Κιθαριστες

Ποιος κατα τη γνωμη σας ειναι ο καλυτερος κιθαριστας. Αναφερεται και συγκροτημα

Ritchie Blackmore !!! deep purple , rainbow ! :wink:

Ritchie Blackmore, Blackmore’s night! Kαλά, μη βαράτε. Deep Purple, Rainbow.

Trey Azathoth - Morbid Angel

Θα μπορούσα να κάνω λίστα ατελείωτη…
Επίσης ανά περιόδους αλλάζω γνώμη για κιθαρίστες, αλλά αυτη την περίοδο γουστάρω πολύ σολιές Holmes (ex-W.A.S.P.) :roll:

Υπαρχει αντιστοιχο θεμα…

τι ν αφτα που ρωτας ρε φιλε… λιγη ψυχραιμια 8) 8)

Το λέει η υπογραφή μου

o [size=7][/size]DAVID GILMOUR [size=3][/size] kai o Ritchie ο θεος

jimi hendrix
roy buchanan
johnny winter
uli jon roth
frank marino
jan akkerman
andrew latimer
jimmy page
brian robertson / scot groham
jeff beck
Stevie Ray Vaughan
Walter Trout
buddy guy
albert king
danny gatton
bb king
ritchie blackmore
john mclaughlin
wes montogomery
pat martino
alan holdsworth
joe pass

Πολλυς δεν ειπα??
:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

bluz… δεν νομιζω πως απο ολους αυτους δεν μπορεις να ξεχωρισεις 2-3…κ εμενα μου αρεσουν γενικα πανω απο 50 κιθαριστες αλλα…ειναι 2-3 που ειναι στο τοπ :slight_smile:

αυτοι ειναι το Top μου…
κ standar εχω ξεχασει μερικους…

Όταν λέμε καλύτερος εννοούμε
i) πιο γρήγορος?
ii) πιο τεχνικός?
iii) αυτός που επηρρέασε περισσότερους?
iv) αυτός που ανακάλυψε μια νέα τεχνικη?
v) ο αγαπημένος μας?
vi) κάτι άλλο?

Πιστεύω ότι δεν μπορεί να δοθεί απάντηση σε ένα τέτοιο ερώτημα.Ασφαλώς υπάρχουν οι κορυφαίοι του είδους,οι οποίοι πληρούν κάποια από τα παραπάνω κριτήρια,άλλα ποιός από αυτούς είναι ο καλύτερος?

Π.χ. Αναφέρεται ο Blackmore.Και τεχνικός και έχει επηρρεάσει.Άλλα ο Malmsteen είναι πιο γρήγορος.Δεν έχει προσφέρει όμως κάτι νέο,κάτι που έκανε ο Van Halen.Αλλα είναι πιθανό ο τύπος των Dream Theater να είναι ακόμα πιο τεχνικος(Δεν τον ξέρω,δεν τους γουστάρω μια,άλλα ξέρω ότι είναι όλοι τους απόφοιτοι μουσικών πανεπιστημίων).Από την άλλη,όλοι όσοι αναφέρονται στο post του bluezlic έχουν επηρρεάσει όσο κανείς άλλος.Επίσης ο Hammet θεωρείται πολύ καλός,άλλα σε πολλά video τον έχω δει να κάνει tapping,οπότε ξαναγυρνάμε στον Van Halen που το έκανε πρώτος.Επίσης ο Slash είναι κορυφαίος.Όπως και ο Angus ο οποίος δεν είναι ούτε τεχνικός,ούτε έχει φέρει κάτι νέο,ούτε ο πιο γρήγορος.Οπότε που καταλήγουμε?

(Υ.Σ. Τα παραδείγματα δεν αναφέρθηκαν για ξεκινήσει και άλλη μια βλαχοσυζήτηση,άλλα για να στηρίξω το παράδειγμα)

ego pistevo oti iparxun 3 eidh kitharistwn, aftoi pou exun talento, aftoi pou exun xarisma kai aftoi pou exun kai ta 2. Opoios exei mono talento einai kalos texnika alla de vgazei paizei sinaisthima, diladh paizei poli kala, grhgora ktl. alla afta pou paizei den einai kala gia to afti, tetoioi kata th gnomh mou einai o Malmsteen kai o Vai , opos kai arketoi alloi. Tora aftoi pou exun mono xarisma vgazun poli sinaisthima kai paizun pragmata poli kala gia to afti, alla texnika de lene polla pragmata, opos kata th gnomh mou panta, o Gilmour, o Krieger h oi aderfoi Young. Einai kai aftoi pou exun kai ta 2, dhladh paizun poli kala kai texnika kai mousika genikotera, opos: Jimi Hendrix, Frank Zappa, Zak Wylde, Iommi, Blackmore, Page, Knopfler, Gallagher k.a. Nomizo pantos pos o korifaios einai o Hendrix kai oloi aftoi pou lene oti exei pia kseperastei ktl. lene vlakeies. Vevaia, oi kitharistes kimainontai s’afta ta 3 eidh pou anefera analoga me ton kathena mas, p.x., gia para pollous o Slash anhkei sthn 3h kathgoria, eno gia mena me to zori bainei sthn proth. :smiley:

