Διασκευές

Μου αρέσει αρκετά τελευταία η διασκευή του Ian Brown στο In the year 2525 των Zager and Evans…

+1

Δεν ξέρω αν έχετε αναφερθεί σε Nouvelle Vague (είναι πολλές 140 σελίδες για να ψάξω), αλλά μόνο εγώ τους βαριέμαι?

Η διασκευη των Tool στο No Quarter των Led Zep. Μακραν η αγαπημενη μου.

Και εγω, νομίζω οτι παίζουν μόνο διασκευές αυτοί, η κάνω λάθος. Τι να λέει αυτό?

οκ, τώρα ο Γράκχος θα βγει και θα με κράξει, αλλά προτιμώ να ακούω το “Dreamer Deceiver” των Judas Priest, διασκευασμένο από Skyclad. :oops:

Και το orgasmatron των Motorhead απο Sepultura ειναι πολυυυ καλο

Sister Double Happiness - “Two Headed Dog” (Roky Erickson cover)

Φωναρα, μπανταρα.

Κοίτα. Οι Σκάικλαντ, το πιστεύεις δεν το πιστεύεις, μου φαίνεται και μένα ότι πιάσαν αυτό που “πρέπει” να είναι το κομμάτι ίσως περισσότερο από τους Πρίσταρους. :slight_smile:

Μιλάμε ας πούμε για ένα κομμάτι που βασίζεται στην ατμόσφαιρα (), το συναίσθημα (), είναι γλυκούλι () κι έτσι. Οι Σκάικλαντ έχουν βιολί και επίσης είναι αγγλικό συγκρότημα της δεκαετίας του '90. Έχουν συγκριτικό πλεονέκτημα όπως και να το κάνουμε!

Δύο θεωρητικά πλεονεκτήματα έχουν σ’ αυτή τη σύγκριση οι Πριστ: τη φωνή του Χάλφορντ και την κιθάρα του Τίπτον. Το πρώτο μένει ψιλοαναξιοποίητο λόγω μη δουλεμένης/άπειρης ακόμα τότε φωνής του Θεού. Το δεύτερο έφερε ακριβώς το αποτέλεσμα που έπρεπε (και ομολογώ ότι αυτό το θεϊκό σόλο μου λείπει από τη βερσιόν των Σκάικλαντ), αλλά ένας κούκος δε φέρνει την άνοιξη.

Έτσι, για πρώτη και μάλλον τελευταία φορά στην Ιστορία, Πριστ - άλλο συγκρότημα (:p) σημειώσατε “2”.

+1 :stuck_out_tongue:

ειμαι ο μονος που προτιμαει τις παρακατω διασκευες απο τα original??

vader-i feel you (depeche mode)
snake river conspiracy-lovesong (cure)

απτα αγαπημενα…

Come again??Μη δουλεμενη και απειρη η φωνη του Halford στο Sad Wings Of Destiny???Το ακουσα κι αυτο…ΚΑΙ στο Dreamer Deceiver ΚΑΙ sto (σκετο:p) Deceiver αλλα και σε ολοκληρο το δισκο εδω που τα λεμε, ο Halford μεγαλουργει και για οποιον ξερει και μπορει να καταλαβει η φωνη του καθε αλλο παρα ‘‘απαιδευτη’’ ειναι.Τα λεω ολα αυτα χωρις να εχω καν ακουσει τη διασκευη των Skyclad, απλως σχολιαζω τα οσα διαβασα περι Halford.Και για να αλλαξω θεμα, μια διασκευη που θεωρω εξαιρετικη και πολυ καλυτερη του αυθεντικου κομματιου ειναι αυτη που εκαναν oι Hardline στο Hot Cherie του Danny Spanos.
Μιλαμε το απογειωσαν το τραγουδι8)

Άπειρη η φωνή λέει όχι χάλια! :stuck_out_tongue: Μόλις στο 2ο δίσκο ήταν από τους 16-17 που κυκλοφόρησαν οι Priest. Συμφωνώ ότι ακούγεται έτσι αλλά δε το βλέπω καθόλου κακό μιας κ είναι ο αγαπημένος μου δίσκος Priest χοχο. Τώρα, η διασκευή Skyclad παίζει να είναι και η πιο ενδιαφέρουσα που υπάρχει! 8)

Ντάξει δεν έχω λόγια.

Βρέθηκε χρήστης να με κοντράρει στα ίσα σε καγκουροπριστοχαλφορντισμό. Και μάλιστα το νικ του είναι POSER.

Συγκίνησις.

ΠΟΖΕΡ αγωνιστικούς χαιρετισμούς μπράδα!

ναι ρε Πόζερ, αλλά κάνε έναν κόπο να ακούσεις και τη διασκευή των σκάικλαντ.
Γκαμεί λέμε. :slight_smile:

Ρε Γκράκχε τι αμπαλέικες στοκιές είναι αυτές που πετάς? Χάζεψες πίσω-πίσω?Όπως τραγούδησε ο Halford στο Sad Wings και ειδικά στο Dreamer Deceiver δεν ξανατραγούδησε ποτέ, δηλαδή εύκολα οι κορυφαίες του στιγμές ήταν άνετα μέσα εκεί και στο Stained Class.

Πάντως οι Skyclad το σκίζουν όντως το κομμάτι όπως και όλες τις διασκευές τους(Emerald, Master Race). Αυτά για να μαθαίνουν και μερικοί-μερικοί γιατί οι Skyclad είχαν 4 δίσκους μέσα στα 100 καλύτερα πίσω στο 95 και να βουλώνουν μερικά στοματάκια.

Α και Judas Priest - Άλλο συγκρότημα = σημειώσατε 2 πολύ άνετα και το Love Bites.

αν μιλάς για νέβερμορ, φύγε και πήγαινε κλείσου σε κάνα μοναστήρι.

Μονή Εσφιγμένου κατά προτίμηση

Πολύ άνετα. Σε μοναστήρι δεν κλείνομαι αλλά άμα θες να σου κάνω το χατήρι και να κάνω ένα ευχέλαιο με απεριτίφ τον αγιασμό.

Λοιπόν, ας τα πάρουμε από την αρχή.

Το Love Bites από τη φύση του λαμαρινοφέρνει. Ινταστριαλίζει. πωσ το λένε. Όμως ηχογραφήθηκε από τους ΠΡΙΣΤ (και όχι μια μπάντα που έκανε γενναίους ηλεκτρονικούς πειραματισμούς) εν έτει 1984, που το ιντάστριαλ (και γενικότερα η πειραματική ελεκτρόνικα) ήταν έτσι κι αλλιώς σε εντελώς πρωτόγονο στάδιο.

Το κομμάτι είναι ΕΠΟΣ ναι, αλλά φωνάζει εδώ και 25 χρόνια ότι ΠΡΕΠΕΙ κάποιος να του παρουσιάσει μια industrial updated εκδοχή του. Δηλαδή το ακούς και το νιώθεις, το κομμάτι φωνάζει από μόνο του.

Οι Nevermore το σκέφτηκαν. Οι Nevermore το έκαναν. Αλλά οι Nevermore είναι οι Nevermore και όχι οι Ministry…

Απλά.

Προφανώς εννοείς ότι δεν είχαν τη σωστή ποιότητα λαμαρίνας? Δεν ξέρω μπορεί οι Ministry να βάζαν λαμαρίνα Lamborghini αλλά εμένα η λαμαρίνα των Nevermore μου κάνει σε λαμαρίνα τουλάχιστον Porsche.