Περί σειρών γενικά

^

Body seems unclear, is it a complete sentence?

To 1983 το Πολωνικο το χει δει κανεις? Ειδα το πρωτο επεισοδιο και μου φανηκε ενδιαφερον. Βασισμενο ελαφρα στο 1984 απο οτι εχω διαβασει.

αυτο που συνέβει στους κυκλους 2-3 του community ειναι ανεξηγητο, ανυπερβλητο, μοναδικο.

μετα την αριστουργηματικη 2η σεζον η δημιουργικότητα της σειρας πιάνει peak (δυστυχως), θελω να πω, συνεχιζοντας με εξαιρετικη γραφη και character development δινει τα παντα στους απανταχου nerdουλες:

θες επεισοδιο 8bito game για να νοσταλγισεις την εποχη των ρετρο consoles? παρτο
θες επεισοδιο με διαμαχη μελων της παρεας χρησιμοποιοντας anime σκηνες υπερβολης? παρτο
θες επεισοδια συνεχους homage σε καθε πιθανο movie genre, noir/horror/thriller/musical/action adventure οπως και στη 2η σεζον? παρτα

με συνεχεις αναφορες σε οτι pop-culture related ειναι δυνατο, χωρις να αισθανεσαι οτι ειναι forced η ανειλiκρινες, απλα αγνη καθαρη δημιουργικοτητα με αγαπη και καυλα.

απο κει και περα η πικρη ιστορια αποχωρησεων/αλλαγων κλπ ειναι γνωστη, ακολουθουν 3 ακομα σεζον που αν και δεν ειναι σε καμια περιπτωση κακες (ναι ακομα και η 4η), το συνολικο αποτελεσμα ειναι μετριο, αλλα συνεχιζει να εχει καποια εξαιρετικα επεισοδια και στιγμες χαρακτηρων, πχ στον 5ο κυκλο το post-apocalyptic floor is lava σκηνικο σε ολη τη σχολη με συγκινητικο αποχαιρετισμο troy ειναι ευκολα στα καλυτερα επεισοδια της σειρας.

1 Like

Δυνατο τελος το Kingdom. Δεν το περιμενα

2 Likes

Μολις συνειδητοποιησα οτι 27/2 παιχτηκε η 2η σεζον altered carbon

Καληνυχτα :slightly_smiling_face:

Η 4η σεζον La Casa De Papel ήταν πολύ καλύτερη από την 3η.

Από άποψη “αληθοφάνειας” παραμένει ένα από τα πιο χαζά πράγματα ever αλλά, γαμώτο, διασκεδάζεις πολύ.

4 Likes

Μια χαρά ήταν, εγώ είδα σερί όλα τα επεισόδια μεταξύ Σαββάτου και Κυριακής, ούτε που κατάλαβα για πότε ξημέρωσε :joy:!

5 Likes

Κι εμείς χθες (πριν μερικές ώρες δηλαδή…), ψιλοολονύχτιο Casa binge watching και λίγο περισσότερο αλκοόλ απ’ότι θα έπρεπε.

3 Likes

Θυμαμαι οτι το community δεν μου αρεσε ιδιαιτερα 3 σεζον που εβλεπα τοτε που παιζοταν, αλλα ειναι κ απο αυτες τις σειρες που ηθελα καιρο τωρα να της δωσω μια δευτερη ευκαιρια και παντα το ανεβαλα… μαλλον θα το ξεκινησω εντος βδομαδας παλι

1 Like

La Casa De Papel, είχα δει τους δύο πρώτους κύκλους και το θεωρούσα κατι φρέσκα διασκεδαστικό.

Δεν αντέχεται όμως ούτε έξτρα δευτερόλεπτο απο κει και πέρα, χαρά στα κουράγια σας.

Προσπάθησα πολύ 2 πρώτα επεισόδια του 3ου κύκλου αλλά το έβλεπα το εγκεφαλικό κύτταρο να καίγεται φουλ. Δεν αντέχεται η “τυρίλα” και ο ναρκισσισμός της σειράς. Και όχι τίποτ’αλλο εχω και την γυναίκα εδώ να καραγουστάρει. Καραντίνα στο δωμάτιο της να το δει όλο και μετά θα ξαναμιλήσουμε :stuck_out_tongue:

12 Likes

Και εγω καπως ετσι - δεν αντεξα να τελειωσω τον 3ο κυκλο.
Οι 2 πρωτες σεζον ομως πολυ καλες.

