Διασκευές

[SPOILER]Υπερβολικος …δεν μπορουσα να φανταστω οτι παρεξηγηθηκε τοσο και μου φαινοταν ακυρο. :lol:[/SPOILER]

Πάντα θεωρούσα τους Pearl Jam πολύ μελωδικούς για τα αυτιά μου συνεπώς ποτέ δεν τρελαινόμουν ιδιαίτερα με την πάρτη τους, αλλά τους πήγαινα για τις επιρροές τους

http://www.youtube.com/watch?v=tL7eX7C-65E

όμορφη αλλαγή και στροφή προς ανατολή μεριά. ήταν που ήταν αγαπημένο σονγκ των PL

…και γαμώ τις διασκευές :

[B]Donny Hathaway - Jealous Guy[/B]

έδωσε soul χρώμα

Live διασκευή του Nightcall (Kavinsky) από τους Illusion Fades.

Στα φωνητικά είναι η Τατιάνα Σταυρουλάκη (Common Sense). Εξαιρετική ιδέα σαν επιλογή κομματιού και πολύ καλή εκτέλεση η οποία σίγουρα κερδίζει πολύ από τον συνδυασμό των gothic φωνητικών του Δεδέ και της υπέροχης φωνής της Τατιάνας. Well done.

[I]http://youtu.be/3hbkepBG9K8[/I]

[I]http://youtu.be/gbZyxFyQNZk[/I]

Κοίτα ρε τον Πάσσαρη…

Έχω φρέσκο πράγμα που σαλεύει!

Διασκευή στο Dead Moon Night και στο Don’t Burn the Fires από A Place to bury Strangers! Νοϊζίλα και γκαραζιά μαζί!

Βασικα, ειναι ΕΡ φετινο μονο με διασκευες σε Dead Moon.

Μια καλη αρχη με μια μπαντα που δε γνωριζεις και ενα κινητρο να τους ψαξουμε.

[B]Ben Harper - “No Quarter”[/B]

[B]Ben Harper & Charlie Musselwhite - “When The Levee Breaks”[/B]

Α ρε γερο-Charlie χρώμα που δίνεις ! Ωραίες διασκευές κι οι δύο !

Ειναι απο της φορες που ενω χαζολογεις ασκοπα στο youtube, πεφτεις σε κατι videos απ’το πουθε και παθαινεις αιδιοπλακα 8O…
…οπως οι παρακατω 4 σερι εκπληκτικες διασκευες απο τα αγαπημενα μου instrumental απο τον Καπεταν - Μοσχαροκαρδια (θεος):!: Το backround ειναι ολα τα λεφτα :smiley:
[I]one red rose that i love[/I],[I]peon[/I], [I]flavor bud living[/I],[I]A Carrot is As Close As a rabbit Gets to a Diamond[/I] τα κομματια…enjoy:wink:

εισαι μεγας δασκαλος

μπα! προτιμω να μαι αιωνιος μαθητης! σ’ευχαριστω παντως :ok:

Το εχω λιωσει απλα.
Αξιζει και το live για το αρρωστο improv.
[B]
SHINING 21st Century Schizoid Man[/B]

Και συνεχιζω με πετυχημενες διασκευες απο Καπεταν Μοσχαροκαρδο και η παρακατω ανηκει στους εκπληκτικους Black Keys ‘‘Her eyes are a blue million miles’’ :bow:

[B]ELF - SIMPLE SISTER [/B]
Υποδειγματικη ερμηνεια απο ronnie, σε ενα απο τα πιο ομορφα κομματια των [B]procol harum[/B] Με την βοηθεια παντα των τοσο υπο-τιμημενων ξωτικων! :wink:

Remix τραγουδιου των Archive

Θα ηθελα να το παρω μαζι μου στην παραλια και να το ακουω δυνατα τις ωρες της μεγαλης ζεστης ξαπλωμενη στη σκια, απολαμβανοντας κατι παγωμενο και ατενιζοντας τη θαλασσα.

http://youtu.be/bN9xvwhX1zg

[B]Branches - Seven Nation Army[/B] και άλλα από το κανάλι τους

Τα περισσότερα αξίζει να τα ακούσετε ολόκληρα. Προσθέτουν διάφορες πινελιές και εκπλήξεις.

Hank Williams Jr - [U]Simple Man[/U]. Γενικα απο τους τρεις ο γιος ειναι ο λιγοτερο προτιμητεος, ο παππους ειναι ο κλασσικος και ο εγγονος ο πιο αλητεια απ ολους. Σε αυτη τη διασκευη παντως τον παραδεχθηκα, μη σας πω οτι προτιμω να το ακουω απ τον jr πλεον παρα απο Skynyrd.

[B]Melvins - Everybody Loves Sausages (2013)[/B]

Tracklist:
01 ? [I]Warhead (Venom)[/I]
02 ? Best Friend (Queen)
03 ? [I]Black Betty (Lead Belly)[/I]
04 ? Set It On Fire (The Scientists)
05 ? Station To Station (David Bowie)
06 ? Attitude (The Kinks)
07 ? [I]Female Trouble (Divine a.k.a. John Waters)[/I]
08 ? Carpe Diem (The Fugs)
09 ? Timothy Leary Lives (Pop-O-Pies)
10 ?[I]In Every Dream Home a Heartache (Roxy Music)[/I]
11 ? Romance (Tales Of Terror)
12 ? Art School (The Jam)
13 ? Heathen Earth (Throbbing Gristle)

Τούτο το άλμπουμ είναι κατά κάποιο τρόπο tribute στις ρίζες των Melvins. Δεδομένου του τεράστιου μεγέθους της δισκογραφίας και της μουσικής τους γκάμας, αυτό δεν είναι και λίγο πράγμα. Είναι ενδιαφέρουσα η “ισορροπία” που έχουν κρατήσει ώστε το άλμπουμ να έχει ροή κανονικής κυκλοφορίας και όχι να φέρεται ως απλή συλλογή διασκευών. Κάποια από τα κομμάτια είναι πιο ενσωματωμένα/“διασκευασμένα” στο χαρακτήρα του συγκροτήματος από άλλα, στα οποία οι melvins διατηρούν αρκετά τον αρχικό χαρακτήρα.
Κάποια από τα κομμάτια έχουν κυκλοφορήσει στο παρελθόν ως b-sides.
Πραγματικά, προσπαθήστε να ακούσετε το άλμπουμ ολόκληρο. Δεν είναι μόνο η ιστορία και η μαεστρία του συγκροτήματος που δένεται και βγαίνει προς τα έξω, αλλά και περίπου όλη η μουσική ιστορία από ποπ μέχρι μέταλ μέχρι πανκ μέχρι γκράντζ όπως την έχουν προσλάβει, ενσωματώσει και επαναδημιουργήσει οι Melvins από τις αρχές του '80 μέχρι και σήμερα (καθότι με τους Melvins είμαστε και ίσα :p)

Αφιερωμένο στους μερακλήδες του Metal Hammer/ Rock Hard thread :wink:

[B]Apoptygma Berzerk - Cambodia [/B]

και γαμω τις διασκευουλες, εδω και μερες παιζει νον στοπ

edit: καθως το ακουγα πορωθηκα στην ιδεα να υπηρχε μια διασκευη με μπρουταλ φωνητικα.

μεγκα γουιν