Αλλαγη χορδων!

Καλησπερα! Θα ηθελα να με βοηθησετε σχετικα με την αλλαγη χορδων τοσο σε ηλεκτρικη οσο και σε ακουστικη κιθαρα. Προσπαθησα μεσα απο μερικα βιντεο στο youtube να τις αλλαξω αλλα ενω ακουλουθησα τις οδηγιες υπηρχαν διαφορα προβληματα οπως για παραδειγμα η E μου εσπασε ενω την κουρδιζα μαλλον απο το υπερβολικο τεντωμα, και απο κει και περα διαφορα τριξιματα κτλ… Η ηλεκτρικη μου ειναι μια Jackson V και η ακουστικη Fender DG5. Ευχαριστω!

Η jackson V έχει floyd rose ή όχι;

FR ή χωρίς: http://www.ultimate-guitar.com/forum/showthread.php?t=602241

Προσωπικά ακολουθώ τον οδηγό του MRFibble που έχει τις εικόνες αυτού του τύπου:

Την τελευταία φορά που άλλαξα χορδές βέβαια πριν λίγες μέρες, κουλάθηκα στη μπάσα E και μου πήρε 2-3 φορές να το κάνω όπως στον οδηγό, αλλά νταξ:lol:

χωρις floyd…συγκεκριμενα ειναι η JS30KV

Πολυ καλος ο οδηγος ισως ο καλυτερος που εχω δει μεχρι τωρα… δοκιμασα να βαλω μια παλια E με αυτον τον τροπο απλα το προβλημα ειναι οτι οριακα εφτασε μεχρι το κουρδισμα της στην σωστη οκταβα…και επισης οσο κουρδιζα ακουγοταν ενα τριξιμο κατω στο pin σαν να ηταν ετοιμη να πεταχτει :lol: σκεφτηκα μηπως ηταν θεμα τεντωματος αλλα αφησα 3-3.5 δαχτυλα απο το 12ο ταστο…νομιζω πως ειναι παραπανω απο αρκετο…

Σίγουρα θα χρειάζεται και σετάρισμα

Για τι χορδες μιλαμε;Γιατι οι ακουστικες συνηθως εχουν 10αρες,αλλα θα προτεινα 11αρα,αν την συνηθισεις θα σου βγει σε πολυ καλο…

9αρες για την ηλεκτρικη, 10αρες για την ακουστικη…

για την ακουστικη ψηφιζω 11αρα 100%,βγαζει πιο συμπαγη ηχο,δεν προκειται να σπασει και συνηθιζουν τα δαχτυλα καλυτερα…αλλα αυτη ειναι μια αποψη απλα βεβαια

θα δοκιμασω στην επομενη αλλαγη μου :slight_smile:
απλα τωρα το θεμα ειναι να μπορεσω να περασω αυτες που εχω ηδη :Ρ το προβλημα μου ειναι οτι ζοριζεται πολυ να φτασει στο σωστο κουρδισμα… για αυτο και εσπασε η προηγουμενη που δοκιμασα να βαλω

παιδια για ακουστικη μονο 12αρες! :wink:
ειναι λιγο σκληρη η κιθαρα αλλα αμα σεταριστει καλα ειναι αρκετα ευκολη και απο ηχο αλλη φαση…

ε μην το παρακανουμε κιολας :stuck_out_tongue:
εκτος αν εισαι πολυ μπρατσωμενος,τοτε πασο xD

οπως εγραψα και πανω εαν σεταριστει σωστα η κιθαρα μετα ειναι πολυ ευκολη.
χτυπα ανοιχτα ακορντα με 12αρες χορδες και θα με θυμηθεις! :smiley:

Bluezlick είμαι μαζί σου…

καλα εγω με 11αρες παιζω,ποσο δυσκολο θαναι με 12αρες;θα παρω τωρα μια δευτερη ακουστικη,θα το δοκιμασω :wink:

λοιπον προσπαθησα να περασω στην ηλεκτρικη την E συμφωνα με τον οδηγο που εδωσε ο φιλος πιο πανω αλλα παρολα αυτα οσο κενο και να αφησω πιο πριν στο κουρδισμα φτανει το πολυ μεχρι την C στην σωστη οκταβα… μηπως ξερετε γιατι?

Έσπασε μια χορδή της κλασσικής κιθάρας μου.
Έχετε καμια πρόταση για το τί χορδή ν’αγοράσω;…επίσης ποτέ δεν έχω δοκιμάσει να τοποθετήσω χορδή μόνη μου και είμαι άσχετη :? συμβουλές ευπρόσδεκτες!

Ποια χορδη εσπασε,τι μαρκα ειναι οι χορδες σου και τι μεγεθος?

Εξαρτάται από το ποια χορδή έσπασε. Αν έσπασε η έκτη ή η πέμπτη ή η τέταρτη (E,A,D) πρέπει να την βάλεις με συγκεκριμένη φορά την χορδή. Μπορείς να παρεις απλές D’addario.

Αφου ειναι η πρωτη φορα και φοβασαι μην κανεις γκαφα,πηγαινε καλυτερα σε ενα καταστημα μουσικων οργανων να σε βοηθησουν. Γενικα,ειναι πολυ εξυπηρετικοι…

Έσπασε η Ρε και θυμάμαι ότι η μάρκα των χορδών ήταν D’Addario.
Ναι, καλύτερα να την βάλει κάποιος που ξέρει :stuck_out_tongue: