Κιθαρα για αρχαριο

μαλλον υπαρχουν και αλλα αναλογα θρεντ αλλα βαριεμαι να ψαχνω+το γεγονος οτι μπορει να θαφτει

εδω και κανα δυο μηνες εχω αρχισει να μαθαινω ηλεκτρικη κιθαρα
το προβλημα ειναι οτι δεν ειναι δικη μου (ειναι του μεγαλου bro, ε, και απλα δεν μπορουσα να μην ασχοληθω μαζι της)
το θεμα ειναι οτι το εχω παρει αρκετα ζεστα και θελω να παρω μια κιθαρα για εξασκηση

θελω εσας τους εμπειρους να μου προτεινετε καποια κιθαρα με σχετικα μεγαλο ευρος ηχου, ωστε να μπορω να εξασκηθω σε διαφορα ειδη
επιπλεον, μιας και τα οικονομικα μου ειναι καπως ασαφη αυτη την περιοδο, θα ηθελα τη γνωμη σας για περιπτωση αγορας μεταχειρισμενης κιθαρας

τελος, αξιζει να επενδυσω τα χρηματα μου σε μια καλη κιθαρα η σε εναν καλο ενισχυτη για αρχη και μεσα σε κανα χρονο να χωσω για μια καλη κιθαρα?

φχαριστω:)

Πόσα φράγκα είσαι διατεθιμένος να δώσεις?

1)ποσα λεφτα διαθετεις?
2) τι μουσικη θελεις να παιξεις?
3) ποιο ειναι το αγαπημενο σου σχημα κιθαρας?
4)θελεις και ενισχυτη?
5)ο ενισψυτης θα ειναι μονο για το σπιτι?

1)γυρω στα 200ε γενικα
2)κυριως ροκακια και μπλους
3)οι απλες, κατι τυπου V και αλλες μακρια
4)ηλεκτρικη κιθαρα διχως ενισχυτη δεν ειναι ‘‘καπως’’?
5)ναι

Nτάξει η κλασσική πρόταση είναι Yamaha, που πράγματι είναι καλή φάση για πρώτη κιθάρα… Ωστόσο, με 200 ευρώ, ίσως και κάτι παραπάνω, σε μαγαζιά της Αθήνας, βρίσκεις αξιοπρεπέστατη Les Paul, epiphone, που είναι κάτι παραπάνω από καλή για αρχή. Συγκεκριμένα στο μυαλό μου έχω τον Αρμαο, στα εξαρχεια, οπου Les Paul (epiphone) - goth studio είχε εκεί περίπου. Στο ιντερνετ ειχε 200

200 ευρω με ενισχυτη?

Στα 200? θα βρεις μόνο κάτι starter packs που δε λένε και πολλά κατά τη γνώμη μου.

Οταν ξεκινούσα είχα πάρει με 300? μία Squier Affinity Strat (την οποία έχω και χρησιμοποιώ ακόμα για εξάσκηση, και κανα γρήγορο recording) και έναν Fender Frontman 15άρη. Προσωπικά ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος για αρκετά χρόνια.

Γενικά μετράει περισσότερο ο ενισχυτής στον ήχο, οπότε θα έδινα βάση εκεί. Και η συγκεκριμένη κιθάρα είναι μια αξιοπρεπής “γενικής χρήσης” κιθάρα.

Με 200 ευρά λιγάκι δύσκολα και τα 2 μαζί…
Μαζεψε κανένα 100αρι ακομά και θα είσαι μια χαρά…

Ο καλύτερος ενισχυτής που μπορείς να αγοράσεις αυτήν την στιγμή και είναι και παμφθηνος είναι αυτός:

http://www.thomann.de/gr/fender_mustang_i.htm

Πέρνεις και αυτην την κούκλα και είσαι κομπλέ:

+2112 στον vanchor!

θενκς για το γρηγορο feedback:D

Κάνεις μαθήματα ή μόνος το παλεύεις?

η αληθεια ειναι πως δεν ειναι πρωτο μουσικο οργανο που μαθαινω οποτε την παλευω σε απλα πραγματα
αν θελω ομως να μαθω καποιες προχωρημενες τεχνικες βεβαιως και θα χρειαστω δασκαλο

Γιατί ρε;
Μπορείς να είσαι και αυτοδίδακτος

Κοίτα, καλή λύση είναι η yamaha αλλά εγώ θα έλεγα όχι (παθών). Καλύτερα την Epiphone, αλλά δες τι σου κάθεται καλά στο χέρι. Τέλος, μπορείς να βρεις καλά μεταχειρισμένα κομμάτια στο Noiz και σε καλές τιμές. Πάντως ότι κιθάρα είναι να πάρεις, παίξε πρώτα να δεις αν μιλάει και μετά διάλεξε. Επίσης, τσέκαρε κιθάρες Harley Benton και Harmony!