Περί σειρών γενικά

MCMafia…

Μία σεζόν 8 επεισόδια και θα βγει και δεύτερη.

Εξαιρετικό το Bodyguard, με την πάντα αξιόπιστη “εγγύηση” του BBC. Σπουδαίες ερμηνείες σε μια σπουδαία πλοκή, απαιτητική της πλήρους προσοχής του θεατή, που όχι μόνο δεν χάνει σε ενδιαφέρον όταν σκοτώνεται η συμπρωταγωνίστρια, αλλά αντίθετα παρουσιάζει μια πληθώρα αλληλοδιαπλεκόμενων εναλλακτικών λύσεων στο μυστήριο, που δεν ξεδιαλύνεται παρά μόνο στο τέλος.

Εξαιρετικό πραγματικά!

1 Like

Γαμω ηταν. Βαλε κανα σποιλερ ομως ρε :slightly_smiling_face:!

1 Like

Η δεύτερη σεζόν από “The OA” είναι ένα έπος <3

2 Likes

πολυ καλες οι επιστροφες Veep και Barry. Συνεχιζει να πεταει το Fleabag.

1 Like

ωραίο το πρώτο επεισόδιο του revival του Twilight Zone.
Στο ύφος της παλιάς κλασσικής σειράς, με κάποιες σύγχρονες αναγκαίες πινελιές. Εμένα που μου άρεσαν και αρκετά επεισόδια του 2ου revival στα 80ς και λίγα σε αυτό των early '10s - τη σειρά του '60 παιζει να την έχω δεί πάνω από 2 φορές, τουλάχιστον τα περισσότερα επεισόδια-, αυτή μου φάνηκε ότι πατάει στα σωστά χνάρια…+ ο Πηλ σαν παρουσιαστής (y)

Απαντάω στον εαυτό μου.
H 2η σεζόν American Gods είναι απογοητευτική, θα μπορούσα να γράψω 100 αράδες, αλλά δεν υπάρχει λόγος.

Το Umbrella Academy είναι πολύ ενδιαφέρον. Αν και superhero φάση, οι χαρακτήρες είναι από τους πιο περίπλοκους που έχω συναντήσει ever σε οποιαδήποτε υποκριτική τέχνη (θέατρο, σινεμά, τηλεόραση…)

Γιατί τόσο χάλια το American Gods ;

Ως τώρα έχει γυρίσει σε black power η φάση αντί να ασχολείται με τον πόλεμο Όντιν vs World…
Οι νέοι θεοί που συναντάμε είναι σαν καρικατούρες και σε αντίθεση με την πρώτη σεζόν δεν σου δείχνουν το πως ήρθαν στην Αμερική (ήταν πάντα το ίντρο), το οποίο ήταν πάντα ενδιαφέρον αλλά και το πιο ενδιαφέρον, το πως έχουν προσαρμοσθεί στο παρόν. Σου σκάει πχ η Κάλι, οι Νάνοι, το Χρήμα κτλ τους οποίους δεν έχεις ξαναδεί και απλά μπουκάρουν στην ιστορία χωρίς εισαγωγές χωρίς τίποτα.
Οι διάλογοι είναι εντελώς επιτηδευμένοι, μακριοί και αλληγορικοί λες και ο κάθε χαρακτήρας (ειδικά ο Ανάνσι) θέλει να ταπώσει τον άλλο είτε με την ευγλωττία είτε με την εξυπνάδα που θα πετάξει.
Είναι λες και έχει αλλάξει όλο το ύφος της παραγωγής. Ίσως να έγιναν αλλαγές στην παραγωγή, γι’ αυτό.

1 Like

Δηλαδή όλο το σκηνικό στο καρουζέλ, ο τρόπος που έσκασε η Sam, η φάση της γέννησης του Technical Boy και τα φλασμπακ Shadow/Wednesday σε άφησαν αδιάφορο;

Η σαιζόν πατάει πολύ περισσότερο στην αλληλεπίδραση των χαρακτήρων σε σύγκριση με την πρώτη που ήταν πιο story-oriented, οπότε ναι, όσοι προτιμούν κάτι τέτοιο μπορώ να καταλάβω γιατί θα ζοριστούν. Πρακτικά δηλαδή ο πόλεμος έχει μείνει λίγο πίσω, αλλά ούτε στην προηγούμενη πήγαιναν καρμπόν με το βιβλίο, γιατί να το πάνε τώρα.

