Περί σειρών γενικά

Επειδή αν ανοίγαμε ένα θρεντ για ΚΑΘΕ σειρά που βλέπουμε θα άνοιγαν πολλά θρεντ,και επειδή δεν υπάρχει το αντίστοιχο του ‘Τι DVD είδατε κλπ κλπ’ είπα να πάρω την πρωτοβουλία.

Σήμερα είδα το 3ο επεισόδιο της 1ης σεζόν του Six Feet Under,και ήταν αυτό το οποίο με ανάγκασε να αποφασίσω ότι θα συνεχίσω να βλέπω την σειρά με μεγαλύτερη θέρμη (πριν κανά μήνα είδα το πρώτο επεισόδιο)

Πρωταγωνιστεί ο γνωστός -τώρα πια- Dexter στον ρόλο του συνιδιοκτήτη γραφείου τελετών.

Η σειρά έχει να κάνει με κηδείες και θανάτους λοιπόν!

Όντας περίεργη,δεν θα την πρότεινα στον τύπο που έχει δει 2-3 σειρές και δεν ξέρει τι να δει,τύπε,αν και δεν υφίστασαι στο ρόκινγκ γιατί όλοι είμαστε εξπέρ και γαμάω,μην δεις αυτή την σειρά.

Από την άλλη,καμμένε ρόκινγκ γιούζερ,εσύ που έχεις δει τα πάντα,νομίζω θα άξιζε -μέσα στο καλοκαίρι κιόλας- να περάσεις κάποιες ώρες βλέποντας ένα περίεργο dramedy.

Αυτάααα.

Έχω ξεκινήσει και Sopranos αλλά και αν σταματήσω στα 5 επεισόδια που έχω δει δεν θα κλάψω κιόλας,ας δώσει κάποιος feedback για την συνέχεια.

Ααααα.

Από χθες έχω δει ό,τι έχει υπάρξει από Σίμπσονς έβερ :smiley:

Εννοείται ότι άξιζε κάθε 20λεπτο,ψόφος στις unoriginal και καλά πιο χάρντκορ κόπιες.

Είθε ο Μπαρτ να σοδομίζει τα συντηρητικά όνειρά σας.

Εγω είδα πριν απο λίγο τα 2 πρώτα επεισόδια απο δεχτερ 5ου κύκλου.:smiley: Αγαπημένη σειρά, σε κολλάει και δεν κουράζει. Σε αντιθεση με την προηγούμενη που έβλεπα (tbbt)και στον 3ο κύκλο ειχα βαρεθεί την ζωή μου. Βγάζει γέλιο, έχει ωραίους χαρακτήρες αλλα έχω δει και καλύτερες κωμωδίες.
Μετά λέω να αρχίσω κανένα Breaking bad ή κάτι σε παρόμοιο ύφος.
Η μάνα μου βλέπει ένα τούρκικο τωρα, το Εζελ στην τιβι και με έχει ζαλίσει να το δω. Πλακα- πλακα έχει 8.7 στο imdb… Το βλέπει κανείς;

Το bbt όντως κουράζει από κάποιο σημείο και μετά,αν θες κάτι σε τέτοιο στυλ δες κανά two and a half men.7 σεζόν είναι,οπότε αν το πάρεις χαλαρά θα βλέπεις για μήνες.

Εζέλ βλέπει η μάνα μου,έχω δει κλεφτά σκηνές,και από ότι φαίνεται δεν είναι το κλασσικό ‘σ’αγαπώ-μ’αγαπάς’ τουρκικο σείριαλ.Φυσικά και έχει ρομάντζο (αυτό έλειπε),αλλά το σενάριο είναι συνομωσία κι ετς.

Από εκεί και πέρα,ναι,δες Breaking Bad.Και Wire.

Κάτι πιο χαλαρό σε παρόμοιο ύφος όμως είναι το Jericho,πολύ αδικημένη σειρά,μέσα σε 2 χρόνια κόπηκε 2 φορές :stuck_out_tongue:

Για το [B]Deadwood[/B] ξέρει κανείς τίποτε;
9.1 στο ιμδβ και φυσικά με ψήνει επειδή είναι και HBO.

