Αγαπημένος δίσκος για το 1966

Ίσως η κορυφαία μουσική χρονιά των 60’s να είναι το 1966.
Μετά από τόσα άλλα poll αυτές τις μέρες, άντε, ψηφίστε και σε αυτό. :stuck_out_tongue:

Πανεύκολο. Pet Sounds

Let me tell you how it will be, there’s one for you, nineteen for me…

(και ντεμπoύτο cream επίσης)


Now my advice for those who die:
Beware the pennies on your eye.
[B]'Cause I’m the taxman,[/B]

[B]revolver[/B] φυσικά

“She takes just like a woman, yes she does
She makes love just like a woman, yes she does” :wink: Μέγιστος Bob… Απο κοντά Zappa,Stones,Who,S&G και φυσικά το τεράστιο Revolver απο τα σκαθάρια …

Revolver…η μεγάλη στροφή στις συνθέσεις που προηγήθηκε με το rubber soul, συνεχίζεται στο απίστευτο αυτό album.

Ωραιο το poll,πολυ καλα albums,αλλα προσθεστε και αυτο το αδικημενο δισκακι.

Κάπου έχω γράψει για τους δίσκους που έβγαλαν οι Stones,ο Dylan,οι Beach Boys και τέλος οι Beatles,με αυτήν την σειρά.
Το ότι είναι οι κορυφαίοι κάθε συγκροτήματος λέει πάρα πολλά για την χρονιά αυτή.
Το ότι τα σκαθάρια απλώς τους διέλυσαν όλους,ακόμα και τους Beach Boys,όπου ο Wilson είχε επιστρατεύσει τα πάντα για κοντράρει τους Beatles,νομίζω δείχνει ποιος είναι ο κορυφαίος της χρονιάς αυτής.

4 άτομα έβγαλαν έναν ήχο που αποτελούσε επανάσταση,δίχως να έχουν ανάγκη να αποδείξουν τίποτα.

Ο καλύτερος δίσκος που έβγαλε ποτέ ποπ/ροκ συγκρότημα στον μάταιο τούτο κόσμο.-

[I]“Μαϊντανός, φασκόμηλο, δεντρολίβανο και θυμάρι”[/I]

Πρέπει να είμαι ο μοναδικός άνθρωπος στον πλανήτη που αγαπά πιο πολύ Rubber Soul από Revolver :slight_smile:

Πολλοί σπουδαίοι και αγαπημένοι δίσκοι.
Σίγουρα από κεκτημένη ταχύτητα έμειναν έξω τα παρακάτω:

John Mayall & the Bluesbreakers - Blues Breakers with Eric Clapton
The Butterfield Blues Band - East-West
The Byrds - Fifth Dimension
Tim Buckley - Tim Buckley
The Sonics - Boom

H ψήφος μου πήγε σε αυτό:

Από τις σημαντικότερες στιγμές στη rock μουσική. Τόσο ελεύθερο, γκρουβάτο, σε σημεία τριπαρισμένο, ψυδεδελιασμένο μπλουζ δεν το απαιτούσε κανείς το 1966. Νομίζω ότι εδώ ο Mike Bloomfield ίσως δίνει το καλύτερο παίξιμο της δυστυχώς σύντομης καριέρας του.

Όχι, είμαι κι εγώ! Έστω και με μικρή διαφορά, το προτιμώ.

stones 8)

Eπίσης να προσθέσω,μιας και το θυμήθηκα και το ντεμπούτο των Jefferson Airplane,το “Jefferson Airplane Takes Off”.

Παραγματικά το 1966 είναι μουσικός θησαυρός σαν χρονιά!8O

Ακόμα αποτελεί την τελευταία “καθαρή” 60s χρονιά.'66 με '67 έχουν μεγάλες διαφορές και όσο προχωράμε μέχρι το τέλος της δεκαετίας αυτές γίνονται χαώδεις.

Από το '67 και μετά έχουμε έναν προθάλαμο των “ζόρικων” '70s και του γενικού κλίματος,έως και το 1975 περίπου.