Προσωπικά περνάω τέλεια. Ένα πράγμα περίμενα να με χαλάσει πολύ (η απουσία της Gillian Anderson) και το χειρίστηκαν τόσο τέλεια (“How is this an upgrade?!” :’)) που πάω πάσο.

Επίσης, ο Ανάνσι σβήνει το σύμπαν.-

2 Likes

ε καλα ο showrunner Michael Green αποχώρησε μετά το τέλος της 1ης σεζόν λόγω αλλαγών σε μπάτζετ -μαζί του και η Anderson-, για αυτό και η τεράστια διαφορά με την πρώτη
εγώ το παράτησα, δεν με έψησε η β σεζόν

διαβάστε το βιβλίο instead θα έλεγα, instant classic στο χώρο του

1 Like

Word.

Και στην 1η σεζόν πήγαινε αργά το πράγμα στα πρώτα επεισόδια, άργησε να δέσει. Εδώ έχουμε και gungnir έτοιμο.

Ανάνσι κουβαλάει οτιδήποτε μπορεί να κουβαληθεί.

Μην ξεχνάμε ότι αποχώρησαν οι 2 showrunners αλλά χώθηκε στην φάση ο Gaiman σε πιο κεντρικό ρόλο.

Μπορώ να πω πως με ενθουσιάζει αρκετά η season έως τώρα.

1 Like

Χωρίς να έχω διαβάσει τίποτα μου ήταν προφανές ότι το μπάτζετ έχει κοπεί, γενικά η παραγωγή βγάζει μια φθήνια πλέον και γενικά η όλη αισθητική έχει χάσει το μυστήριο/απόκρυφο που είχε στην 1η.
Στα τελευταία 3 επεισόδια η ιστορία εξελίσσεται μέσα στο νεκροτομείο/γραφείο κηδειών λες και δεν μπορούν να κάνουν αλλού γυρίσματα, από το παρεκκλήσι στο νεκροτομείο και πίσω.

Όπως τα λες, δεν έλεγε πολλά

Μάλλον από ανάγκη έχουν πήξει τα επεισόδια με φλυαρίες του Ανάνσι.

Θα συνεχίσω να το βλέπω αλλά η κριτική παραμένει.

Πολυ δυνατη

1 Like

Και αυτό το έπος τέλειωσε, και από ότι λένε μάλλον οριστικά. Η δεύτερη σεζόν τρομερή.

απο το χθεσινο superstore

Είδα κι αυτό το Russian Doll, για το οποίο είχα διαβάσει καλά λόγια, αλλά οφείλω να πω ότι δεν έμεινα εντυπωσιασμένος.
Εντάξει, κατάλαβα την αλληγορία, αλλά νομίζω ότι επειδή ακριβώς η όλη πλοκή, οι “συμβολισμοί”, κλπ επιδίωκαν υπερβολικά να εξυπηρετήσουν την αλληγορία αυτή, το αποτέλεσμα είναι αρκετά μέτριο.
Στην αρχή νόμισα ότι “φταίει” το ότι είναι μια σειρά δημιουργημένη από γυναίκες - κάτι που προβαλλόταν σαν πλεονέκτημα, λόγω διαφορετικής “οπτικής” κλπ - όμως και με γυναίκες που μίλησα, δεν άκουσα ενθουσιώδεις γνώμες!

ακομη ενα καταπληκτικο επεισοδιο για το Barry

Παιδια να γινω λιγο γραφικος. Λογω μιας “παιδικης” ασθενειας εχω κατσει 2 βδομαδες σπιτι και εβαλα να δω παλι το αγαπημενο μου Battlestar Galactica. Ειλικρινα το καστινγκ του Admiral Ανταμα και της Madame President ειναι αδιανοητα τελειο

7 Likes

So say we all…

5 Likes