Τα τελευταία 2 χρόνια βλέπω σειρές.
Εχω δει [B]Supernatural[/B] (οι πρώτες 2 σεζόν είναι σκοτώνουμε το τέρας, πάμε γι άλλα, με λίγα επεισόδια που αφορούν την κύρια υπόθεση, μετά 3-4-5 σχεδόν όλα τα επεισόδια γαμάνε, ενώ στην 6η το κούρασαν μέχρι την μέση για να φορτσάρουν στο τέλος), [B]Dexter [/B](καταπληκτική σειρά δράσης με έναν εξαιρετικό M. Hall, καιρός είναι να το τελειώσουν όμως. Στερείται λίγο ρεαλισμού βέβαια. Για μένα όλες οι σεζόν είναι τουλάχιστον πολύ καλές, με κορυφαίες τις 1 και 4), [B] Breaking Bad[/B] (θαυμάσια δραματική σειρά με εξαιρετικό σενάριο και έναν πολύ καλό Bryan Cranston. Φοβερό “ξεδίπλωμα” χαρακτήρων, με εξάρσεις χιούμορ μέσα.), [B]Walking Dead[/B] (6 επεισόδια, καλή σκηνοθεσία αλλά πολύ κακοί ηθοποιοί), [B]Friends[/B] (όλοι έχουν δει, τι να πω), [B]Two & A Half Men[/B] (το προτιμώ από το προηγούμενο γιατί είναι σάπιο).

Επίσης[B] Black Adder[/B] λατρεία, με θανατηφόρα δηλητηριώδεις ατάκες αγγλικού χιούμορ και μισανθρωπίας.

Και φυσικά ύμνος στο [U]HBO[/U] για το [B]Game of Thrones[/B] και την καλύτερη σειρά όλων των εποχών. Το [B]Wire[/B].

Τώρα λέω να ξεκινήσω [B]B.Bang Theory[/B] και το [B]Shield[/B].

Για το Deadwood το μόνο που ξέρω είναι ότι το έχω κατεβασμένο και έχω συστάσεις!

να πω και εγω τι εχω δει . τα νουμερα διπλα ειναι οι σεζονς που εχω δει .
[B]las vegas[/B] 5/5 . ειδα τους τρεις κυκλους στον αντεννα .μ’αρεσε και κατεβασα τους αλλους 2 . 4 κυκλος καλυτερος απο ολους. και ακομα δεν καταλαβα γιατι σταματησε
[B]tru calling[/B] 2/2 . στον αντεννα κι αυτο . zach galifianakis θεος κι ας μην ελεγε πολλα αστεια
[B]nip tuck[/B] 6/6 . στο σταρ ,παρακμη τελειως .
[B]prison break[/B] 4/4 . τις 3 στον αντεννα και την τεταρτη την κατεβασα . καλυτερη σεζον η 1 μετα 2 μετα 3 και μετα 4
[B]big bang theory[/B] 4/4 . ηθελα καιρο να την αρχισω . μετα αρχισα να την βλεπω στο σταρ . τριτη και τεταρτη σειρα τις κατεβαζα επεισοδιο επεισοδιο .
[B]90210 [/B] 2/3 . στο σκαι . για να περναει η ωρα την εβλεπα και γι’αυτο δεν εχω δει ακομα τριτη σεζον
[B]how i met your mother[/B] 6/6 . ειδα τις 5 μαζεμενες και την εκτη ενα-ενα τα επεισοδια.δευτερη και τριτη σεζον παρα πολυ γελιο . οι υπολοιπες με καλες και κακες στιγμες . καλυτερο επεισοδιο το playbook στον πεμπτο κυκλο
[B]dexter[/B] 5/5 . η αγαπημενη μου σειρα ,ειδα 4 σεζον μαζεμενες και την πεμπτη ενα-ενα. εχει τη καλυτερη μουσικη εβαρ και μ’αρεσει τοσο πολυ που βλεπω και τις επαναληψεις στον σκαι
[B]scrubs [/B] 1/9 . καλο ηταν , ειχε καποιες ακυριλες και καποια βαρετα επεισοδια ,ολοι λενε οτι γινεται πολυ καλυτερη παρακατω αλλα το οτι εχει 9 σεζονς με κανει συνεχως να την αναβαλλω
[B]Arrested Development [/B] 1/3 μονο ο tobias μ’αρεσε ,αντε και ο γιος . με κουρασε πολυ
[B]modern family[/B] 1/2 .οικογενειακη κωμωδια ,μπορει να το συνεχισω
[B]IT Crowd [/B] 4/4 . η πιο αστεια σειρα που εχω δει
[B]Misfits [/B] 2/2 υπερθείλα
[B]Black Books[/B] 3/3 καλο
[B]The Inbetweeners [/B] 1.5/3 μετριο
[B]Spaced [/B] 2/2 παρα πολυ καλο

