Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας

Γεια σας παιδιά!

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια ηλεκτρική κιθάρα και θα ήθελα την βοήθειά σας! Ο ήχος που με ενδιαφέρει να παίξω είναι κυρίως Classic Rock (και σίγουρα όχι Metal και τα παρεμφερή…) Δεν ξέρω να παίζω καλά, και τώρα αρχίζω να μαθαίνω…

Έχω καταλήξει σε αυτές:

1)Εpiphone Νighthawk Custom Reissue TB

2)Epihone LP Studio Deluxe LTD. EB

3)Epiphone LP Standard EB B-Stock

4)ESP LTD EC-50

Ποιά η γνώμη σας;

Εγώ απο αυτές που έχεις επιλέξει θα έπερνα τη δεύτερη ή την τρίτη.Esp με τίποτα για hard rock και classic rock φάση. Μπορείς βέβαια πάντα να βρείς και μια squier.
Πόσα χρήματα είσαι διατεθειμένος να δώσεις;

Εχω παίξει με την Deluxe, αρκετά καλή ιδίως για πρώτη κιθάρα…
Εsp όχι για αυτό που την θές…
Θα σου πρωτείνω τις εξής,για πρώτες κιθάρες τις θεωρώ top:

[B]FENDER SQUIER CLASSIC VIBE TELE 50’S[/B]

[B]FENDER SQUIER CLASSIC VIBE TELE CUSTOM[/B] (Απίστευτους μαγνήτες)

[B]FENDER SQUIER CLASSIC VIBE STRAT 60’S[/B] (All around κιθάρα + τρεμολο + το μπράτσο της έιναι παν-λεπτο. Πολύ ευκολη στο παίξιμο, εκτός αν έχεις χερούκλες οπότε πάρε την 50’s)

Φυσικά έιναι όλες λίγο πάνω τν 300ε. Αν θέλεις πιο φτηνή πάρε άφοβα την Epiphone studio deluxe η ακόμα και την Lp special II…

Ps.Οι squier είναι όλες 21ταστες.

Αφού δεν παίζεις metal θα σου έλεγα:
Squier Classic Vibe ή Squier Vintage Modified
(έχουν απ’όλα: Stat, Tele, Jazzmaster, Jaguar)
πάρα πολύ καλά όργανα για τα λεφτά τους!

Αν θα είναι η πρώτη σου,και δεν έχεις εξοπλισμό,ΜΟΝΟ αυτή:

http://www.thomann.de/gr/fender_squier_affinity_strat_set_bk.htm

Που με +20 ευρώ από την κανονική της τιμή (η οποία είναι ήδη πολύ γαμάτη για την ποιότητα της κιθάρας) έχει και αξιοπρεπέστατο ενισχυτή,και διάφορα…μπιχλιμπίδια,μερικά από τα οποία είναι απαραίτητα!!!

τζάμπα πράμα…ξαναλέω,αν είναι η πρώτη σου κιθάρα και παίζεις classic rock,φωνάζει το όνομά σου κλαίγοντας!

αν δεν είναι η πρώτη σου και έχεις ήδη μια αξιοπρεπή,μάζεψε λεφτά για κάτι καλύτερο,είτε κιθάρα είτε ενισχυτή

πολυ καλες οι προτασεις των παιδιων και θα συμφωνισω! ΑΛΛΑ

1ον)θελω να μου πεις πιο ειναι το αγαπημενο σου σχημα κιθαρας. ποιο ειναι αυτο που οταν το βλεπεις τρελενεσε και θελεις να παιξεις κιθαρα.

2ον) ενισχυτη εχεις? θελεις να παρεις?

