότερα άκουσα και Phase V, το οποίο επίσης ήταν πολύ καλό.

Μπράβο thevoid. Κιπ λέρνινγκ ας μπολ…