αρχισα και απο προχθες [B]true blood[/B] στον αντεννα γιατι το εβαλε ξανα απο την αρχη και πιο αργα.και μπορω να πω οτι αρχιζει να μ’αρεσει .

καποια που θελω να δω ειναι
community (ειχα δει 3 επεισοδια οταν βγηκαν)
freaks and geeks
skins
extras
game of thrones
scrubs (ειπαμε πρωτος κυκλος μονο)

δεχομαι προτασεις και απο αλλα

Μ’αρεσε το thread και απο τη στιγμη που έχω μούρλα με τις σειρές είπα να συμμετάσχω.
Από παλιότερες οι οποίες κόπηκαν/τελείωσαν κτλ:
[B]Prison Break[/B]: 2 season εκπληκτικές. Έπρεπε να τελειώσει εκεί
[B]My Name Is Earl[/B]: Πολύ ευχάριστη κωμωδία που δυστηχώς το έκοψαν στην 4η season.
[B]Rome[/B]: 2 season παραγωγή BBC από τις καλύτερες σειρές ever
[B]Black Books[/B]: Απλά δείτε το

Από αυτές που παίζονται ακόμα:
[B]Community[/B]: Από τις καλύτερες, αν όχι, η καλύτερη κωμωδία που έχω δει
[B]Modern Family[/B]: Από κοντά μαζί με το community. 2 season όλα τα λεφτά
[B]Sons of Anarchy[/B]: Γνώμη μου (που δε χωράει αμφισβήτηση ε :p) είναι ότι μιλάμε ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΕΙΡΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ. 3 σεζόν, με εκπληκτικές ερμηνείες, με απίστευτο concept, και μουσικάρες.
[B]True Blood[/B]: Το ξεκινήσαμε λόγω της γυναίκας μου γιατί διάβασε τα βιβλία. Ενδιαφέρον, ευχάριστο, μέχρι εκεί
[B]Vampire Diaries[/B]: Δες *True Blood

Big Bang Theory, How I Met Your Mother, Game Of Thrones είναι γνωστά
Στη λίστα για το καλοκαίρι έχουν μπει ήδη τα Breaking Bad, Weeds, The Big C κτλ.

Ναι,βασικά δεν το προόριζα για λίστες τόσο το θρεντ,αλλά γενικά για νέα σειρών,για σειρές τις οποίες δεν ξέρει ο πολύς ο κόσμος,[B]και κυρίως για σειρές που δεν έχουν δικό τους βήμα[/B]

Από εκεί και πέρα,ντάξει,φλου είμαστε,ό,τι γουσταρίζουμε να ειπωθεί θα ειπωθεί,απλά το θρεντ θα ήταν πιο χρήσιμο αν μιλούσαμε για τις σειρές και τα νέα τους.Ή για κάποια ερώτηση κάποιου χρήστη.

πχ:Έχει δει κανείς Sopranos?Αξίζει?

Ας μας πει κάποιος και τι παίζει με το Deadwood!