Γεια σας παιδια.Θα ηθελα βοηθεια για αγορα κιθαρας.Αποφασισα λοιπον να ασχοληθω με την ηλεκτρικη κιθαρα και ειμαι αναμεσα στις παρακατω κιθαρες.Ποια μ προτεινετε?
http://www.prostage.gr/page/default.asp?id=24&la=1&prID=5343
http://www.prostage.gr/page/default.asp?id=24&la=1&prID=5340
http://www.prostage.gr/page/default.asp?id=24&la=1&prID=7464

Βασικά κοίτα, η επιλογή μιας κιθάρας ξεκινάει ως εξής:

  1. Πόσα λεφτά μπορώ να διαθέσω;
  2. Κοιτάζω με αυτά τα λεφτά τι μπορώ να πάρω.
  3. Βρίσκω 2-3 που μ’ ενδιαφέρουν στα λεφτά αυτά.
  4. Πάω κατάστημα με μουσικά όργανα που ξέρω οτι θα βρω την συκγκεκριμένη κιθάρα και παίζω.
  5. Συγκρίνω. Κοιτάζω τι μου κάθεται καλύτερα στο χέρι και τι μου αρέσει καλύτερα στο αυτί.
    Αυτό αποτελεί ένα γενικό πλάνο όπως το βλέπω εγώ. Το λέω εκ πείρας μιας και τα 5 χρόνια που παίζω ηλεκτρική έχω την ίδια με την οποία ξεκίνησα, των 160 ευρώ. Για αρχή είναι σχετικά καλά. Αλλά πλέον δε μπορώ να παίξω με αυτήν, με έχει περιορίσει μιας και έχω και κάτι προβλήματα στα χέρια τα οποία αυτή δεν διευκολύνει καθόλου. Οπότε, φρόντισε πριν κάνεις την αγορά να το ψάξεις, να είσαι σίγουρος τι θα πάρεις. Έχει μεγάλη σημασία να σου κάθεται καλά στο χέρι! Επίσης, είναι καλό να έχει μικρό action (απόσταση χορδής-ταστίερας). Είναι πιο βολικό και δεν χρειάζεται να βάλεις πολλή δύναμη για να παίξεις, οπότε κουράζεται λιγότερο το χέρι και οι πιθανότητες να πάθεις καμιά οξεία τενοντίτιδα είναι λιγότερες!

Την δεύτερη…
Αν μπορείς όμως να μαζέψεις περισσότερα φράγκα καλύτερα
πάρε μια Squier Classic Vibe και θα είσαι κομπλέ…

Απορία: γιατί λέτε όλοι Squier; Δε λέω… ωραίες κιθάρες αλλά ρε φίλε αυτές είναι λες και έχουν ημερομηνία λήξης. Βέβαια έχουν κι ένα καλό πως αφήνουν περιθώρια για να την πειράξεις. Αν το πάμε έτσι, πιο πολύ αξίζεις να πάρεις μια Ibanez…

Μιας και δεν γνωριζω σχεδον τιποτα απο ηλ.κιθαρες προτεινετε μου μερικες π αξιζουν.Το ποσο που θα διεθετα θα ηταν και μεχρι 300 ευρω αρκει να αξιζει η κιθαρα.

Καταρχην τι μουσική ακούς και δεύτερον τι σχήμα κιθάρας σου αρέσει?

ακουω κυριως rock και λιγο hard rock.για το σχημα τωρα θελω μια αντιγραφη, να το πω,
της fender stratocaster με 3 single coil μαγνητες.

http://www.thomann.de/gr/fender_standard_strat_2011_mn_wcp_2.htm

Ναι ωραια ειναι αλλα δεν θα εδινα τοσα πολλα λεφτα για την πρωτη μου κιθαρα.

Θυμήσου να μου γράψεις ενα ευχαριστώ όταν την πάρεις στα χέρια σου…

Αυτη αξιζει ή θα φαινομαι πολυ μεταλας?

  1. Στα @@ σου για το τι λενε οι αλλοι…
    Ότι κιθάρα γουστάρεις πέρνεις…

  2. Δεν θα σου συνηστούσα Flying V για πρώτη κιθάρα γιατί καθιστός δεν είναι εύκολο να παίξεις…

  3. Η συγκεκριμένη μάρκα (Harley Benton) είναι ψιλομούφα…
    Βρες καμια άλλη…

Παντως και εγω αυτη θα διαλεγα.Αλλα ειναι οντως toso πολυ καλυτερη απο τη 60s?

Η διαφορά της 60s με την 50s είναι στο μπράτσο…
Το ένα είναι λιγάκι πιο χοντρό…
Εκτός από αυτό δεν έχουν καμια διαφορά ηχητικά…

Πας, δοκιμάζεις και ότι κάτσει καλύτερα στο χέρι σου…