Ψαγμένες μπάντες/δίσκοι

Τις προαλλες ειχα συζητηση με εναν φιλο μου σχετικα με αυτο. Ψαχναμε δισκους που να εχουν [SIZE=“3”]στιχουργικα[/SIZE] ολοκληρωμενο κοινωνικο/πολιτικο/φιλοσοφικο περιεχομενο. (Οχι τοσο σε μουσικο επιπεδο, αν και αποφευγουμε παντα τα ακραια σχηματα) Γιατι η μουσικη δεν ειναι παντα διασκεδαση και μονο, αλλα μπορει να δινει αφορμες για σκεψη!

Καταληξαμε σε δισκους του στυλ:
Rush - Hemispheres, 2112
Pink Floyd - The wall, Animals, The final cut
Queensryche - Operation mindcrime, Rage for order

Και αλλους τωρα δειγματικα μιλαω. Βοηθηστε να βρουμε κι αλλους, νομιζω ειναι ενδιαφερον Thread…

τι το ψαγμένο έχουν δηλαδή αυτές οι μπάντες/δίσκοι; επίσης για πιο ολοκληρωμένο κοινωνικόπολιτικόφιλοσοφικό περιεχόμενο μιλάς; τα ακραία σχήματα γιατί τα αποφεύγετε;

Πω, εντελώς σιχαμένος όρος αυτό το “ψαγμένος” τελικά.

Δεν είστε καθόλου ψαγμένοι, δεν ψάχνετε καλά:

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=18160

το ψαγμένο είναι δήθεν όρος

το “ψαγμενο” βασικα δεν ειναι αυτο που περιγραφεις. λιγακι ακυρο θρεντ. παρολα αυτα αν θες μουσικη με brains και balls, ακου (και διαβασε) Sabbat (UK), Skyclad, Coroner και Death. αν κ για να μου λες για Queensryche και Pink Floyd, δεν νομιζω να το αντεξεις :slight_smile:

Ναι, πού αντέχει τώρα κανείς SKYCLAD, αυτό το βιολί είναι πραγματική ακρότητα.

Εσύ κι εγώ δεν ξέρουμε μια μπάντα με βιολί και πραγματική ακρότητα όμως?

Οντόπι, o φίλος να δοκιμάσει λίγο

και θα ανταμοιφθεί και με το παραπάνω.

Τους Kansas??!

Gogol Bordello :smiley:

Δε με πιάνετε… [-X

Forest of Stars μωρέ!

Αγγλία, βιολί, μπλακ μέταλ…
Απλά δεν λέμε το όνομα για να είμαστε μόνο εμείς πσαγμένοι

εδιτ το πρόδωσε η alter :frowning:

Αλληλεγγύη στο mousikofilo ρε γαμώτο :!:

Το εχουμε ξαναπει : [B]Η Αληθεια βρισκεται στους LOST HORIZON.[/B] 8)

[SIZE=“7”]Το μεγαλυτερο Επος που γραφτηκε ποτε[/SIZE]

[B]
οχι πατερα. η αληθεια βρισκεται στους SAVAGE GRACE !! …γκεγκε !!![/B] 8)

αλλα και οι Lost Horizon γαμανε αβερτα, κριμα που το διαλυσανε, ηταν απο τις ελπιδοφορες μπαντες του ευρωπαικου power με αρχιδια. ειναι τελειως διαφορετικο στυλ απο το ευρωπαικο power. αν κ δεν ειχα ασχοληθει ποτε με στιχους κ δεν ξερω κατα ποσο κολλανε στο συγκεκριμενο θρεντ…

Στους [B]Savage Grace[/B], γιε μου, βρισκεται ‘‘η αλλη αληθεια’’… η ΑΛΗΤΙΚΗ η ΜΠΥΡΟΜΕΤΑΛΛΙΚΗ αληθεια ! :lol: 8) :thumbup:

Οποιος μπορεσει να αντιληφθει πραγματικα και να βιωσει το πνευμα στο οποιο κινουνται οι [B]Lost Horizon[/B], τοτε οποιαδηποτε κοινωνικοπολιτικη αναλυση τυπου [B]Pink Floyd[/B] και [B]Queensryche[/B] φανταζει δυο επιπεδα κατω. :wink:

[B]Ε ΤΙ ΣΟΥ ΛΕΩ Κ ΕΓΩ ??!! ΧΑΧΑΧΑ[/B] 8)

[SPOILER][SIZE=“6”]CHEERS !![/SIZE][/SPOILER]

Εδώ δε συμφωνώ, κυρίως γιατί οι lost horizon δεν γράφουν για κοινωνικοπολιτικά θέματα, ή αν θες, πιο σωστά, δεν γράφουν από κοινωνικοπολιτική σκοπιά. Όπως επίσης, αφήνοντας στην άκρη το νόημα των στίχων, είναι κακογραμμένοι συγκριτικά με αυτούς των παραπάνω (και με άλλους που έχουν πιάσει παρόμοια θέματα με τους lost horizon). Ωστόσο, δεν έχει πολύ μεγάλη σημασία αυτό, οι lost horizon είναι πολύ συχνά αυτούσιο το heavy metal.