Πω το πρισον μπρεικ ηταν πορωση. Εβλεπα 10 επεισοδια την ημερα:D
Ξεκινησα κλασικα απο τον αντεννα οπως και με το λοστ, αλλα την τελειωσα ολη την σειρα. Το λοστ απο την αλλη το παρατησα στον 5ο κυκλο οπου εχανε η μανα το παιδι και το παιδι την μανα εχοντας δει τον 4ο κυκλο ενα χρονο ξεχνωντας ΤΑ ΠΑΝΤΑ:p

Επισης περυσι το καλοκαιρι εβλεπα εκεινη την μουφια, το καιλ εξ γουαι για να περναει η ωρα. Οκ, ειχε την αγωνια του, αλλα μεγαλη αμερικανια μωρε. Ειδικα το πως παρουσιαζουν τα εφηβα αμερικανακια.

Entourage και burn notice μακράν οι καλύτερες καλοκαιρινές σειρές :slight_smile:

επειδη εγω αρχισα αυτο με τη λιστα να πω προς υπερασπιση μου οτι και εγραψα αν μ’αρεσαν οι σειρες σε περιπτωση που θελει να τις δει καποιος και ψαχνει για γνωμες ,
και ζητησα προτασεις για να δω καποιες αλλες .

για party down ,stella και slings and arrows καμια ιδεα ?

Party Down δεν ειχε ταυτοτητα, δε θα σου μεινει κατι να θυμασαι και να γελας εν ολιγοις.
Ουτως η αλλως ακυρωθηκε οποτε να χαμε να λεγαμε.

Το Slings το εχω στα υποψην, απλα τωρα βλεπω τa Brass Eye και Big Train, sκetch Και αυτα περιπου. Πολυ ευχαριστα αλλα και πολυ σουρεαλιστικα.


Αυτους που πιθανως γνωριζεις:
Big Train: Simon Pegg
Brass Eye: Ο αγαπημενος μου Christopher Morris, τον γνωριζεις απο το IT Crowd

και σκηνοθετης του Four Lions

το deadwood δεν το εχω τελειωσει ακομα αλλα ειναι μεγαλη σειρα, ειμαι στο 2ο κυκλο… ειδικα αν σας αρεσουν τα western δειτε τη οπωσδηποτε…
δεν αναλωνεται σε ανουσια πιστολιδια κ μαχες με ινδιανους κτλ αλλα δειχνει τον τροπο που λειτουργουσε η κοινωνια, ειδικα σε εναν τοπο σαν το deadwood που ειναι εκτος ηπα προς το παρον αρα δεν υπαρχουν νομοι κ κουμαντο κανει ο “αρχοντας” του τοπου κ ιδιοκτητης του σαλουν μεχρι να παει στην πολη ενας πρωην σεριφης για να ανοιξει μαγαζι με εργαλεια κ να αρχισουν οι κοντρες…

ειναι αρκετα ωμο,ετσι πρεπει αλλωστε… στα αρνητικα οτι δεν εχω βρει μεταφρασμενα τα τελευταια 8 επεισοδια κ γι αυτο το εχω αφησει λιγο…

http://www.addic7ed.com/search.php?search=deadwood&Submit=Search

Μακραν η πιο ολοκληρωμενη πηγη υποτιτλων για σειρες.

ελληνικα ψαχνει λογικα και δεν βλεπω να εχει
δεν ειναι και πολυ δυσκολο παντως με αγγλικους υποτιτλους .

για τις γνωστες σειρες παντως , οι υποτιτλοι ανεβαινουν πιο γρηγορα απο καθε αλλο σαιτ στο podnapisi.net