3 Likes

Eγω ρε παιδια ουτε την δευτερη δεν μπορεσα να δω. Για τους ιδιους λογους

4 Likes

Πρώτη σαιζόν μια χαρά.

Δεύτερη οκ/η αρχή του κακού.

Τρίτη και τέταρτη (στα πρώτα επεισόδια που κατάφερα) so-bad-it’s-good στα καλά, επιεικώς απαράδεκτες κατά τα άλλα.

Πάλι καλά έβαλε δεύτερη Happy! το νέτφλιξ, να έρθει λίγο στα ίσα η κατάσταση.

2 Likes

Νταξ κ εγω πρωτη απο 2ο-3ο επεισοδιο μεχρι κ 2η την εβλεπα με καννιβαλιστικη διαθεση κ περνουσα καλα γτ λεγαμε μλκιες παραλληλα + η τυριλα χτυπουσε κοκκινο συνεχως, ε απο κει κ μετα δν ασχοληθηκα…

1 Like

Έτσι να δούμε και λίγη αντρίλα γιατί οι Ισπανοί το χουν παρακάνει με τις γκέη αναφορές τους :stuck_out_tongue:

Τελικά είμαστε πολλοί που παρατήσαμε το LCdP στη 3ο σεζόν

Οι δύο πρώτες ήταν διασκεδαστικές, προσπερνάς πιο εύκολα τις ενστάσεις που γράψατε που είχα κι εγώ .

Μετά έπαψε να είναι ελκυστικό το κοσνεπτ για μένα

Υπήρξα μεγάλος lover της ιδέας του La Casa de Papel, μέχρι το 5ο επεισόδιο της πρώτης σεζόν. Μετά υπήρξε κατακόρυφη πτώση ποιότητας, με τεράστιες παρανοϊκές σεναριακές τρύπες, που προσωπικά δε μπορούσα να ανεχτώ και σταδιακά με έκαναν έναν από τους μεγαλύτερους haters της σειράς. Δε μπόρεσα να τελειώσω ούτε τη 2η σεζόν. Επιφανειακά είναι πολύ προσεγμένη, αλλά μέχρι εκεί. Τη θεωρώ μέγιστο τηλεοπτικό σκουπιδαριό, κυρίως επειδή είναι όλα πολύ εύκολα σεναριακά και εμένα δε με ευχαριστεί κάτι τέτοιο, γιατί δεν υπάρχει ουσιαστικό βάθος. Δίνω ελαφρυντικά μόνο σε κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί με άλλες σειρές και έχει μείνει τηλεοπτικά στο “Ταύρος με Σκορπιό”.

1 Like

Εγω σημερα καταλαβα πως το Money Heist που θελει το Νετφλιξ πολυ να δω ειναι αυτο το Καζα Ντε Παπιελ που μιλαει ολος ο κοσμος εδω και μηνες (και μαλλον δεν προκειται με αυτα που διαβαζω)

Μεσα στη καραντινα να πω πως το εχω ριξει σχεδον εξ ολοκληρου σε σειρες με Ναζί ή Ριαλιτη με creatives.

Στη δευτερη κατηγορια συμπεριλαμβανονται τα:

Making It

Lego Masters (το οποιο εχει και αυστραλεζικη βερσιον που μαλλον θα δω σαν τελειωσει το Αμερικανικο)

Next In Fashion

Μηδεν ενοχες, τελεια ολα.

Edit: α και προφανως Tiger King.

(και το Παρκς απτην αρχη)

3 Likes

Τεράστιο (ς)

Από τα πιο εξωφρενικά ντοκιμαντέρ μαζί με το Operation Odessa. Πρέπει να τα δεις για να τα πιστέψεις αυτά που έγιναν.

2 Likes

και να τα δεις, παλι με δυσκολια τα πιστευεις.

Θα βγει λεει και ενα μπονους επεισοδιο τωραοπουναναι

Καρολακι, πως τον πετσοκοψες ετσι;

2 Likes