Διασκευές

porsche με τίποτα. κάπου σε Citroen κινούνται. Καλό, αλλά όχι για racing φάση. 8)

Δεν ξέρω εμένα μια χαρά Racing μου φαίνεται ότι κάνει. Τέλοσπάντων για να μην τα πολυλογούμε αφού στο υποσχέθηκα

:papas:

Για 1) και 3), ABSOLUTELY NOT SIR! [-X

Ο Χάλφορντ ήταν σαν το καλό κρασί. Όσο περνούσαν τα χρόνια τόσο καλύτερα τραγουδούσε. Και οι καλύτερες ερμηνείες του ήταν στο “Unleashed in the East” και το “Painkiller”. Άντε άμπαλε.

Για 2) συμφωνώ με κάθε γραμμή πάντως ε! 8)

σχετικά με την διασκευή των Νεβερμορ που ανέφερε ο Darth Vader, συμφωνώ και εγώ ότι είναι πολύ καλή. Δεν ξέρω αν είναι καλύτερη από Priest βέβαια, αλλά είναι από τις πιο αξιολογες στο συγκεκριμένο tribute. Η πιο μούφα, χαλαρά είναι το σφάξιμο του Painkiller από τους Angra. Αν ήμουν πριστ, θα τους έκανα μύνηση για βεβήλωση…

Α και μιας είπα και για tribute, ένα από τα αγαπημένα μου tribute albums είναι αυτό στους Venom (Ιn the name of satan)… με ονόματα το ένα καλυτερο από το άλλο, και διασκευές που είναι απιστευτες.

πωπω ναι αυτή τον Angra ήταν για τον πέο. Μου χεις τώρα το πιο λυσσασμένο τραγούδι των Priest και πα να μου το τραγουδήσεις με αυτή τη φωνή? Πας καλά? Κρίμα που δεν είχε κάνει ο Chuck εκείνη τη διασκευάρα ακόμα να χώναν εκείνη μέσα.

Γκράκχε μιλάμε για Studio Albums. Στο Painkiller όντως έκανε κάποιες απο τις κορυφαίες ερμηνείες του και το βάζω και αυτό στις πολύ τεράστιες στιγμές του, αλλά στο Sad Wings έχει το Victim, έχει το Epitaph, Dreamer Deceiver, Ripper και σταματάω εδώ. Μπορεί στα επόμενα Albums να τελειοποίησε τις όποιες μικρολεπτομέρειες τεχνικής αλλά την εκφραστικότητα που είχε εκεί δε νομίζω ότι την ξανάπιασε.

Φιλε μου ακριβως για να μη μιλαω στον αερα ακουσα τη διασκευη…και η αληθεια ειναι οτι απογοητευτηκα!Στερειται και της μαγειας (παρα το βιολι) και της μελωδικοτητας του original…και πως να ειναι μελωδικο οταν ολες σχεδον οι καταληξεις ειναι κομμενες και ολο το τραγουδι ειναι μονοτονα ‘‘τραγουδισμενο’’ στην ιδια οκταβα (γιατι ο Walkyier δε μπορει να τραγουδησει οπως ο Halford και ελπιζω να μην υπαρχουν ενστασεισ και σ΄αυτο!)…πιο πολυ σα να απαγγελει ακουγεται παρα σα να τραγουδαει.Ουτε το σολο εχει, ουτε τα φωνητικα στο τελος, τιποτα, τιποτα…πολυ επιπεδο κατα τη γνωμη μου.Τωρα οσο για το οτι οι Skyclad ειχαν 4 δισκους στο top 100 το 1995 OK. Δεν ειπα οτι δεν ειναι καλη μπαντα αλλα εκαστος στο ειδος του

POSER δεν πήγαινε σε σένα αυτό με τους 4 δίσκους, από άλλο Thread είναι, σε άλλους πήγαινε η μπηχτή:p:p

+1

Πολυ ωραια διασκευη.

Offtopic αλλά είχα πάει σε ένα site (Σεπτέμβριος 2008 ) , το οποίο είχε αφιέρωμα στους 2 πρώτους δίσκους των Priest. Βασικά νομίζω ανέλυε όλες τις εκδόσεις που έχουν βγει (των 2 πρώτων δίσκων) και είχε και μέρη από συνεντεύξεις, αλλά και τις συναυλίες που δώσαν εκείνα τα πρώτα χρόνια. Σε ένα σημείο στη συνέντευξη ο Halford έλεγε για ένα τραγούδι (νομίζω ήταν από τον πρώτο δίσκο το Run Of The Mill) πως εκείνη την εποχή μπορούσε να το τραγουδήσει τόσο καλά και μερικά χρόνια αργότερα δε μπορούσε να επαναλάβει την τεχνική αυτή που χρησιμοποιούσε. όποιος βρει το site post…

Δε μου κανει εντυπωση.Ας μη φανει περιεργο αλλα ‘‘τεχνικα’’ η φωνη του Halford ειναι πιο σωστη στα παλια albums των Priest.Και τις νοτες που πιανει με ‘‘κανονικη’’ φωνη στους δισκους αυτους δεν τις πιανει στους μεταγενεστερερους παρα μονο με falsetto.Παλιοτερα ηταν πιο κοντα στην κλασικη, οπερετικη φωνη.Αυτη ειναι η γνωμη μου

Η φωνη του Halford εχει εξελιχθει αλλα και και αλλαξει σε καποιες λεπτομερειες με το περασμα των χρονων και λογικο, καποιες ερμηνειες του στο Sad Wings Of Destiny απλα δεν πιανονται και ειναι δυσκολο να επαναληφθουν ακομα και απο τον ιδιο… Αλλα στο Painkiller μετα απο τοσα χρονια καριερας δινει ρεστα και στελνει για τσαι το 90% των metal τραγουδιστων.

True, true8)

Φίξντ.

Πάντως οκ, με πείσατε. Ας επαναδιατυπώσω: Η φωνή του Χάλφορντ μ’ αρέσει περισσότερο από '78-‘79 και μετά, παρ’ όλο που δεν πιάνει πια τις ίδιες νότες, γιατί έχει διαμορφώσει πια το ολόδικό του στυλ τραγουδιού.

Σε καταλαβαίνω και συμφωνώ.

Και εγω συμφωνω, εχει το δικο του στυλ και ειναι απλα απιστευτος. Μπορει να μην πιανει καποιες νοτες οπως στην αρχη της καριερας του, αλλα οπως ειπα εχει δουλεψει και εχει εξελιχθει… Ο,τι και να πουμε ο ανθρωπος εχει ΘΕΙΚΟ χαρισμα…

Four Year Strong - Spiderwebs (No Doubt Cover)

motorhead-louie louie


GROOVE.

Ορίστε μια γαμάτη διασκευή από τους Epica, στο Replica των Fear Factory8)
http://www.youtube.com/watch?v=l9Cz7PdQtIg

Between the Buried and Me - Us and Them (Pink Floyd)

εξαιρετικό cover