Ψιλοκόλλησα με τις σειρές όταν άρχισα να βλέπω το [B]Lost[/B], όπου είχα γίνει junky μιλάμε, απλά ήθελα την δόση μου. Από ένα σημείο και μετά σίγουρα δεν ήταν το ίδιο ενδιαφέρον αλλά την στιγμή που παιζόταν δεν με ένοιαζε και τόσο. Μετά άρχισα το [B]Prison Break[/B] αλλά αυτό έγινε βαρετό από την δεύτερη σεζόν κιόλας. Δεν ξέρω πόσες σεζόν πήγε εγώ σταμάτησα στην τρίτη πάντως. Μετά ήρθε το [B]Big Bang Theory[/B] που και πάλι έχω φάει τρελό κόλλημα, έκατσα πρόσφατα και είδα και τις 4 σεζόν σερί :stuck_out_tongue: Το ενδιαφέρον εδώ δεν έχει πέσει καθόλου. Μια σειρά που ξεκίνησε πολλά υποσχόμενη ήταν το [B]The Walking Dead[/B] πρώτο επεισόδιο γαμάτο, δεύτερο επίσης πολύ καλό αλλά κάπου εκεί εξαντλήθηκε κιόλας. Εντάξει πόσα διαφορετικά πράγματα να κάνει σε μια σειρά για zombie, στο 4ο βαρέθηκα την ζωή μου και απλά το σταμάτησα. Τα zombies είναι καλύτερα να μείνουν στο κινηματογράφο και σε 2ωρες ταινίες.
Η σειρά όμως που έχει ανεβάσει τον πήχη πολύ ψηλά πλέον είναι το [B]Game of Thrones[/B]. Από όπου και αν το δεις γαμάει και δέρνει. Παραγωγή, ερμηνείες, σκηνοθεσία, σενάριο τα πάντα όλα. Αν και στα πρώτα 2 επεισόδια δεν είχα ενθουσιαστεί, μέχρι να φτάσουμε στο τελευταίο έπαθα χοντρή ζημιά. Δεν είναι τίποτα άλλο αλλά με κάνει να ονειρεύομαι και μελλοντική σειρά βασισμένη στο Silmarillion (ναι ξέρω δύσκολο και τα λοιπά αλλά γιατί όχι αν η επιτυχία του game of thrones συνεχίσει να είναι τόσο μεγάλη; ).

Τώρα έχω ξεκινήσεις κάπως καθυστερημένα το [B]Dexter[/B] από την πρώτη σεζόν και στα 5 πρώτα επεισόδια γαμάει, άσε που έχω βρει τόσα κοινά με τον χαρακτήρα που θα αρχίσω να πιστεύω πως κρύβω έναν serial killer μέσα μου :lol:. Επίσης κατέβασα τα λίγα επεισόδια του [B]Firefly[/B] πριν το κόψουν. Αυτό το είχα γνωρίσει σαν Serenity που όπως κατάλαβα ήταν απλά 2-3 επεισόδια που κόλλησαν μεταξύ τους και έκαναν ταινία.

Παλιές μεγάλες αγάπες φυσικά το [B]Married with Children[/B] που δυστυχώς δεν βρίσκω υπότιτλους για τις περισσότερες σεζόν (ούτε καν στα αγγλικά) αλλά έτσι και αλλιώς τα έχω δει αρκετές φορές στην τηλεόραση. Και φυσικά το [B]Friends[/B] που είναι ένα από τα καλύτερα φάρμακα εναντίον της κατάθλιψης :stuck_out_tongue:

Ξεκινάει επανάληψη του Fresh Prince of Bell-air στο σταρ, καθημερινές απόγευμα.
Τρελό γέλιο η σειρά :smiley:

Κόλλησα τελευταία με [B]Damages[/B].Τρομερή δικηγορική σειρά με άπειρες ανατροπές στην πλοκή. Αυτό που ξεχωρίζει όμως είναι οι ερμηνείες των δύο πρωταγωνιστριών Glenn Close(υπερθεά) και Rose Byrne.

είδα την πρώτη σεζόν του boston legal…

η σειρά μετράει άσχημα…δικηγόροι, μάχες δικαστήρια με τους πιο απίθανους τρόπους, χαρακτήρες που χαρίζουν το γέλιο με δυο λέξεις και μόνο(denny crane :lol:)…
το πέρασμα απο τα σοβαρά στα αστεία σημεία ενο επεισοδίου γίνονται χωρίς να ενοχλούν…
γενικά μια πολύ καλή σειρά.

*σε δυο σημεία την πρώτη σεζόν, στο ένα μου έπεσε το ποτήρι με το ice tea, Και στο άλλο έκλαψα στο γέλιο…:smiley:
**και να μην ξεχνιόμαστε…[B]denny crane[/B] :smiley:

Για τον φίλο που ρώτησε περί [B]Sopranos[/B]. Αξίζει και με το παραπάνω, από τις καλύτερες σειρές έβερ βασικά και δεν χρειάζεται imdb για να το καταλάβεις.