Χαίρομαι που έκανες αυτή την εισαγωγή γιατί βαριόμουν να τα γράφω.Ψιλοδιαφωνώ με τις λέξεις που χρησιμοποίησες για αυτό αλλά δε βαριέσαι…Με βάση αυτά:
Mike Ammott-Spiritual Beggars(’‘χάρισμα’’)
Brian May-Queen(’‘χάρισμα’’)
Dimebag-Pantera(και τα 2)
Zakk Wylde(επίσης)
Criss Oliva(επίσης και πάλι)
Andy LaRoque-King Diamond(κυρίως ‘‘ταλέντο’’ αλλά ενίοτε και συναίσθημα-προσωπική άποψη)

Πιστεύω πως πρέπει να ξεχωρίσουμε λίγο τα πράγματα.Το οτι κάποιος επηρέασε δεν σημαίνει πως είναι και θεός κιθαρίστας.Π.χ.των Pink Floyd αντικειμενικά δεν έπαιζε και πολλά.Όμως ό,τι ακούμε σήμερα έχει την υπογραφή του πάνω,έτσι?Επίσης πρέπει να ξεχωρίσουμε λίγο τις εποχές.Π.χ. ο Randy Rhoads ή ο Jimi Hendrix για την εποχή τους έπαιζαν παπάδες(και στους 2 τομείς που ανεφέρες) αλλά για τα σημερινά δεδομένα,που έχουμε γεμίσει καρικατούρες του Malmsteen θεωρούνται μέτριοι προς κακοί.

Χαίρομαι που έκανες αυτή την εισαγωγή γιατί βαριόμουν να τα γράφω.Ψιλοδιαφωνώ με τις λέξεις που χρησιμοποίησες για αυτό αλλά δε βαριέσαι…Με βάση αυτά:
Mike Ammott-Spiritual Beggars(’‘χάρισμα’’)
Brian May-Queen(’‘χάρισμα’’)
Dimebag-Pantera(και τα 2)
Zakk Wylde(επίσης)
Criss Oliva(επίσης και πάλι)
Andy LaRoque-King Diamond(κυρίως ‘‘ταλέντο’’ αλλά ενίοτε και συναίσθημα-προσωπική άποψη)

Πιστεύω πως πρέπει να ξεχωρίσουμε λίγο τα πράγματα.Το οτι κάποιος επηρέασε δεν σημαίνει πως είναι και θεός κιθαρίστας.Π.χ.των Pink Floyd αντικειμενικά δεν έπαιζε και πολλά.Όμως ό,τι ακούμε σήμερα έχει την υπογραφή του πάνω,έτσι?Επίσης πρέπει να ξεχωρίσουμε λίγο τις εποχές.Π.χ. ο Randy Rhoads ή ο Jimi Hendrix για την εποχή τους έπαιζαν παπάδες(και στους 2 τομείς που ανεφέρες) αλλά για τα σημερινά δεδομένα,που έχουμε γεμίσει καρικατούρες του Malmsteen θεωρούνται μέτριοι προς κακοί.[/quote]

gi’afton akrivos ton logo einai m@l@kia afto pou simvainei me tis karikatures, giati eisagetai ena sigekrimeno stil paiksimatos kai dhmiurgeitai h apopsh oti opoios den paizei etsi einai kakos. kai eilikrina pistevo oti an zuse shmera o Hendrix tha tus eixe olus gia thn plaka tu.

αν ζουσε σημερα ο Hendrix θα ακουγαμε αλλη μουσικη δλδ η μουσικη θα ειχε φτασει σε αλλο επειπεδο… δυστηχος πεθανε κ δεν προλαβε να κανει το album με τον Miles Davis…

Kitharistas kai kat-pektasin mousikos xwris feeling=tenekes xeganwtos.

Καλύτερος κιθαρίστας στον κόσμο είναι ο σπουδαίος φίλος και ακόμα πιο σπουδαίος συμφοιτητής μου μα πάνω απ’ όλα άνθρωπος Ηλίας από το Πέραμα. Τεχνικά αξεπέραστος, συναισθηματικός βράχος, πραγματικός ογκόλιθος στην ιστορία της μέταλ.
Αν ξεπεράσει και την ματαιοδοξία του ως καλύτερος στον κόσμο θα γράπσει ιστορία. :!:

Αν έχει αυτή την αισιοδοξία σίγουρα θα είναι ένας από τους καλύτερους…